Mit o Prometeuszu – plan wydarzeń. Jak wygląda historia Prometeusza w kilku zdaniach?

Prometeusz to jeden z najbardziej znanych bohaterów z mitologii. Jego legendę uczniowie poznają zwykle na lekcjach języka polskiego, ponieważ zawarte w niej motywy są nie tylko bardzo ciekawe, ale także przydatne przy pisaniu wypracowań. Często jednak zapomina się, że historia Prometeusza ma dwie ważne odsłony. Kim był ten, który ukradł bogom ogień? Mit o Prometeuszu – poznaj plan wydarzeń!

Prometeusz – kim był?

Prometeusz jest niewątpliwie jedną z najbardziej charakterystycznych postaci wywodzących się z mitologii greckiej – odegrał w niej bowiem niebagatelną rolę. Zgodnie z legendą był on stwórcą człowieka. Ulepił go z gliny połączonej ze łzami. Co jednak niezwykle ważne, nie ograniczył się wyłącznie do aktu stworzenia. Stał się później opiekunem ludzi, nauczył ich wszystkich potrzebnych do przeżycia i rozwoju umiejętności, podarował im ogień i czuwał nad nimi. Za swoje poświęcenie zapłacił bardzo wysoką cenę, ponieważ został srogo ukarany przez Zeusa.

Prometeusz wywodził się z rodu tytanów, czyli pokolenia olbrzymów, istniejącego jeszcze przed bogami olimpijskimi. Byli dziećmi Uranosa i Gai. Przerażony ich siłą ojciec postanowił strącić wszystkich do Tartaru, ale przeciwko tej decyzji zbuntowała się jego żona i namówiła do tego również Kronosa. Kronos wystąpił przeciwko ojcu i okaleczył go, a następnie przejął jego władze. Prometeusz należał już do kolejnego pokolenia tytanów, był synem Japeta i Klimene. Funkcjonuje w naszej kulturze jako symbol buntu, ale też pełen mądrości i dobroci opiekun.

Zobacz: Jak napisać rozprawkę? Poznaj schemat dobrej rozprawki!

Mit o Prometeuszu – plan wydarzeń

Z historią najsławniejszego z tytanów uczniowie zapoznają się na lekcjach języka polskiego. Podczas powtórek często jednak zapominają, że jego losy składają się tak naprawdę z dwóch ważnych wydarzeń, a kara wcale nie spotyka go za kradzież ognia z Olimpu. Jak prezentują się więc wszystkie “mity o Prometeuszu”? Szczegóły poznasz w poniższym planie wydarzeń.

Mit o Prometeuszu cały – plan wydarzeń:

 1. Prometeusz stwarza człowieka, ulepiając go z gliny pomieszanej ze łzami,
 2. Tytan z rydwanu słońca kradnie ogień niebieski, aby stworzyć z niego ludzką duszę,
 3. Ludzie stworzeni przez Prometeusza są słabi i bezradni wobec zagrożeń, nie radzą sobie.
 4. Prometeusz postanawia im pomóc i składa na ich ręce dar w postaci ognia, który skradł wcześniej z Olimpu,
 5. Prometeusz uczy człowieka posługiwania się ogniem oraz zapoznaje go z tajnikami rzemiosła i sztuki, a także opieki nad zwierzętami. Ludzie stają się silniejsi i bardziej samodzielni,
 6. Postępowanie Prometeusza nie podoba się Zeusowi. Zeus obawia się, że gdy ludzie nabiorą zbyt dużo siły, będą stanowić zagrożenie dla jego panowania.
 7. Zeus postanawia wysłać na ziemię przepiękną Pandorę, której daje specjalną puszkę,
 8. Prometeusz wyczuwa podstęp i wyrzuca Pandorę, ale jego brat Epimeteusz ulega jej wdziękom i żeni się,
 9. Pandora namawia Epimeteusza do otwarcia puszki – na świat wylatują rozmaite nieszczęścia, choroby i troski,
 10. Prometeusz postanawia się zemścić i wymyśla podstęp. Zeus zostaje oszukany i wybrał sobie ofiarę w postaci samych kości i najgorszych części wołu,
 11. Rozgniewany Zeus skazuje Prometeusza na przykucie do skały Kaukazu, gdzie każdej nocy orzeł wydziobuje tytanowi wątrobę.

Sprawdź: Epoki literackie po kolei [charakterystyka i ramy czasowe]

Streszczenie mitu o Prometeuszu w 10 zdaniach

Mit o Prometeuszu – w kilku zdaniach

Prometeusz był tytanem, który stworzył człowieka, wykorzystując do tego mieszankę gliny i łez. Do stworzenia ludzkiej duszy wykorzystał natomiast skradziony z rydwanu słońca ogień niebieski. Twór Prometeusza był jednak niestety bardzo słaby, nieświadomy, pozostał bezradny i bezbronny wobec czyhających na świecie zagrożeń. Prometeusz jako dobry opiekun nie pozostawił ludzi na pastwę losu, ale postanowił im pomóc. Ponownie ukradł ogień, tym razem z Olimpu, a następnie nauczył człowieka, jak się nim mądrze posługiwać, zapoznał go także ze sztuką, rzemiosłem i umiejętnością oswajania zwierząt, dzięki czemu ludzie stali się bardziej niezależni i silniejsi. Rozwój człowieka niepokoił Zeusa, który nauczony doświadczeniem widział w ludziach zagrożenia dla własnego panowania. Postanowił więc zesłać na ziemię przepiękną Pandorę, która otrzymała od niego w darze tajemniczą puszkę. Mądry Prometeusz natychmiast wyczuł podstęp i odesłał kobietę, ale zauroczony jej urodą i wdziękami brat tytana Epimeteusz (“wstecz myślący”) ożenił się z nią, a następnie po jej namowach otworzyli puszkę, z której na świat wylatują wszystkie nieszczęścia, choroby i troski. Prometeusz postanawia zemścić się na Zeusie i oferuje mu układ – ludzie będą składać w ofierze tę część wołu, którą bóg wybierze. Zadowolony Zeus wybiera część wyglądającą bardzo obficie i tłusto, okazuje się jednak, że pod spodem sprytny Prometeusz ukrył same kości i najgorsze kawałki mięsa. Rozgniewany Zeus skazuje tytana na wieczne cierpienie – przykutemu do skał Kaukazu Prometeuszowi orzeł codziennie wydziobuje wątrobę, która w nocy odrasta.

Zobacz: Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]

Kto dał ludziom ogień?

Według mitologii greckiej, ogień podarował ludziom Prometeusz, czyli ich stwórca.

Sprawdź: Lektury obowiązkowe matura 2023 po gimnazjum. Uczniowie niepocieszeni, lista wyjątkowo długa

Czytelnicy pytają o mit o Prometeuszu i jego plan wydarzeń

Prometeusz mit – o co chodziło?

Mit prometejski opowiada o jednym z tytanów, który stworzył człowieka, a następnie zaopiekował się nim. W trosce o ludzi nie wahał się przeciwstawić bogom, za co spotkała go ciężka kara. Jest więc symbolem nie tylko buntu, ale też poświęcenia.

Na czym polegała kara Prometeusza?

Został przykuty go skał Kaukazu, gdzie orzeł codziennie wydziobywał mu wątrobę, która nocą wyrastała z powrotem.

Mit o Prometeuszu streszczenie – jaki jest główny wątek w tej historii?

Stworzenie człowieka oraz bunt Prometeusza przeciwko Zeusowi.

Prometeusz mitologia – kim był ten bohater?

Według mitologii Prometeusz był tytanem i stwórcą człowieka.

Kto ukradł ogień z Olimpu?

Prometeusz.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Język polski

Zasady ortograficzne

Język polski nie jest językiem łatwym do nauczenia nawet dla nas – osób posługujących się nim na co dzień, urodzonych w Polsce, uczących się w polskich szkołach. Ilość zasad ortograficznych...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general