Przemysław Czarnek, czyli człowiek wywołujący skrajne emocje. Kim jest minister edukacji?

Minister Przemysław Czarnek, z wykształcenia prawnik, profesor KUL, od października 2020 szef resortu edukacji i nauki, wcześniej pracował na stanowisku wojewody lubelskiego. Jeden z najbardziej rozpoznawanych polityków partii rządzącej, znany głównie ze swoich zdecydowanych i kontrowersyjnych poglądów i wypowiedzi. Niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. Kim jest Czarnek i jego żona?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Przemysław Czarnek został powołany na stanowisko ministra edukacji w październiku 2020.
  • Słynie ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat roli społecznej kobiet, sposobu wychowywania dzieci czy osób LGBT.
  • Ma żonę i dwójkę dzieci. Niewiele jednak wiadomo o jego życiu prywatnym.

Kim jest minister edukacji, czyli Przemysław Czarnek?

Przemysław Czarnek urodził się w 1977 roku w Kole. Jest prawnikiem, posiada tytuł doktora habilitowanego nauk prawniczych, a od 2020 jest także profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2015 przez cztery lata pełnił funkcję wojewody lubelskiego. W 2019 roku został posłem z ramienia partii PiS, a już rok później objął stanowisko ministra edukacji. 

Po śmierci rodziców trafił pod opiekę wuja i zamieszkał w Lublinie. Tam ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, a wkrótce potem w 2001 roku podjął studia na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na tej samej uczelni obronił następnie pracę doktorską (pt. „Zasady państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej w praktyce ustrojowej III Rzeczypospolitej Polskiej”), a później habilitował się w 2015 roku w oparciu o pracę naukową oraz rozprawę „Wolność gospodarcza. Pierwszy filar społecznej gospodarki rynkowej”.

Pracował również jako wykładowca akademicki. Jego specjalnością naukową jest prawo konstytucyjne, dlatego w 2003 rozpoczął pracę w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na KUL. Prowadził zajęcia również na Akademii Leona Koźmińskiego i w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. 

Sprawdź: Podwyżki dla nauczycieli 2023 przyjęte! Minister podpisał rozporządzenie. Kiedy wypłaty trafią na konto?

Zainteresował się polityką w 2002 roku, kiedy to kandydował do lubelskiego rady miejskiej, ale wtedy nie odniósł sukcesu. Największym osiągnięciem Czarnka na szczeblu samorządowym było objęcie stanowiska wojewody lubelskiego w 2015 roku. W 2019 postanowił kandydować do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości z okręgu lubelskiego i udało mu się zostać posłem.

Nominacja Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji wzbudziła sporo kontrowersji ze względu na prezentowane przez niego zdecydowanie konserwatywne poglądy. W związku z tym doszło nawet do kilkunastu protestów młodzieży szkolnej, która sprzeciwiała się nowemu ministrowi. Czarnek od razu zapowiedział, że zamierza zwiększyć nacisk na przekazywanie uczniom treści konserwatywnych, również katolickich. Jedną z jego najbardziej kontrowersyjnych decyzji są zmiany w wykazie lektur i dodanie pozycji związanych z Janem Pawłem II.

Kim jest żona Przemysława Czarnka?

Niewiele wiadomo o życiu prywatnym Przemysława Czarnka. Jego żona Katarzyna Czarnek jest doktorem biologii i wykładowcą na KUL, pracuje w Katedrze Ochrony Środowiska Instytutu Inżynierii Środowiska. Chociaż minister rzadko mówi o rodzinie, postanowił podzielić się jednak raz historią ich poznania:

Żonę poznałem we Włoszech. Romantyczne małżeństwo… Ale nie na wczasach, jak byliśmy młodzi i jeszcze studiowaliśmy, to jak wielu studentów, dorabialiśmy sobie w wakacje. Ja pracowałem w jednym hotelu, żona pracowała w restauracji w drugim hotelu. No i tam się nasze oczy spotkały.gazeta.pl

Przemysław Czarnek: dzieci

Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci: córki Julii i syna Mateusza. Prywatnie minister spędza czas na czytaniu książek i podobno lubi także zajmować się ogrodem.

Kontrowersyjne wypowiedzi ministra Czarnka

Przemysław Czarnek słynie ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących przede wszystkim roli społecznej kobiet, sposobu wychowywania dzieci oraz jego stosunku do osób LGBT. Jeszcze zanim został ministrem jego opinie stawały się bardzo głośne i kilkukrotnie bulwersowały opinie publiczną. Jedna z wypowiedzi, która szczególnie oburzyła zwłaszcza kobiety, padła podczas wykładu „O wpływie neomarksizmu na nauczanie o rodzinie”, który Czarnek wygłosił podczas Kongresu Ruchu Europa Christi.

Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko. Prowadzi to do tragicznych konsekwencji. Jak się pierwsze dziecko rodzi w wieku 30 lat, to ile tych dzieci można urodzić? To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić tego, do czego została przez pana Boga powołanaCzarnek o kobietach

Przemysław Czarnek o LGBT+

Kolejną skandaliczną wypowiedzią Przemysław Czarnek zasłynął w trakcie zeszłorocznej kampanii prezydenckiej. W czasie dyskusji dotyczącej mniejszości seksualnych na antenie TVP Info odniósł się do osób LGBT w sposób całkowicie pozbawiony szacunku, demonstrując wyraźnie swój sprzeciw wobec równości praw i tolerancji dla mniejszości seksualnych.

Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusjąPrzemysław Czarnek w programie “Studio Polska”, czerwiec 2020.

Jeszcze będąc wojewodą lubelskim jasno manifestował swój stosunek do osób o odmiennej orientacji. W maju 2019 nagrodził medalami samorządowców, którzy w swoich okręgach przyjęli uchwały deklarujące, że są to strefy “wolne od LGBT”. Zarówno jako poseł, jak i później jako minister wypowiadał się negatywnie o osobach orientacji innej niż hetero, używając określeń takich jak “dewiacja”, “zboczenie”, “zaburzenie”.

Zawsze będę przeciwnikiem promocji zboczeń, dewiacji i wynaturzeń. I żaden rektor, i żadna Konferencja Rektorów Szkół Wyższych mi tego nie zabroni. Weszli w uniwersytety, weszli w nauczanie, weszli w szkoły i zaczynają burzyć podstawową tkankę społeczeństwa, jaką jest rodzina

Czarnek zasłynął również ciekawymi poglądami na temat wychowania dzieci.

Bezwzględny zakaz tzw. „klapsa wychowawczego” (…) narusza wynikającą z prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, wolność rodziców od „wszelkiej postronnej a wiążącej ingerencji” innych osób i instytucji

Przemysław Czarnek o pedofilii w kościele

Inna wypowiedź, która także wywołała sporą burzę, dotyczyła kwestii pedofilii w Kościele Katolickim i ukrywania jej przez kościelnych hierarchów. Zdaniem ministra przyczyną problemu i tragedii dzieci jest homoseksualizm.

Jeżeli chcemy realnie działać w obronie rodziny i w obronie dziecka, rozmawiajmy bardzo rzetelnie o zbrodni pedofilii również w Kościele. Ale bardzo rzetelnie to tylko wówczas, jeśli powiemy, jaka jest rola homoseksualizmu w tej zbrodni i dlaczego homoseksualizm jest główną przyczyną pedofilii w Kościele

Przemysław Czarnek od początku swojej medialnej politycznej aktywności nie ukrywa, że Kościół Katolicki i wiara są mu bardzo bliskie. Wielokrotnie wskazywał, że papież Jana Pawła II i kardynał Stefana Wyszyńskiego to jedni z najwybitniejszych przedstawicieli narodu polskiego. Według ministra edukacji to katolicyzm stanowi podstawę polskości i patriotyzmu i związane z tym treści i wartości powinno się promować wśród uczniów.

Wszystko, co się dzieje na naszych oczach, to wielkie, totalne uderzenie w jedność wspólnoty narodu polskiego. Jeśli szatan chce uderzyć w tę wspólnotę, uderza w rodzinę. Jeżeli zniszczy rodzinę, to zniszczy naród. Instytucją, która broni rodziny w sposób absolutnie nieugięty, konsekwentny i ciągły, był, jest i pozostaje Kościół. Jeśli przyjdą zniszczyć naród, zaczną od Kościoła, bo to on jest siłą tego narodu

Sprawdź też: Obowiązkowa religia już od 2023 roku? Minister Czarnek wprowadza poważną zmianę. Uczniowie nie będą zachwyceni

Czarnek o nauczycielach

W ostatnim czasie minister Czarnek wypowiedział się również o nauczycielach i zapowiada podwyżki, wynoszące nawet kilkadziesiąt procent. Podkreśla jednocześnie, że jego zamiarem jest przywrócenie nauczycielowi dawnego autorytetu. Jak mówi w rozmowie z PAP, prestiż zawodu nauczyciela zdecydowanie stracił na znaczeniu, a uczniom często brak szacunku do pedagogów. Winą za taki stan rzeczy obarcza też rodziców, którzy podważają pracę, decyzje i autorytet nauczycieli. Szef resortu edukacji ma zamiar “sprawić, żeby znów szkoła oceniała ucznia, a nie uczeń szkołę, bo dziś to wszystko próbuje się stawiać na głowie”. Co minister dokładnie przez to rozumie? Czas pokaże.

Przemysław Czarnek, żona i dzieci – najczęstsze pytania

Ile lat ma syn Czarnka?

Niewiele wiadomo o dzieciach Przemysława Czarnka, według nieoficjalnych informacji syn ministra uczy się jeszcze w szkole.

Katarzyna Czarnek ile ma lat?

Nie wiadomo, ile dokładnie lat ma Katarzyna Czarnek. Być może jest zbliżona wiekiem do męża (Przemysław Czarnek urodził się w 1977 roku).

Minister Czarnek dzieci – ile?

Minister Czarnek ma dwójkę dzieci – córkę Julię i syna Mateusza.

Źródła:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Kalendarz roku szkolnego 2017/2018

Wakacje się skończyły, lato dobiega końca. Niemal wszyscy zastanawiamy się, jak to jest możliwe i gdzie się podział upływający czas. Głowy dzieci w wieku szkolnym i ich rodziców są zaprzątnięte...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Kieszonkowe uczy dzieci oszczędzania

Wielokrotnie potwierdzono, że dzieci, które dostają kieszonkowe, a w związku z tym posiadają swoje pierwsze własne doświadczenie z gospodarowaniem pieniędzmi, szybciej przyswajają i rozumieją potrzebę planowania wydatków oraz oszczędzania. Kieszonkowe...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Grafomotoryka: Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Grafomotoryka – najogólniej rzecz ujmując – jest umiejętnością pisania oraz malowania. Czynności te wymagają jednoczesnej koordynacji wzroku oraz ruchów dłoni. Ważne jest nie tylko tempo, z którym czynności są wykonywane,...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Kolejowe ABC

Zbliża się lato i wakacje. Wszystko wskazuje na to, że ten czas będzie zupełnie inny niż dotychczas. Każda rodzina marzy o powrocie do codzienności sprzed epidemii. A z wakacjami kojarzy...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Librus Synergia: Jak dodać załącznik?

Od momentu wprowadzania nauczania zdalnego najczęściej odwiedzanym portalem w domu większości uczniów jest Librus Synergia. Jak dodać załącznik w Librusie? Jak wysłać plik w Librusie do nauczyciela? Czy można go...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general