Świerzb u dzieci

Świerzb jest chorobą skóry. Jest to schorzenie silnie zakaźne, a największy odsetek zachorowań na świerzb odnotowuje się wśród ludzi przebywających w dużych skupiskach ludzkich, takich jak przedszkola, szkoły, akademiki. Z tego względu często pojawia się świerzb u dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym. Świerzb przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, a także jej odzieżą i pościelą. Okres wylęgania świerzbu wynosi od 3 dni do miesiąca.

Świerzb najczęściej występuje u osób przebywających w dużych skupiskach ludzkich, gdyż jest silnie zakaźnym schorzeniem

Skąd się bierze świerzb?

Świerzb wywoływany jest przez roztocza – świerzbowca ludzkiego lub psiego, przy czym ten drugi występuje zdecydowanie rzadziej. Roztocza te są bardzo małe, stąd widać jedynie świerzb pod mikroskopem. Zapłodniona samica świerzbowca przenika do skóry przez jej pory. Zaczyna w niej drążyć tzw. “norki świerzbowcowe”. Składa w nich jaja, z których wykluwa się nowe potomstwo. Wędrówki roztoczy w skórze, a także wydalane przez nie odchody powodują uporczywe swędzenie.

Świąd spowodowany jest wędrówkami roztoczy świerzbowca w naskórku oraz ich odchodami

Objawy świerzbu

Pierwszym objawem świerzbu jest uporczywy i silny świąd. Zazwyczaj pojawia się w zagięciach i fałdach skórnych, czyli w zgięciu łokci i kolan, w pachwinach, pod pachami, między palcami rąk i nóg, a także w okolicach pępka. U maluchów do drugiego roku życia często pojawia się na podeszwach stóp oraz na dłoniach. Świąd powoduje, że dziecko uporczywie drapie się drażniąc skórę, wywołując jej zaczerwienienie oraz uszkodzenie naskórka. Często świerzbowi towarzyszy ropna wysypka i strupki. Węzły chłonne w pobliskich miejscach mogą być powiększone.

Leczenie świerzbu

Terapia obejmuje nie tylko zarażone dziecko, ale profilaktycznie również wszystkich domowników. Leczenie polega na wcieraniu w skórę przepisanych przez lekarza leków. Najczęściej jest to Novoscabin. Środek należy stosować na czystą i suchą skórę 1–2 razy dziennie przez 3–5 dni. Najlepiej robić to po ciepłej kąpieli, ponieważ wtedy pory skóry są rozszerzone.

Jeśli Twoje dziecko jest w trakcie leczenia świerzbu, koniecznie codziennie zmieniaj jego odzież oraz pościel

Przy leczeniu świerzbu należy codziennie zmieniać odzież i pościel. Zarówno pościel, jak i bielizna powinny być prane w temperaturze 95 stopni. Świerzbowiec ginie, gdy przez trzy doby nie ma kontaktu z ludzkim naskórkiem, więc w przypadku koców, materaców, wsadów pościelowych i innych rzeczy, które trudno uprać, wystarczy przez kilka dni ich nie używać i porządnie wietrzyć.

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Świerzb u dzieci

  1. Czekamy na wizytę u dermatologa (tydzień czasu), wiem, że jeśli chodzi o dziecko lepiej nie robic nic na własną rękę, ale chciałabym ulżyć synkowi(3 lata), czy ma ktos sprawdzone domowe sposoby na świerzb u dziecka, albo może coś bezpiecznego bez recepty?

    • ja mogę polecić novoscabin bez recepty, stosuję się go po kąpieli szarym mydłem i dodatkowo można ulżyć lekami przeciwarlegicznymi. efekty po jakims mies. niestety cała rodzina musi się leczyć bo szybko można się zarazić…

      • ile trwa leczenie swierzba?

        • z tego co pamietam 5 dni stosuje sie preparat, potem juz tylko chamujesz swedzenie bo troche sie utrzymuje. to na sam swiad jakies leki na alergie lub cos takiego

          • ale ten świąd to długo sie utrzymuje?

            • a to różnie, z reguły po 3-4 tyg. całkowicie objawy mijają, ale przez ten czas warto brać leki na alergie

            • długo, tak nawet do miesiąca… ale pomagają leki przeciwalergiczne lub zimne okłady

          • a jak długo utrzymuje się świąd?

            • świąd niestety utrzymuje się około 3 tygodni. ale wtedy pomagają leki na alergie lub jakieś przeciwświądowe

          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
          Logo