Przedszkole państwowe czy prywatne: które wybrać?

Wybór odpowiedniego przedszkola to wyzwanie, w obliczu którego stają rodzice. To jedna z najistotniejszych decyzji w zakresie edukacji, która ma niewątpliwie realny wpływ na przyszłość i sukces dziecka w dorosłym życiu. Czym zatem kierować się przy wyborze i jak rozstrzygnąć, które placówki oferują więcej – prywatne czy państwowe? Na to pytanie odpowiada Justyna Kamińska-Żak, dyrektor warszawskiego przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia.

Prywatne czy państwowe: które przedszkole wybrać?

Choć rozterki rodziców pojawiają się na wielu etapach, najwięcej trudności sprawia im zazwyczaj ocena różnic i zalet przedszkoli państwowych i prywatnych. Aby być pewnym swej decyzji, należy zacząć od analizy oferty edukacyjnej i możliwości, jakie otwiera ona przed naszym dzieckiem.
Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Kadra pedagogów i psychologów

Każdą placówkę tworzą ludzie, zatem wiedza, nastawienie do edukacji oraz doświadczenie pedagogów wpływa na to, czy dane przedszkole zapewni maluchom dobry start. Niewątpliwym atutem placówek prywatnych jest obecność psychologa, osoby odpowiedzialnej za edukację, bądź nauczyciela pełniącego funkcję metodyka, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie doskonale przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole.

Oferta zajęć dodatkowych

Warto zwrócić również uwagę na ofertę zajęć dodatkowych, w tym ich intensywność oraz osoby prowadzące. W dobrych prywatnych placówkach są to specjaliści w danej dziedzinie, a nie tylko nauczyciele edukacji przedszkolnej. Prywatne placówki są też zwykle bardziej otwarte na nowości edukacyjne, opracowują własne programy, cyklicznie urozmaicają ofertę.

Przedszkola dwujęzyczne

Dużą popularnością cieszą się również przedszkola posiadające grupy dwujęzyczne, które – świadome, że zdolność do uczenia rozwija się najszybciej w pierwszych latach życia – poświęcają wiele uwagi nauczaniu w języku angielskim. Taka możliwość znacznie częściej dostępna jest w placówkach prywatnych, które chętnie zatrudniają specjalistów i native speakerów.

Przez pierwsze lata życia dziecko ma niezwykłą łatwość przyswajania wiedzy, dlatego wybór przedszkola ma niebagatelny wpływ na jego przyszłość i sukces w dorosłym życiu. Nie dziwi więc, że wielu rodziców podchodzi do tej decyzji bardzo poważnie. Na ocenę danej placówki składa się wiele kwestii – od kadry pedagogicznej, po wyposażenie i ofertę edukacyjną. W większości tych aspektów przodują przedszkola prywatne, które chętniej zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin, a ich podejście do dzieci jest znacznie bardziej indywidualne. W przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia staramy się sukcesywnie pracować nad każdym z tych elementów, aby być synonimem dobrego startu dla każdego dziecka. Tylko harmonia i wysoki poziom we wszystkich tych obszarach gwarantuje, że przedszkole można uznać za dobre – mówi Katarzyna Jaworska, dyrektor ds. edukacji w przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia.

Dnia adaptacyjne dla najmłodszych przedszkolaków

Ogromną zaletą jest również organizacja dni adaptacyjnych, w czasie których każdy maluch może zapoznać się z nowym otoczeniem, a rodzic ocenić, czy przedszkole spełnia jego wymagania. Maluchy wesoło spędzają czas na zabawie, a rodzice mają okazję poznać pełną ofertę placówki. Łagodna adaptacja pomaga poradzić sobie z trudną sytuacją podczas pierwszych dni w przedszkolu we wrześniu. Dla obu stron poranne rozstania w przedszkolnej szatni wiążą się z wielkimi emocjami, stresem i strachem, a nawet płaczem. Gdy dziecko i rodzice dobrze znają przedszkole, łatwiej jest o łagodny początek nowego etapu w ich życiu. Dlatego warto skorzystać z sobotnich, bezpłatnych zajęć adaptacyjnych „Mała Ciuchcia” dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat, które odbywają się od września do czerwca w soboty w godz. 10.00-12.00 w przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia w Warszawie i okolicach.

Aby ułatwić maluchom odnalezienie się w nowym otoczeniu oferujemy kilkuetapową adaptację. Wspólna zabawa z rodzicami i pedagogami pozwala na zawarcie pierwszych przyjaźni oraz łagodne wejście w nowe środowisko. Zajęcia „Mała Ciuchcia” wpływają ponadto na społeczny, emocjonalny, intelektualny i twórczy rozwój dzieci. Są również niezwykle pomocne dla rodziców, gdyż wówczas mogą otrzymać informację zwrotną od pedagogów, czy dziecko jest już gotowe na rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, ponieważ tylko wtedy jest ona efektywna i zapewnia sukces w dorosłym życiu – dodaje Justyna Kamińska-Żak, dyrektor warszawskiego przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia na Włochach.

Więcej informacji: pomaranczowa-ciuchcia.pl


Artykuł powstał we współpracy z przedszkolem Pomarańczowa Ciuchcia.

Pomarańczowa Ciuchcia to największa sieć przedszkoli i żłobków w Polsce. W Warszawie i okolicach funkcjonuje 13 placówek (na Bemowie, Białołęce, Mokotowie, Bielanach, w Centrum, Ursusie, Wilanowie i na Włochach oraz w Jabłonnie, Józefosławiu, Piastowie i Pruszkowie). Pomarańczowa Ciuchcia działa w oparciu o najlepsze wzorce, ponad 23-letnie doświadczenie i sprawdzone procedury. Celem jest zagwarantowanie małym podopiecznym bezpiecznego, szczęśliwego dzieciństwa i prawidłowego rozwoju, zwracając szczególną uwagę na ich indywidualne potrzeby i talenty. Edukacja w Pomarańczowej Ciuchci jest oparta na teorii inteligencji wielorakich prof. Howarda Gardnera. Zakłada ona, że każdy człowiek jest zdolny i wyjątkowy, i posiada własny, niepowtarzalny profil inteligencji, który może rozwijać w ciągu całego życia. W przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia prowadzone są grupy dwujęzyczne, a autorski program nauczania dwujęzycznego oparty został na metodzie Zintegrowanego Kształcenia Przedmiotowo-Językowego (CLIL – Content and Language Integrated Learning) rekomendowanej przez Komisję Europejską.

Więcej informacji: https://pomaranczowa-ciuchcia.pl

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general