Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości.

Sala weselna a liczba gości

Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę gości: poniżej 50 osób, 50-100 osób, 100-150 osób itd. Dopiero teraz można zacząć szukać… Jeśli planujecie wesele na mniej niż 100 osób, proponujemy zapoznać się z ofertą większych restauracji i hoteli. Typowe sale weselne zazwyczaj są zaplanowane na ponad sto osób. Jeśli robicie mniejsze przyjęcie, może się okazać, że sala zostanie podzielona na dwie. Nie zawsze jest to robione w sposób zapewniający komfort gościom obydwu par mających wesele. Możecie w prawdzie dodatkowo dopłacić za to, żeby duża sala nie była podzielona na dwie, ale wtedy może być zwyczajnie zbyt duża. Goście pogrupują się i nie będą się bawić wspólnie ani tańczyć. Przy weselach powyżej 150 gości znika zazwyczaj problem podziału sali.

Wstępny rekonesans

Najlepiej jest oglądać miejsce na wesele przed planowaną uroczystością kogoś innego. Wtedy możecie zobaczyć jak sala jest przygotowana. Warto przyjrzeć się potrawom na stole. Zwróćcie uwagę na to, czy potrawy są różnorodne i jakiej wielkości są porcje. W dniu wesela będziecie też mogli obejrzeć dekorację sali.

sala weselna

Ważne aspekty

Jeśli planujecie wesele w lato, dowiedźcie się czy sala weselna jest klimatyzowana. Dodatkowym plusem będzie ogródek, do którego można wyjść posiedzieć albo przespacerować się. Zawsze jest to mile widziane przez gości.

Koniecznie zażądajcie na piśmie informacji, co jest wliczone w cenę sali. Najczęściej nie obejmuje ona tortu weselnego, obsługi kelnerskiej, stołu wiejskiego, barku z alkoholami kolorowymi oraz alkoholu w ogóle. Spytajcie ile dań ciepłych i zimnych przekąsek zostało przewidzianych i jeśli chcielibyście więcej, jaka będzie cena.

Jeśli wielu gości przyjeżdża z innych miast może dowiedzcie się o możliwość organizacji noclegu dla nich. Często właściciele sal weselnych gwarantują pokoje dla gości. Oczywiście za dodatkową opłatą… Pokój dla Pary Młodej najczęściej jest za darmo.

I jeszcze jedno: jeśli przedstawiciel restauracji mówi wam, że spełnienie niektórych waszych życzeń (jak np. okrągłe stoły na weselu) jest niemożliwe, szukajcie dalej! W dobrej sali, która dba o swojego klienta nie powinno to być problemem!

Na koniec, przed ostatecznym potwierdzeniem rezerwacji i wpłaceniem zaliczki, popytajcie znajomych o wybraną przez was salę weselną: być może mieli jakieś własne doświadczenia albo słyszeli o niej od znajomych.

 Sala weselna to już zamknięty temat czy wciąż szukacie? Napiszcie o swoich doświadczeniach związanych z poszukiwaniem idealnego miejsca na wesele!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo