Bulgotanie w brzuchu w ciąży [1, 2 i 3 trymestr]

Bulgotanie w brzuchu w ciąży może towarzyszyć przyszłej mamie na każdym etapie oczekiwania na dziecko. Przeważnie nie stanowi ono powodów do niepokoju, choć trudno zaprzeczyć, że w połączeniu z innymi ciążowymi dolegliwościami bywa dość dokuczliwe. Co zatem oznacza takie bulgotanie i kiedy należy się go spodziewać?

Burczenie w brzuchu w ciąży

Dziwne odgłosy z brzucha w ciąży to symptom, z którym styka się wiele kobiet. Mogą one budzić niepokój – zwłaszcza wówczas, gdy spodziewamy się swojego pierwszego dziecka i nie do końca wiemy, co nas czeka w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. W takich warunkach wszelkie podejrzane dźwięki nasuwają nam myśl, że z maleństwem dzieje się coś złego. 

Najbardziej uniwersalną poradą pozostaje to, aby – odczuwając bulgotanie w brzuchu w ciąży – kontaktować się ze swoim lekarzem.Właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu na staranny wybór ginekologa. Powinien to być ktoś w miarę dyspozycyjny, komu będziemy przy okazji potrafiły naprawdę zaufać.

Zobacz też: Skurcze macicy w ciąży: czy mogą szkodzić dziecku?

Bulgotanie w brzuchu w ciąży – 1 trymestr

Początkowy okres ciąży wiąże się z nasilonymi objawami ze strony układu trawiennego. Bardzo wiele kobiet doświadcza wówczas:

  • wzmożonych mdłości, 
  • wymiotów, 
  • uczucia przelewania w brzuchu,
  • tajemniczego bulgotania. 

Wszystkie te symptomy określane są przez specjalistów jako całkowicie naturalne – ich występowanie “zawdzięczamy” zmianom hormonalnym, jakie zachodzą w organizmie. Zwiększające się łaknienie skłania kobietę do kulinarnego eksperymentowania oraz łączenia smaków, co często prowadzi do problemów z żołądkiem. Dodatkowo, przyszła mama może odczuwać potrzebę odstawienia rozmaitych produktów, które do niedawna spożywała na co dzień. Wszystko to wiedzie do pewnego rozregulowania układu pokarmowego.

Nie należy zapominać, że w tym okresie zaczyna się również powiększać macica. Uciskając na żołądek, przyczynia się ona do pogłębienia opisanych powyżej dolegliwości. Oprócz nich, pojawiają się niejednokrotnie biegunki bądź zaparcia. Ich obecność nie powinna budzić na tym etapie jakiegokolwiek zaniepokojenia.

Na marginesie warto jeszcze dodać, że przelewanie w brzuchu na początku ciąży może mieć również przyczyny zupełnie niezwiązane z naszym odmiennym stanem. Świadczy ono czasami o różnych problemach gastrycznych, takich jak nietolerancja bądź alergia pokarmowa albo zespół jelita drażliwego. Niejednokrotnie bywa też rezultatem stresu i stanów lękowych. Nie wspominając już nawet o tym, że burczenie w brzuchu oznacza często po prostu pusty żołądek – mija natychmiast po zjedzeniu jakiegokolwiek posiłku. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii lekarskiej.

Poznaj: 15 sposobów na mdłości w ciąży

Bulgotanie w brzuchu w ciąży – 2 trymestr

Kolejna faza ciąży przynosi ze sobą to, co na każda z nas czeka z niecierpliwością: pierwsze ruchy maluszka! Co ciekawe, na początku wiele kobiet odczuwa je właśnie pod postacią bulgotania (czasami bywają też opisywane jako muskanie czy łaskotanie). Z tego powodu mogą zostać przez nas pomylone z intensywną pracą jelit – po pewnym czasie nauczymy się jednak prawidłowo interpretować sygnały wysyłane przez naszego szkraba.

Bulgotanie w macicy w ciąży zależy także od naszej sylwetki. Szczupłe panie słyszą je często już w okolicach 16. tygodnia. Z kolei kobiety o nieco obfitszych kształtach muszą czekać przynajmniej kolejny miesiąc (albo nawet jeszcze dłużej). Nie wiążą się z tym oczywiście żadne anomalie; budowa kobiecego organizmu warunkuje po prostu taki, a nie inny przebieg całego procesu. Wpływ na niego posiada również szereg innych czynników, w rodzaju ułożenia łożyska czy ilości płynu owodniowego.

Zobacz też: Obrzęki w ciąży: jakie są przyczyny powstawania obrzęków w ciąży?

Bulgotanie w brzuchu w ciąży – 3 trymestr

Głośne odgłosy z brzucha na ostatnim etapie przed rozwiązaniem zaczynają stopniowo zanikać. W ich miejsce pojawiają się bardziej zdecydowane kopniaki dziecka oraz jego zabawy. Nie oznacza to jednak, że burczenie ustąpi w sposób całkowity; zmienia się po prostu jego częstotliwość i przyczyna. Teraz jest nią narastająca niedyspozycja jelitowa (gazy, wzdęcia, biegunki), wynikająca z ciągłego wzrostu macicy. Problemy trawienne przypominają nierzadko te z początkowego okresu ciąży. Jest to oczywiście dla kobiety dość męczące, ale jednocześnie świadczy o prawidłowym rozwoju płodu.

Bulgotanie w brzuchu pod koniec ciąży to z kolei oznaka zbliżającego się porodu. Organizm czyni przygotowania do czekającego go wysiłku, jakim będzie wydanie na świat dziecka. Jeżeli donośnemu burczeniu towarzyszą pierwsze skurcze i ból, należy się liczyć z rychłym rozpoczęciem akcji porodowej. Czas zatem myśleć o udaniu się do szpitala. 

Bulgotanie w brzuchu w 9 miesiącu ciąży razem z bólem i pierwszymi skurczami, jest przeważnie objawem nadchodzącego porodu. 

Zobacz również: HCV w ciąży – dlaczego powinnaś robić badania HCV podczas ciąży?

Rodzice pytają:

Bulgotanie w brzuchu – czy to objaw ciąży?

Donośne odgłosy wydobywające się z brzucha mogą być oczywiście wczesnym symptomem ciąży. W takim wypadku wiążą się przede wszystkim z intensywnymi zmianami hormonalnymi, jakim podlega kobiecy organizm. Samemu bulgotaniu towarzyszą przeważnie nudności i wymioty, pojawiające się z reguły w godzinach porannych.

Z drugiej strony, błędem byłoby wnioskować o zajściu w ciążę wyłącznie na podstawie objawu tak nieswoistego jak bulgotanie w brzuchu. Bywa ono przecież symptomem różnorodnych dolegliwości ze strony układu trawiennego – przeważnie łagodnych i przemijających, ale czasami także niestety poważniejszych (jak zespół jelita drażliwego albo zatrucia pokarmowe). Nierzadko wystarczy odstawić konkretne produkty żywnościowe – w rodzaju napojów gazowanych bądź wzdymających roślin strączkowych – aby wyeliminować uporczywe i krępujące burczenie. 

W sytuacjach wątpliwych warto skonsultować się z lekarzem. Tylko on będzie w stanie definitywnie rozpoznać bulgotanie w brzuchu w ciąży.  

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo