Pani czy pani

pani czy Pani: kiedy wyraz „pani” piszemy z wielkiej, a kiedy z małej litery?

Pani czy pani? Zasady poprawnej pisowni nie dotyczą tylko oczywistych błędów ortograficznych, lecz także tych, które pod względem gramatycznym są poprawne, ale w kwestii obyczajowej – nie do końca. Poznaj zasady, dzięki którym nauczysz się pisać „pani” z wielkiej lub małej litery zgodnie z obowiązującymi normami.

„Pani” – z dużej czy małej?

Czy „panią” piszemy z dużej litery? I tak, i nie. Wszystko zależy bowiem od kontekstu użytego słowa oraz charakteru danego pisma. Forma z małą literą jest w pełni poprawna pod względem gramatycznym niemal w każdym przypadku, jednak czasami dużo lepszym rozwiązaniem jest użycie wersji z wielką literą.

Znajomość sytuacji, w których używa się konkretnej formy słowa „pani” jest bardzo przydatna również w przypadku różnego rodzaju prac pisemnych na języku polskim. Często napisanie tego słowa z małej litery w oficjalnych listach jest uważane za błąd, co skutkuje zmniejszeniem liczby uzyskanych punktów.  I to zarówno na zwykłych lekcjach, jak i podczas ważnych egzaminów, takich jak matura.

Kiedy piszemy „pani” z wielkiej litery

Zgodnie z opinią PWN, zasady polskiej ortografii wskazują, że słowo „pani” z dużej litery może być pisane w przypadku osób darzonych przez piszącego szacunkiem lub miłością. Analogicznie, istnieje możliwość napisanie „Rodzice” lub „Mój Najdroższy” pomimo faktu, że zwroty te występują również w wersji pisanej małą literą i są wówczas całkowicie poprawne.

W prywatnych wiadomościach możemy samodzielnie zdecydować, w jaki sposób zwracamy się do odbiorcy. W przypadku pism urzędowych należy jednak zachować zasadę pisowni różnego rodzaju zwrotów jedynie wielką literą. Jeśli określenie adresata składa się z dwóch wyrazów, takich jak na przykład Pani Burmistrz, powinno się zapisywać całość rozpoczynając od wielkich liter.
Zasady te mają zastosowanie również w przypadku takich słów, jak:

  • pan,
  • ty,
  • ciebie,
  • państwa,
  • twój itd.

W pismach oficjalnych, w których ubiegamy się o istotną dla nas kwestię, często lepszym rozwiązaniem jest zapisywanie wszystkich zwrotów do adresata wielką literą niż napisanie ich z małej litery ze względu na niepewność, czy napisać „pani” czy „Pani”?

Zasady pisowni słowa „pani”

Wiemy już, że „pani” z dużej litery piszę się głównie w pismach urzędowych lub prywatnych wiadomościach, kiedy chcemy podkreślić szacunek do adresata. Pani jest jednak również rzeczownikiem określającym kobietę, a nie tylko bezpośrednim zwrotem. Jeśli w dowolnej pracy pisemnej, również tej o oficjalnym charakterze, opisujemy inną osobę, na przykład obcą panią spacerującą w parku, używamy wersji słowa „pani” pisanej małą literą. Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku tworzenia urzędowych pism skierowanych do najwyższego organu, kiedy to podległych mu pracowników również można określać za pomocą tej formy wyrazu „pani”. Dla przykładu, tworząc list do burmistrza, który jest kobietą, napiszemy Pani Burmistrz, ale o jej podwładnej możemy pisać zwykłe „pani”.

Zobacz też: