Rozmiar ubranek dla noworodka

Zakup ubranek dla noworodka to dla wielu rodziców ogromny problem. Przyszli rodzice mają zazwyczaj wątpliwości, ile ubranek kupić i jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać. Jest to trudna sprawa, ponieważ trudno przewidzieć, jak duże urodzi się dziecko, a pierwszy komplet podstawowych ubranek trzeba kupić jeszcze zanim maluszek pojawi się na świecie. Przychodzimy z pomocą wszystkim rodzicom, którzy stoją przed dylematem, jaki rozmiar ubranek dla swojej pociechy wybrać i podpowiadamy, w jakie ubranka trzeba się zaopatrzyć przed narodzinami dziecka.

Jakie ubranka kupić dla noworodka?

Kupując dziecięce ubranka przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby nie kupować ich zbyt wiele. Pamiętajcie, że Wasz maluszek będzie bardzo szybko rósł, więc śliczne ubranka dla noworodka, które Wam się spodobają mogą pasować na dziecko dosłownie przez kilka tygodni. Maluch w pierwszych miesiącach swojego życia rośnie nawet 10 cm w ciągu trzech miesiący, więc nie ulegajcie emocjom i nie kupujcie wszystkiego, co przypadnie Wam do gustu. Dziecięce ciuszki są naprawdę słodkie i urocze, ale nie ma sensu kupowanie ubranek, które dziecko założy dwa, trzy razy.

Jaki rozmiar ubranek dla noworodka?

Dla dzieci, które są wcześniakami, a ich wzrost jest pomiędzy 44 a 49 cm, najlepszy będzie rozmiar 50. Na maluszki, które urodziły się w terminie lub później i mierzą około 50 – 55 cm, będzie pasował rozmiar 56. Rozmiarówka ubrań dla noworodka w zależności od marki może być różna, więc zwracajcie na to uwagę i nie kupujcie automatycznie jakiegoś jednego konkretnego rozmiaru.

Oczywiście, maluch może urodzić się mniejszy lub większy i od samego początku potrzebować na przykład rozmiaru 62. W przewidywaniu wielkości dziecka może okazać się pomocne badanie USG albo…. waga i wzrost rodziców w momencie narodzin. Bardzo często dzieci rodzą się tak duże, jak byli ich rodzice. Wyznacznikiem może być również wzrost rodziców – jeżeli oboje jesteście wysocy, prawdopodobnie Wasz maluch urodzi się dość duży.

To tyle, jeśli chodzi o ogólne zasady kupowania ubranek dla noworodków. Ale ile ubranek i w jakim rozmiarze najlepiej kupić, żeby po narodzinach dziecka przez kilka tygodni mieć zakupy z głowy? W wyprawce noworodka powinny się znaleźć:

  • Pajacyk (5 sztuk)
  • Body z długim rękawem (5 sztuk)
  • Kaftanik (2 sztuki)
  • Kombinezon (1 sztuka)
  • Śliniaczek (sztuk)
  • Śpiochy (2 pary)
  • Bawełniane czapeczki (2 sztuki)

Takie ubranka jak pajacyki i body najlepiej kupić na początek w dwóch rozmiarach – 56 i 62. Jeżeli rozmiar 56 okaże się za duży, będziecie mogli dokupić coś mniejszego, a ubranka w rozmiarze 56 będą pasowały, gdy maluch trochę podrośnie. Z kolei jeśli te ubranka okażą się za małe – niestety, zawsze jest takie ryzyko – będziecie mogli je komuś oddać albo odsprzedać.

To tyle, jeśli chodzi o takie ubranka jak body, śpioszki czy pajacyki. Jest jednak kilka rzeczy, takich jak skarpetki, czapeczka i buciki, których rozmiar jest szczególnie ważny i może sprawiać największe problemy.

Jaki rozmiar czapeczki dla noworodka?

Czapeczki dla dzieci są dostępne w rozmiarach od 36 do 57. Jeszcze przed narodzinami niemowlęcia najlepiej wybrać czapeczkę w rozmiarze 36. Później, dobrze jest zmierzyć obwód główki dziecka i wybrać najlepszy rozmiar. Jeżeli dziecko urodzi się w miesiącach zimowych, oprócz cienkich, bawełnianych czapeczek musicie zaopatrzyć się w cieplejszą, zimową czapkę. Nakrycie głowy na zimę powinno być o rozmiar większe, ponieważ pod taką czapkę powinna się zmieścić jeszcze bawełniana czapeczka. Kupując niemowlakowi czapkę, koniecznie zwróćcie uwagę na to, żeby była dobrze dopasowana do małej główki i zakrywała uszy. Najlepiej wybrać taką, która kształtem przypomina pilotkę – będzie zakrywać uszy, ale nie będzie się zsuwać na oczy malucha.

Jak wybrać rozmiar skarpetek dla noworodka?

Skarpetki dla noworodka to kolejny bardzo ważny element dziecięcej garderoby. Skarpetki muszą być wygodne i uszyte z naturalnego, przewiewnego materiału. Kupując skarpetki dla noworodka należy wybrać takie, na których napisano, że są przeznaczone dla dzieci w przedziale wiekowym od 0 do 3 miesięcy. Czasami na takich skarpetkach znaleźć można również rozmiary, jednak są one sprawą drugorzędną. Skarpetki dla noworodków są zazwyczaj elastyczne i bezuciskowe, więc nawet odrobinę mniejszy rozmiar powinien być odpowiedni na dziecięcą stópkę.

Rozmiar bucika dla noworodka: jaki wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki rozmiar bucika wybrać dla noworodka, ale tak naprawdę dziecko przez pierwszych kilka miesięcy nie potrzebuje butów. Maluchy spędzają większość czasu leżąc w łóżeczku albo na rękach rodziców, więc buty są po prostu zbędne. Pierwsze buciki można kupić dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna szykować się do stawiania pierwszych kroków. Wtedy najlepiej zabrać malca do sklepu i przymierzyć buciki – nawet dokładnie mierząc dziecięcą stópkę centymetrem nie dobierzecie idealnego rozmiaru.

Balerinki AK SA Studio, DaWanda

Kombinezon dla noworodka: jaki rozmiar?

Zakup jednoczęściowych ubranek dla dziecka, takich jak kombinezon, pajacyk czy body to jeszcze większy problem niż zakup bluzeczek, spodenek czy getrów. Z ubranek jednoczęściowych dziecko wyrasta szybciej, więc nie kupujcie ich na zapas. Największym problemem są ubrania wierzchnie, takie jak kombinezon czy śpiworek. Zwykle są one dość drogie, dlatego najlepiej kupić takie, żeby pasowały dziecku co najmniej przez kilka miesięcy. Żeby kombinezon czy inne ubranka wierzchnie służyły przez dłuższy czas, najlepiej od razu wybrać takie w większym rozmiarze – na przykład 68 albo 74.

Przeczytaj więcej o wyprawce dla noworodka i mamy >>>>

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo