Torbiel w rozumieniu histopatologicznym jest łagodną zmianą, która nie przerzutuje i jest wyraźnie odgraniczona od otaczających ją tkanek przez torebkę. Bardzo często wypełniona jest surowiczym płynem i podzielona na komory. Torbiele występują w wielu miejscach organizmu człowieka. Prawie każdy z nas słyszał o „torbieli pod kolanem” u kogoś ze znajomych lub rodziny. Mimo, że jest to zmiana łagodna – wymaga podjęcia lekarskiej interwencji. Bardzo często trudno ustalić jest przyczynę powstania torbieli.
Torbiel jajnika
W przypadku torbieli jajników, którymi się dziś zajmiemy udało się określić, co powoduje ich powstanie. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że jajnik, w trakcie każdego cyklu, poddawany jest działaniu hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, regulujących jego funkcje. Mówimy o tym „oś przysadkowo – jajnikowa”.
W pierwszej – pęcherzykowej fazie cyklu – przysadka intensywnie wydziela hormon luteinizujący, który pobudza pęcherzyk Graffa do wzrostu, a następnie u szczytu wydzielania LH – pęknięcia i uwolnienia komórki jajowej. Niekiedy pęcherzyk Graffa nie poddaje się wzrastającemu działaniu luteiny i nie ulega pęknięciu. Pęcherzyk nadal podbudzany działaniem hormonów zwiększa swoją średnicę. Często do rozmiarów, które są wykrywane w nieinwazyjnym badaniu ultrasonograficznym. Lekarz może wtedy postawić wstępną diagnozę – torbieli jajnika. Nazywamy ją torbielą skórzastą / dermoidalną. Jest to najczęściej występujący typ torbieli i podlega leczeniu hormonalnemu. Polega ono na zablokowaniu wspomnianej wcześniej osi hormonalnej, działającej na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego (im więcej produktów – tym mniejsza podaż składników).
Kobiecie, przez pełen cykl miesięczny, podajemy indywidualnie dobrane dawki estrogenów i progestagenów, których rosnące stężenia hamują wydzielanie FSH i LH, ograniczając jego wpływ na torbiel, a w konsekwencji jej atrezję, czyli zanik.
Zajście w ciąże podczas leczenia torbieli
Niestety w trakcie terapii układ hormonalny jest chwilowo regulowany nienaturalnie. Do czasu osiągnięcia pełnego wyleczenia i zaniknięcia torbieli zajście w ciążę nie jest możliwe – gdyż, to właśnie, w tym momencie „zablokowane” FSH i LH mają pobudzać kolejne pęcherzyki do wzrastania. Po uzyskaniu pełnego wyleczenia, konieczne są wizyty u ginekologa i obserwowanie naszego układu rozrodczego. Po wyleczeniu torbieli nie powinno być problemów z zajściem w ciążę.
Torbiel na jajniku w ciąży
Po pierwsze gratulujemy! Jesteś w ciąży potwierdzonej klinicznie. Jednak w trakcie badania lekarz zaobserwował obecność torbieli na jajniku. Przede wszystkim zachowaj spokój. Badanie USG nie jest nadzwyczaj specjalistyczne i na przykład ropień może dawać obraz torbieli. Mimo wszystko sprawa wymaga wyjaśnienia i przede wszystkim pobrania materiału (najczęściej w formie biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG). Nie martw się. Takie badanie nie zagraża dziecku. Nim się zorientujesz będzie po wszystkim. Wspomnieć też trzeba o konieczności zbadania obecności markerów nowotworowych charakterystycznych dla raka jajnika. Każdy lekarz chce kompleksowo wyjaśnić przyczynę obecności torbieli na jajniku i staraj się myśleć o tym, że niedługo przytulisz swojego maluszka.
Operacja torbieli w ciąży
W klinice stwierdzono, że wspomnianą wyżej torbiel – bez względu na charakter czy etiologię – trzeba usunąć? Obecnie chirurgia ginekologiczna jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie. Metody leczenia operacyjnego dobiera się od tych najmniej inwazyjnych, np. operacja laparoskopowa. Konsylium specjalistów w tej dziedzinie oceni, czy taka metoda jest wystarczająca. Kolejnym rozwiązaniem może być laparotomia, inaczej mówiąc, otwarcie powłok brzusznych.
Bez względu na wybór metody operacji – pamiętaj, że masz prawo i będziesz włączona w proces decyzyjny. Lekarze poinformują cię o każdej ewentualności i zagrożeniach.