Jak przygotować się do wyjazdu na żagle z dzieckiem?

Dla wielu rodziców posiadanie dzieci, zwłaszcza małych, jest powodem rezygnacji z hobby czy własnych, ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. W większości przypadków jest to jednak niepotrzebne, zwłaszcza że z dziećmi da się przebywać właściwie prawie wszędzie, a już szczególnie na wakacjach. Również spędzenie wakacji na jachcie jest możliwe i pozostaje szansą na zarażenie dziecka wspólną pasją.

Oczywiście, jak zawsze w przypadku wakacji na jachcie, najważniejsze jest umiejętne planowanie wakacji oraz dbałość o bezpieczeństwo. Dzięki tym dwóm aspektom każdy rejs będzie dla dziecka niezapomnianą przygodą, a dla rodziców – czystą przyjemnością. Sprawdźmy zatem, jak przygotować się do spędzenia bezpiecznych wakacji z dzieckiem podczas rejsu.

Siła przyzwyczajenia

Dzieci, które dotychczas nie miały styczności z pobytem na jachcie, będą zapewne nim zafascynowane – ale możliwe, że również nieco przestraszone. Najlepiej jest przyzwyczajać do takiego typu wakacji dzieci bardzo małe. Już w momencie, gdy ukończą one pół roku, możemy bez większych problemów zabierać je ze sobą na krótsze rejsy. W przypadku kilkulatków, zwłaszcza tych, które weszły w okres lęków, warto najpierw wybrać się kilka razy do portów czy zainwestować w krótkie rejsy po rzekach, aby dziecko miało okazję przyzwyczaić się do poruszania po wodzie. Wskazana jest również wspólna nauka pływania, służąca nie tylko przyjemności, ale i ewentualnemu bezpieczeństwu.

Istnieje jeszcze kilka innych aspektów, do których dziecko warto przyzwyczaić. Przede wszystkim chodzi tutaj o wyrobienie pewnych nawyków, np. zawsze trzymania się jedną ręką relingu czy pokładu łodzi. Przydatne jest również wyrobienie nawyków omijania podczas chodzenia rozmaitych lin, w które dziecko mogłoby się pechowo zaplątać. W maluchach warto wyrobić świadomość konieczności udawania się w różne miejsca jachtu z kimś dorosłym, aby nie doszło do sytuacji, ze dziecko samo próbuje zwiedzić jacht czy nawet zejść na pomost podczas, gdy jest on zacumowany. Warto też zapoznać dziecko z prozaicznymi czynnościami, np. takimi jak branie prysznica zamiast kąpieli w wannie – jachty zwykle wyposażone są właśnie w prysznic.

Przydatne akcesoria

Przede wszystkim, z uwagi na bezpieczeństwo dziecko, zawsze powinno ono posiadać kamizelkę ratunkową, jeśli tylko nie jest pod pokładem. Warto mieć własną kamizelkę, aby była idealnie dopasowana do dziecka i wyróżniała się doskonałą jakością. Co więcej, dla dzieci, które dopiero raczkują czy uczą się chodzić warto zabrać ze sobą specjalny kojec, który rozstawimy pod pokładem, aby zabezpieczyć np. kambuz podczas gotowania czy uniemożliwić dziecku wspinanie się na pokład.

Dla nieco starszych kilkulatków, które jednak nie przekroczyły jeszcze tej granicy wieku, po której można zaufać ich przewidywaniu sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, ważnym elementem będą… szelki. Dopasowane do dziecka i przypięte do specjalnej smyczy dadzą rodzicom nieco poczucia spokoju podczas pobytu na pokładzie, gdy dziecko np. bawi się spokojnie. Oczywiście, nie sprawia to, ze dziecko można zostawić same – ale jest dodatkowym środkiem bezpieczeństwa.

Dla każdego dziecka natomiast, jak również i dla dorosłych, przyda się specjalistyczne obuwie. Niezbędne będą buty antypoślizgowe, które zwykle są dość kosztowne, ale pozwalają zapobiegać wszelkim poślizgnięciom, zwłaszcza na mokrym pokładzie.

O czym warto pamiętać?

Standardowo, jak podczas wszystkich wyjazdów, zabieramy ze sobą środki czystości, niezbędne leki oraz apteczkę, a także odpowiednie ubranie, zabawki dla dziecka i wszelkie niezbędne sprzęty. Konieczne jest także zabranie kremu do opalania, bo woda i wiatr potrafią szybko zniszczyć skórę malucha. Niezbędne jest również nakrycie głowy.

Warto jednak pamiętać, że w całym dbaniu o bezpieczeństwo dziecka nie powinno być ono traktowane jak „kula u nogi”. Dobrze jest zainteresować je tym, co dzieje się na pokładzie, tłumaczyć, jak i dlaczego wykonuje się dane czynności czy nawet dawać do realizacji podstawowe, proste zadania, wykonywane pod okiem rodzica. To sprawi, że takie wakacje będą dla niego ekscytujące i mogą zaowocować nowymi zainteresowaniami.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo