Te produkty sprawią, że szybciej dojdziesz do siebie po cesarce [LISTA]

Młode mamy, przygotowując się do ciąży i porodu, skupiają się przede wszystkim na wygodzie i bezpieczeństwu dziecka. Tymczasem dobre samopoczucie i komfort kobiety jest równie ważny, jak malucha. Jak przebiega połóg po cesarskim cięciu i jakie produkty przydają się po takiej operacji?

Połóg jest bardzo intensywnym czasem regeneracji kobiety, która jest po porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu. Młoda mama może odczuwać wówczas silne zmęczenie i spadek energii. Niestety może wiązać się także z bólem – macica matki zaczyna się kurczyć, co może powodować dyskomfort zwłaszcza w czasie karmienia piersią dziecka. Połóg trwa do około dwóch miesięcy po urodzeniu malucha. Ten po cesarskim cięciu przebiega w nieco inny sposób, niż po porodzie naturalnym.

Lista rzeczy potrzebnych po cesarskim cięciu

Majtki poporodowe

Majtki poporodowe – to zakup, który warto zaplanować jeszcze przed cesarskim cięciem. Po operacji rana nie może być uciskana przez bieliznę, a poporodowe majtki gwarantują wygodę, tak potrzebną w połogu.

Najlepsze majtki poporodowe to te, które są wykonane z siateczki. Dzięki temu gwarantują swobodny przewiew powietrza. Takie majki przyspieszą gojenie się ran oraz zapobiegają infekcjom. W wyborze powinniśmy kierować się tym, by były wykonane z naturalnych włókien (najlepiej bawełny), które zapobiegną też podrażnieniom skóry. Majtki poporodowe dostępne są w wersjach jednorazowych oraz wielorazowych.

Podkłady poporodowe

Podkłady poporodowe – po cesarskim cięciu, tak samo jak po porodzie naturalnym, przez kilka tygodni dochodzi do krwawienia. Początkowo odchody połogowe przypominają krwawienia miesiączkowe – są czerwone, potem różowe, brązowe, aż wreszcie stają się bezbarwne. Mogą utrzymywać się nawet do czterech tygodni.

Podkłady poporodowe powinny być wyprofilowane tak, by dobrze przylegały do poporodowych majtek, były miękkie i miały szeroki pasek samoprzylepny, dzięki którym podkład nie będzie się przesuwał. Podkłady poporodowe dostępne są w wersjach na dzień i na noc – te do spania są zwykle bardziej chłonne i dłuższe. Powinny mieć naturalną, oddychającą powłokę. Warto dodać, że w połogu nie wolno korzystać z tamponów, które mogą doprowadzić do zakażenia, które może zagrażać zdrowiu a nawet życiu matki. 

Płyn do higieny intymnej

Płyn do higieny intymnej – po porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu konieczne jest dbanie o okolicę krocza. Po każdej wizycie w toalecie młoda mama powinna się dokładnie podmyć korzystając z letniej wody i płynu do higieny intymnej. Krocze należy osuszać jednorazowym, papierowym ręcznikiem. W połogu lepiej korzystać z prysznica, a z kąpielami zaczekać do całkowitego wygojenia się krocza i rany po cesarskim cięciu.

Krem na pękające brodawki

Krem na pękające brodawki – przy karmieniu piersią brodawki mogą stać się obolałe, a nawet pękać. Na obtarte brodawki można nakładać krem z lanoliną, która nawilża, koi podrażnienia i przyspiesza procesy gojenia się. Dostępne są również silikonowe osłonki na piersi, które ułatwiają bezbolesne karmienie.

Biustonosz do karmienia

Biustonosz do karmienia – podczas ciąży i po porodzie biust może urosnąć o kilka rozmiarów. Dlatego najlepiej kupić specjalny, bawełniany i elastyczny biustonosz do karmienia. W nim możemy umieścić miękkie i chłonne wkładki laktacyjne.

Wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne – chronią ubranie przed niekontrolowanym sączeniem się mleka. Dodatkowo chronią one brodawki przed podrażnieniem. Dostępne są także wkładki wielorazowe, wykonane z bawełny lub tkaniny bambusowej.

Czopki glicerynowe

Czopki glicerynowe – przydadzą się przy częstych zaparciach po porodzie. Zwykle dolegliwości te mijają po kilku tygodniach od porodu, gdy praca jelit i poziomy hormonów zaczynają się stabilizować. Wcześniej warto korzystać z czopków, by nie doprowadzić do powstania hemoroidów.

Bielizna z wysokim stanem

Bielizna z wysokim stanem – sprawdzi się już w późniejszym etapie, kiedy nie będą potrzebne majtki poporodowe. Dzięki bieliźnie modelującej czy tej z wysokim stanem można delikatnie wyprofilować figurę, spłaszczyć brzuch czy unieść pośladki i lepiej poczuć się w swoich ubraniach.

Maść i krem na bliznę po cesarce

Maść i krem na bliznę po cesarce rana po cesarskim cięciu wymaga odpowiedniej pielęgnacji już od pierwszych dni. Na początku rana musi być utrzymywana w czystości, w czym pomogą jałowe opatrunki i środki dezynfekujące. Później czas na smarowanie i regularne masowanie blizny, co pomoże uniknąć bliznowców i zmniejszy widoczność rany.

Warto stosować olejki, maści i kremy ułatwiające zabliźnianie się skóry – są to środki, które zawierają silikon, ekstrakt z cebuli, heparynę, kwas hialuronowy czy masę perłową. Najważniejsza jest systematyczność, ponieważ budowa blizny zajmuje nawet rok i w tym czasie jest największa szansa na to, by blizna się spłyciła i rozjaśniła.

Poduszka do karmienia

Poduszka do karmienia – po cesarskim cięciu kobieta może odczuwać większy dyskomfort związany z przyjęciem odpowiedniej pozycji podczas karmienia. Może wtedy nasilać się ból rany pooperacyjnej. Warto zainwestować w poduszkę ułatwiającą naturalne karmienie, czyli tzw. rogal lub poduszkę podtrzymującą, która wygląda trochę jak miech akordeonu. Poduszka zapobiega też uciskowi na ranę, odciąża kręgosłup i ramiona oraz zmniejsza napięcie w szyi.

Pas poporodowy

Pas poporodowy – jest to elastyczna opaska, której celem jest wzmocnienie rozciągniętych powłok brzusznych oraz zapobieganie wystąpieniu przepukliny pooperacyjnej. Pomaga też utrzymać prawidłową sylwetkę i ułatwia wykonywanie pierwszych ćwiczeń po porodzie. W zależności od modelu wygląd pasów może się różnić. Najczęściej są to pasy zakładane przez nogi lub zapinane z boku, tyłu lub przodu na haftki, rzepy lub napy.  

Pas poporodowy powinien być zalecony przez lekarza w zależności od indywidualnych potrzeb matki. Zazwyczaj można zakładać go cztery tygodnie po cesarskim cięciu, o ile rana zagoiła się prawidłowo. Wcześniejsze zakładanie pasa poporodowego może skutkować bólem brzucha oraz zaburzać krążenie czy obkurczanie się macicy. Pasa nie można nosić zbyt długo, ponieważ może on prowadzić do osłabienia mięśni brzucha.

Połóg po cesarskim cięciu – co trzeba wiedzieć?

Połóg po cesarskim cięciu trwa dłużej i jest bardziej dokuczliwy niż po porodzie naturalnym. Po takim porodzie kobiety odczuwają ból zwłaszcza wokół rany na podbrzuszu. Może on być dość silny, chociaż zależy to też od indywidualnej tolerancji na ból, sprawności fizycznej matki oraz formy poprzednich porodów. Niektóre młode mamy czują się dobrze już po kilku godzinach od operacji, inne z kolei są bardzo obolałe nawet przez kilka dni. Ze względu na zastosowane przy cesarskim cięciu znieczulenie młode mamy skarżą się często na silne bóle głowy, mrowienie i drętwienie nóg, bóle pleców, nudności czy wymioty. Mogą pojawiać się też zaparcia.

Lekarze zachęcają kobiety do szybszego wstawania z łóżka po operacji. Wcześniej jednak powinny one rozruszać nogi: poruszać stopami, kręcić nimi kółka, co poprawia krążenie kończyn. Pierwszych kilka kroków można zrobić już po około ośmiu godzinach po operacji, co zapobiega też zakrzepom i zatorom naczyniowym. Lepiej nie robić tego samodzielnie ze względu na możliwe zawroty głowy. Od trzeciej doby od operacji można wziąć normalny prysznic, co nie przeszkadza w gojeniu się rany. Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów potrzebnych do połogu po cesarskim cięciu wraz z wyjaśnieniem, dlaczego ich zakup jest tak istotny.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo