Świnka: objawy, leczenie, powikłania

Świnka jest chorobą, która wywoływana jest przez paramyskowirus RNA. Jest to zapalenie ślinianek przyusznych. Należy do grona typowych chorób dla wieku dziecięcego. Przebieg choroby u dzieci jest znacznie łagodniejszy niż u osób dorosłych. Występuje także mniejsze ryzyko powikłań. Zazwyczaj na świnkę chorują dzieci w przedziale wiekowym 5-9 lat.

Świnka to zapalenie ślinianek przyusznych.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, dzieci zarażają się nim przez kontakt z inną chorobą osobą. Okres największych zachorowań na świnkę przypada na przełom zimy i przedwiośnia. Czas wylęgania wirusa wynosi od dwóch do trzech tygodni, a sama świnka trwa około tygodnia.

Pierwsze objawy świnki

Bardzo często zdarza się, że dziecko przechodzi chorobę bezobjawowo, szacuje się, że dzieje się tak u nawet 40% zakażonych maluchów.

Pierwsze objawy świnki to gorączka, która przekracza 38°C. Może utrzymywać się przez 4-5 dni. Dochodzi do tego ogóle osłabienie organizmu, ból mięśni, sztywność karku, rozdrażnienie, senność, ból głowy. Najbardziej charakterystyczne objawy choroby to obrzęk w okolicach uszu, na wysokości ich płatków. Pojawia się zazwyczaj w drugiej dobie choroby. Dziecko skarży się na ból podczas przełykania, który wywołuje zapalenie ślinianek.

Zdarza się, że choroba atakuje tylko jedną śliniankę, po jednej stronie. Jednostronny obrzęk nie jest rzadkością.

W rzadkich przypadkach świnka atakuje nie tylko ślinianki przyuszne, ale wirus dociera również do jajników lub jąder. Zapalenie jąder zdarza się stosunkowo często, bo aż u 1/4 chorujących chłopców. Objawia się bolesnością jądra, jego obrzękiem, moszna jest zaczerwieniona. Rzadziej zdarza się, że zapalenie występuje w obydwu jądrach.

Świnka u dzieci: leczenie

Ponieważ świnka jest infekcją wirusową, podczas jej leczenia nie stosuje się antybiotykoterapii. Antybiotyki przy śwince są nieskuteczne z uwagi na brak infekcji bakteryjnej.

Maluchowi choremu na świnkę należy podawać leki zbijające gorączkę. Pediatra zaordynuje również z pewnością dodatkowe leki, które uśmierzą ból powiększonych ślinianek. Pomocne w tym są również ciepłe okłady, które przynoszą znaczącą ulgę.

W związku z bólem towarzyszącym przełykaniu, dziecko może odmawiać picia i jedzenia. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju papki i przeciery, których maluch nie musi żuć i przełykać w większych kawałkach. Pamiętaj również o tym, że pomimo bólu, dziecko powinno pić duże ilości płynów.

Dziecko chore na świnkę nie musi leżeć w łóżku. Jeśli nie gorączkuje i przejawia normalną energię, pozwól mu normalnie funkcjonować, ponieważ o wiele ciężej zniesiecie obydwoje jego chorobę, gdy zmusisz go do kilkudniowego leżakowania.

Świnka: powikłania

Powikłania, które mogą pozostać po śwince najczęściej mają związek z zapaleniem jąder u chłopców. Może pojawić się astorfia jądra, a w przyszłości zmniejszona płodność lub całkowita bezpłodność. Tego typu powikłania występują jednak bardzo rzadko.

Kolejnym powikłaniem po śwince może być uszkodzenie słuchu. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do utraty słuchu jedno- lub obustronnej.

Jednym z groźniejszych powikłań po śwince jest zapalenie opon mózgowych lub mózgu. Objawiają się bardzo wysoką gorączką, drgawkami, utratą świadomości. Zdarza się również, że wirus dociera do trzustki. Powikłaniem może być późniejsze zapalenie trzustki. Pojawią się silne bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz wysoka temperatura.

Zdjęcie główne: Wikipedia

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo