Jak przygotować się do wyjazdu na żagle z dzieckiem?

Dla wielu rodziców posiadanie dzieci, zwłaszcza małych, jest powodem rezygnacji z hobby czy własnych, ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. W większości przypadków jest to jednak niepotrzebne, zwłaszcza że z dziećmi da się przebywać właściwie prawie wszędzie, a już szczególnie na wakacjach. Również spędzenie wakacji na jachcie jest możliwe i pozostaje szansą na zarażenie dziecka wspólną pasją.

Jak przygotować się do wyjazdu na żagle z dzieckiem?

Oczywiście, jak zawsze w przypadku wakacji na jachcie, najważniejsze jest umiejętne planowanie wakacji oraz dbałość o bezpieczeństwo. Dzięki tym dwóm aspektom każdy rejs będzie dla dziecka niezapomnianą przygodą, a dla rodziców – czystą przyjemnością. Sprawdźmy zatem, jak przygotować się do spędzenia bezpiecznych wakacji z dzieckiem podczas rejsu.

Siła przyzwyczajenia

Dzieci, które dotychczas nie miały styczności z pobytem na jachcie, będą zapewne nim zafascynowane – ale możliwe, że również nieco przestraszone. Najlepiej jest przyzwyczajać do takiego typu wakacji dzieci bardzo małe. Już w momencie, gdy ukończą one pół roku, możemy bez większych problemów zabierać je ze sobą na krótsze rejsy. W przypadku kilkulatków, zwłaszcza tych, które weszły w okres lęków, warto najpierw wybrać się kilka razy do portów czy zainwestować w krótkie rejsy po rzekach, aby dziecko miało okazję przyzwyczaić się do poruszania po wodzie. Wskazana jest również wspólna nauka pływania, służąca nie tylko przyjemności, ale i ewentualnemu bezpieczeństwu.

Istnieje jeszcze kilka innych aspektów, do których dziecko warto przyzwyczaić. Przede wszystkim chodzi tutaj o wyrobienie pewnych nawyków, np. zawsze trzymania się jedną ręką relingu czy pokładu łodzi. Przydatne jest również wyrobienie nawyków omijania podczas chodzenia rozmaitych lin, w które dziecko mogłoby się pechowo zaplątać. W maluchach warto wyrobić świadomość konieczności udawania się w różne miejsca jachtu z kimś dorosłym, aby nie doszło do sytuacji, ze dziecko samo próbuje zwiedzić jacht czy nawet zejść na pomost podczas, gdy jest on zacumowany. Warto też zapoznać dziecko z prozaicznymi czynnościami, np. takimi jak branie prysznica zamiast kąpieli w wannie – jachty zwykle wyposażone są właśnie w prysznic.

Przydatne akcesoria

Przede wszystkim, z uwagi na bezpieczeństwo dziecko, zawsze powinno ono posiadać kamizelkę ratunkową, jeśli tylko nie jest pod pokładem. Warto mieć własną kamizelkę, aby była idealnie dopasowana do dziecka i wyróżniała się doskonałą jakością. Co więcej, dla dzieci, które dopiero raczkują czy uczą się chodzić warto zabrać ze sobą specjalny kojec, który rozstawimy pod pokładem, aby zabezpieczyć np. kambuz podczas gotowania czy uniemożliwić dziecku wspinanie się na pokład.

Dla nieco starszych kilkulatków, które jednak nie przekroczyły jeszcze tej granicy wieku, po której można zaufać ich przewidywaniu sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, ważnym elementem będą… szelki. Dopasowane do dziecka i przypięte do specjalnej smyczy dadzą rodzicom nieco poczucia spokoju podczas pobytu na pokładzie, gdy dziecko np. bawi się spokojnie. Oczywiście, nie sprawia to, ze dziecko można zostawić same – ale jest dodatkowym środkiem bezpieczeństwa.

Dla każdego dziecka natomiast, jak również i dla dorosłych, przyda się specjalistyczne obuwie. Niezbędne będą buty antypoślizgowe, które zwykle są dość kosztowne, ale pozwalają zapobiegać wszelkim poślizgnięciom, zwłaszcza na mokrym pokładzie.

O czym warto pamiętać?

Standardowo, jak podczas wszystkich wyjazdów, zabieramy ze sobą środki czystości, niezbędne leki oraz apteczkę, a także odpowiednie ubranie, zabawki dla dziecka i wszelkie niezbędne sprzęty. Konieczne jest także zabranie kremu do opalania, bo woda i wiatr potrafią szybko zniszczyć skórę malucha. Niezbędne jest również nakrycie głowy.

Warto jednak pamiętać, że w całym dbaniu o bezpieczeństwo dziecka nie powinno być ono traktowane jak „kula u nogi”. Dobrze jest zainteresować je tym, co dzieje się na pokładzie, tłumaczyć, jak i dlaczego wykonuje się dane czynności czy nawet dawać do realizacji podstawowe, proste zadania, wykonywane pod okiem rodzica. To sprawi, że takie wakacje będą dla niego ekscytujące i mogą zaowocować nowymi zainteresowaniami.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Refluks moczowy u dzieci
Refluks pęcherzowo-moczodowodowy jest groźnym schorzeniem, które wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są objawy, możliwe powikłania i metody leczenia? Na te i szereg innych pytań odpowiemy w poniższym artykule. Co to jest
Czytaj dalej
Poród
Poród (prawie) jak w domu
Wygodne łóżko, komoda, toaletka, fotel i lampa - czy któraś z was nie chciałaby rodzić w przytulnym wnętrzu przypominającym nieco domową sypialnię? W takim otoczeniu łatwiej jest się wyciszyć niż
Czytaj dalej
Newsy Turystyka
Otwarcie Suntago Park of Poland: Czy warto odwiedzić miejsce, którego stworzenie kosztowało 170 mln Euro?
W taką pogodę jak ta, którą serwuje nam tegoroczna zima trudno marzyć o czymś innym niż urlop w tropikach. Albo w alpejskiej wiosce... Trudno w to uwierzyć, ale te dwa
Czytaj dalej
Turystyka
Paszport dla dziecka 2020 [cena, wnioski, dokumenty]
Mimo, że w Unii Europejskiej paszport dla dziecka nie jest potrzebny, przyda się przy dłuższych wojażach. Jak wygląda wniosek o paszport dla dziecka 2020? Gdzie go złożyć i jaka jest
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie pomorskie 2020: terminy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020 w województwie pomorskim?
Kiedy wypadają ferie 2020? Pomorskie zacznie je jako ostatnie. Sprawdź terminy ferii zimowych 2019/2020 i zaplanuj wyjazd na zimowisko. Ferie pomorskie 2020 i przerwa świąteczna 2019 Po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie
Czytaj dalej
Boże Narodzenie Turystyka
Niezapomniany weekend z dziećmi? Odkryliśmy magiczne miejsce, które z pewnością pokochacie i Wy!
Szukacie pomysłu na grudniowy weekend z dziećmi? Znaleźliśmy prawdziwą perełkę, dzięki której oderwiecie się od pędu przedświątecznych zakupów oraz przygotowań, a która rozpali w Waszych dzieciach do czerwoności (dosłownie) magię
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie lubelskie 2020. Kiedy zaczynają się ferie zimowe? Sprawdź terminy ferii 2019/2020 w Lubelskiem!
Kiedy zaczynają się ferie? Jak wiadomo terminy ferii zimowych zmieniają się cyklicznie. Lubelskie to województwo, w którym dzieci będą odpoczywały jako pierwsze, zaraz po przerwie świątecznej i noworocznej. Ferie lubelskie 2020:
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej