Spadek wagi w 3 trymestrze. Czy utrata masy ciała powinna niepokoić? Spadek wagi w 3 trymestrze

Spadek wagi w 3 trymestrze. Czy utrata masy ciała powinna niepokoić?

Okres ciąży kojarzy się kobietom głównie ze wzrostem wagi. Kiedy więc masa ciała zaczyna spadać, pojawiają się wątpliwości. Szczególny niepokój mogą wywoływać spadki na wadze w końcowej fazie ciąży. Czy rzeczywiście przyszłe mamy mają się czym martwić? Czy spadek wagi w 9 miesiącu ciąży i ogólnie w 3 trymestrze to powód do niepokoju?

Spadek wagi w ciąży w 3 trymestrze Czym jest spowodowany spadek wagi przed porodem?

Choć wydaje się to dosyć nietypowe, spadek wagi pod koniec ciąży może być jednym z sygnałów zbliżającego się porodu. Trzeba podkreślić, że jest to zupełnie naturalny objaw wynikający ze zmniejszenia ilości płynu owodniowego. Masa ciała spada wówczas o ok. 1-1,5 kg. Zwykle nie ubywa więcej, chociaż – podobnie jak w innych aspektach – jest to kwestia indywidualna. Jeśli kobieta zaczyna w trzecim trymestrze nagle tracić wyraźnie na wadze, powinna skonsultować to możliwie najszybciej z lekarzem prowadzącym.

Zobacz: Mdłości w drugim trymestrze ciąży. Czy są niepokojące i jak sobie z nimi radzić?

Chudnięcie w ciąży

Przyrosty masy ciała w ciąży są zupełnie naturalne i podręcznikowo powinny mieścić się w granicach 11,5-16 kg. Co ciekawe jednak, w pierwszym trymestrze wiele kobiet zauważa u siebie spadek masy ciała. Wszystko z powodu występujących wówczas nudności i wymiotów, a co za tym idzie – zaburzeń apetytu i niechęci do spożywania niektórych pokarmów. Utrata wagi nie powinna być jednak zbyt duża.

Jeśli spadki okażą się zbyt wysokie, trzeba je skonsultować z lekarzem prowadzącym. Waga powinna być także regularnie sprawdzana przez lekarza podczas wizyt kontrolnych.

Sprawdź: Biegunka przed porodem. Czy jest normalna? Jak długo trwa? Przyszłe mamy muszą pamiętać o jednym

Czy nieprzybieranie na wadze w 3 trymestrze ciąży jest niepokojące?

Przyrost masy ciała w ciąży zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze jest całkowicie naturalnym, a wręcz oczekiwanym zjawiskiem. Zbyt niska waga może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Niewystarczający wzrost masy ciała może przyczyniać się niskiej masy urodzeniowej noworodka, zwiększenia ryzyka porodu przedwczesnego oraz wystąpienia rozmaitych komplikacji podczas porodu. Nieprawidłowy przyrost wagi powoduje również, że płód nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto więc skonsultować tę kwestię z lekarzem oraz uważnie przyjrzeć się diecie.

Zobacz: Bulgotanie w brzuchu w ciąży [1, 2 i 3 trymestr]

Rodzice pytają o spadek wagi w 3 trymestrze

Skąd się bierze utrata wagi w 3 trymestrze ciąży?

Chudnięcie w 3 trymestrze może być sygnałem, że zbliża się poród.

Dlaczego chudnę w ciąży 2 trymestrze?

Utrata wagi w ciąży w 2 trymestrze powinna zostać skonsultowana z lekarzem, ponieważ może świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.