Musiała zrezygnować z pracy, bo przedszkole usunęło jej syna z listy. Kacperek trafił do “oślej ławki”, musiał jeść odwrócony do ściany

Samotnie wychowująca syna matka nie mogła niestety liczyć na wsparcie ze strony przedszkola. Kacper cierpi z powodu zaburzeń emocji i zachowania, dlatego trafił pod specjalistyczną opiekę psychologiczno-psychiatryczną. Mimo że maluch uczęszczana terapię, placówka nie chciała zaczekać na poprawę – dyrekcja zdecydowała o usunięciu chłopca z listy.

Sadzano go w “oślej ławce”, a jeść musiał przodem do ściany

W czerwcu tego roku o sprawie pani Mileny ze Złotnik niedaleko Poznania usłyszała cała Polska dzięki dziennikarzom programu “Interwencja”. Kobieta samodzielnie wychowuje pięcioletniego Kacpra, u którego zdiagnozowano zaburzenia zachowania i emocji. Problem ten niekiedy przejawia się niestety agresją, co często stawało się powodem konfliktów w przedszkolu.

Pani Milena podkreśla, że jej syn to bardzo wesoły chłopiec, ale jednocześnie bardzo charakterny i charyzmatyczny. Lubi, gdy rzeczy toczą się po jego myśli, a gdy dzieje się odwrotnie niestety zdarza mu się zdenerwować lub wpaść w szał. Potrafi wówczas rzucać przedmiotami, krzyczeć, kłaść się na ziemi.

Początkowo w przedszkolu nie było większych problemów, a Kacprowi podobało się w placówce. Otrzymywał wsparcie i pomoc od nauczycielek. W ostatnim czasie jednak objawy zaczęły się nasilać. Wówczas mama chłopca zwróciła się o pomoc do specjalistów – psychologa i psychiatry. Mimo że terapia dopiero się zaczęła, przedszkole oczekiwało natychmiastowych rezultatów i poprawy zachowania. Ponieważ nie były one możliwe do osiągnięcia, placówka zaczęła izolować chłopca od innych dzieci – miał być ponoć sadzany w “oślej ławce”, a podczas jedzenia musiał siedzieć odwrócony przodem do ściany.

Zobacz: Przez ten drobny błąd możesz sprowadzić pluskwy do swojego domu. To coraz częstsza praktyka

Samotna matka musiała zrezygnować z pracy

Jak podkreśla pani Milena, początkowo otrzymała z przedszkola deklarację, że “Pani dyrektor się umówiła z panią z kuratorium oświaty, że jak będzie opinia, to będą dalej działać, jakąś pomoc organizować, czy osobnego nauczyciela”. Niestety tak się nie stało.

Zanim opinia z poradni psychologiczno-psychiatrycznej została wystawiona, placówka skreśliła Kacpra z listy. Jego mama zmuszona było do zrezygnowania z pracy, ponieważ nie może liczyć na pomoc bliskich w opiece, syna wychowuje samotnie.

Dzień po usunięciu chłopca z placówki specjaliści wystawili opinię. Nie ma w niej mowy o zmianie placówki czy tym bardziej usunięciu dziecka z przedszkola. Pojawiły się w niej za to zalecenia specjalnych, dodatkowych zajęć korekcyjnych, a także szczególnego zadbania o relacje z rówieśnikami. 

Pod postem z artykułem nie zabrakło komentarzy internautów oburzonych na decyzje placówki. Nie brakuje jednak również głosów, że w takich sytuacjach zarówno rodzice, jak i nauczyciele zostają zupełnie sami, bez pomocy instytucji państwa i odpowiedniego wsparcia psychologicznego.

[…] Długa diagnoza, nieświadomi rodzice, którzy sami muszą się nauczyć działań wspierających własne dziecko, brak specjalistów terapeutów, nieprzygotowana kadra, zle warunki lokalowe, brak specjalistów w placówkach i mentalność społeczeństwa oraz to, że samotny rodzic w takiej sytuacji jest poza systemem wsparcia. Przestańmy rzucać hasłami, oskarżeniami. Dzieci powinny mieć dostęp do placówek gdzie będą czuły się dobrze o będą miały wsparcie- każde dziecko, a to niestety w Polsce często nie może dziać się w każdej placówce.

Sprawdź też:

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo