Przemysław Czarnek, czyli człowiek wywołujący skrajne emocje. Kim jest minister edukacji?

Minister Przemysław Czarnek, z wykształcenia prawnik, profesor KUL, od października 2020 szef resortu edukacji i nauki, wcześniej pracował na stanowisku wojewody lubelskiego. Jeden z najbardziej rozpoznawanych polityków partii rządzącej, znany głównie ze swoich zdecydowanych i kontrowersyjnych poglądów i wypowiedzi. Niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. Kim jest Czarnek i jego żona?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Przemysław Czarnek został powołany na stanowisko ministra edukacji w październiku 2020.
  • Słynie ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat roli społecznej kobiet, sposobu wychowywania dzieci czy osób LGBT.
  • Ma żonę i dwójkę dzieci. Niewiele jednak wiadomo o jego życiu prywatnym.

Kim jest minister edukacji, czyli Przemysław Czarnek?

Przemysław Czarnek urodził się w 1977 roku w Kole. Jest prawnikiem, posiada tytuł doktora habilitowanego nauk prawniczych, a od 2020 jest także profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2015 przez cztery lata pełnił funkcję wojewody lubelskiego. W 2019 roku został posłem z ramienia partii PiS, a już rok później objął stanowisko ministra edukacji. 

Po śmierci rodziców trafił pod opiekę wuja i zamieszkał w Lublinie. Tam ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, a wkrótce potem w 2001 roku podjął studia na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na tej samej uczelni obronił następnie pracę doktorską (pt. „Zasady państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej w praktyce ustrojowej III Rzeczypospolitej Polskiej”), a później habilitował się w 2015 roku w oparciu o pracę naukową oraz rozprawę „Wolność gospodarcza. Pierwszy filar społecznej gospodarki rynkowej”.

Pracował również jako wykładowca akademicki. Jego specjalnością naukową jest prawo konstytucyjne, dlatego w 2003 rozpoczął pracę w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na KUL. Prowadził zajęcia również na Akademii Leona Koźmińskiego i w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. 

Sprawdź: Kiedy zamkną szkoły?

Zainteresował się polityką w 2002 roku, kiedy to kandydował do lubelskiego rady miejskiej, ale wtedy nie odniósł sukcesu. Największym osiągnięciem Czarnka na szczeblu samorządowym było objęcie stanowiska wojewody lubelskiego w 2015 roku. W 2019 postanowił kandydować do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości z okręgu lubelskiego i udało mu się zostać posłem.

Nominacja Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji wzbudziła sporo kontrowersji ze względu na prezentowane przez niego zdecydowanie konserwatywne poglądy. W związku z tym doszło nawet do kilkunastu protestów młodzieży szkolnej, która sprzeciwiała się nowemu ministrowi. Czarnek od razu zapowiedział, że zamierza zwiększyć nacisk na przekazywanie uczniom treści konserwatywnych, również katolickich. Jedną z jego najbardziej kontrowersyjnych decyzji są zmiany w wykazie lektur i dodanie pozycji związanych z Janem Pawłem II.

Kim jest żona Przemysława Czarnka?

Niewiele wiadomo o życiu prywatnym Przemysława Czarnka. Jego żona Katarzyna Czarnek jest doktorem biologii i wykładowcą na KUL, pracuje w Katedrze Ochrony Środowiska Instytutu Inżynierii Środowiska. Chociaż minister rzadko mówi o rodzinie, postanowił podzielić się jednak raz historią ich poznania:

Żonę poznałem we Włoszech. Romantyczne małżeństwo… Ale nie na wczasach, jak byliśmy młodzi i jeszcze studiowaliśmy, to jak wielu studentów, dorabialiśmy sobie w wakacje. Ja pracowałem w jednym hotelu, żona pracowała w restauracji w drugim hotelu. No i tam się nasze oczy spotkały

gazeta.pl

Przemysław Czarnek: dzieci

Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci: córki Julii i syna Mateusza. Prywatnie minister spędza czas na czytaniu książek i podobno lubi także zajmować się ogrodem.

Kontrowersyjne wypowiedzi ministra Czarnka

Przemysław Czarnek słynie ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących przede wszystkim roli społecznej kobiet, sposobu wychowywania dzieci oraz jego stosunku do osób LGBT. Jeszcze zanim został ministrem jego opinie stawały się bardzo głośne i kilkukrotnie bulwersowały opinie publiczną. Jedna z wypowiedzi, która szczególnie oburzyła zwłaszcza kobiety, padła podczas wykładu „O wpływie neomarksizmu na nauczanie o rodzinie”, który Czarnek wygłosił podczas Kongresu Ruchu Europa Christi.

Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko. Prowadzi to do tragicznych konsekwencji. Jak się pierwsze dziecko rodzi w wieku 30 lat, to ile tych dzieci można urodzić? To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić tego, do czego została przez pana Boga powołanaCzarnek o kobietach

Przemysław Czarnek o LGBT+

Kolejną skandaliczną wypowiedzią Przemysław Czarnek zasłynął w trakcie zeszłorocznej kampanii prezydenckiej. W czasie dyskusji dotyczącej mniejszości seksualnych na antenie TVP Info odniósł się do osób LGBT w sposób całkowicie pozbawiony szacunku, demonstrując wyraźnie swój sprzeciw wobec równości praw i tolerancji dla mniejszości seksualnych.

Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusjąPrzemysław Czarnek w programie “Studio Polska”, czerwiec 2020.

Jeszcze będąc wojewodą lubelskim jasno manifestował swój stosunek do osób o odmiennej orientacji. W maju 2019 nagrodził medalami samorządowców, którzy w swoich okręgach przyjęli uchwały deklarujące, że są to strefy “wolne od LGBT”. Zarówno jako poseł, jak i później jako minister wypowiadał się negatywnie o osobach orientacji innej niż hetero, używając określeń takich jak “dewiacja”, “zboczenie”, “zaburzenie”.

Zawsze będę przeciwnikiem promocji zboczeń, dewiacji i wynaturzeń. I żaden rektor, i żadna Konferencja Rektorów Szkół Wyższych mi tego nie zabroni. Weszli w uniwersytety, weszli w nauczanie, weszli w szkoły i zaczynają burzyć podstawową tkankę społeczeństwa, jaką jest rodzina

Czarnek zasłynął również ciekawymi poglądami na temat wychowania dzieci.

Bezwzględny zakaz tzw. „klapsa wychowawczego” (…) narusza wynikającą z prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, wolność rodziców od „wszelkiej postronnej a wiążącej ingerencji” innych osób i instytucji

Przemysław Czarnek o pedofilii w kościele

Inna wypowiedź, która także wywołała sporą burzę, dotyczyła kwestii pedofilii w Kościele Katolickim i ukrywania jej przez kościelnych hierarchów. Zdaniem ministra przyczyną problemu i tragedii dzieci jest homoseksualizm.

Jeżeli chcemy realnie działać w obronie rodziny i w obronie dziecka, rozmawiajmy bardzo rzetelnie o zbrodni pedofilii również w Kościele. Ale bardzo rzetelnie to tylko wówczas, jeśli powiemy, jaka jest rola homoseksualizmu w tej zbrodni i dlaczego homoseksualizm jest główną przyczyną pedofilii w Kościele

Przemysław Czarnek od początku swojej medialnej politycznej aktywności nie ukrywa, że Kościół Katolicki i wiara są mu bardzo bliskie. Wielokrotnie wskazywał, że papież Jana Pawła II i kardynał Stefana Wyszyńskiego to jedni z najwybitniejszych przedstawicieli narodu polskiego. Według ministra edukacji to katolicyzm stanowi podstawę polskości i patriotyzmu i związane z tym treści i wartości powinno się promować wśród uczniów.

Wszystko, co się dzieje na naszych oczach, to wielkie, totalne uderzenie w jedność wspólnoty narodu polskiego. Jeśli szatan chce uderzyć w tę wspólnotę, uderza w rodzinę. Jeżeli zniszczy rodzinę, to zniszczy naród. Instytucją, która broni rodziny w sposób absolutnie nieugięty, konsekwentny i ciągły, był, jest i pozostaje Kościół. Jeśli przyjdą zniszczyć naród, zaczną od Kościoła, bo to on jest siłą tego narodu

Sprawdź też: Ksiądz egzorcysta otrzyma 170 tys. złotych od ministra edukacji na prowadzenie telefonu zaufania dla uczniów.

Czarnek o nauczycielach

W ostatnim czasie minister Czarnek wypowiedział się również o nauczycielach i zapowiada podwyżki, wynoszące nawet kilkadziesiąt procent. Podkreśla jednocześnie, że jego zamiarem jest przywrócenie nauczycielowi dawnego autorytetu. Jak mówi w rozmowie z PAP, prestiż zawodu nauczyciela zdecydowanie stracił na znaczeniu, a uczniom często brak szacunku do pedagogów. Winą za taki stan rzeczy obarcza też rodziców, którzy podważają pracę, decyzje i autorytet nauczycieli. Szef resortu edukacji ma zamiar “sprawić, żeby znów szkoła oceniała ucznia, a nie uczeń szkołę, bo dziś to wszystko próbuje się stawiać na głowie”. Co minister dokładnie przez to rozumie? Czas pokaże.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo