Zabawki dla rocznego dziecka: Zrób to sam + nasze TOP3

Roczny maluch to ciekawy świata szkrab, którego interesuje wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego małych rączek. Dotykiem i wzrokiem poznaje świat, a także… smakiem, bowiem niemal wszystko, co znajdzie się w łapkach dziecka, wędruje również do jego buzi. Teoretycznie uwagę roczniaka jest w stanie przyciągnąć wszystko i wymyślne zabawki nie są potrzebne, warto jednak pamiętać, że zabawki to nie tylko rozrywka, ale mogą one również spełniać funkcję edukacyjną.

Zabawki dla rocznego dziecka: zrób to sam

Całkiem sporo zabawek dla roczniaka można zrobić własnoręcznie w domu przy niewielkim nakładzie pracy i funduszy. Wystarczy odrobina zdolności manualnych, bogata wyobraźnia lub… niewielka podpowiedź z Internetu.  Przygotowaliśmy opisy kilka zabawek typu „zrób to sam”.

Żelowa torba różności

Do wykonania tej zabawki potrzebna będzie foliowa, torba plastikowa z zatrzaskiem, przeźroczysty żel do kąpieli oraz garść dowolnych elementów o płaskim kształcie, które przyciągną wzrok dziecka. Mogą to być guziki, duże cekiny, plastikowe literki, małe rybki dostępne w sklepach wędkarskich – możliwości jest bez liku.

Wypełnij torbę żelem i wrzuć tam wybrane przez siebie elementy. Torbę dobrze zabezpiecz. Maluch może bawić się nią biorąc ją w rączki lub możesz ją przykleić do drzwi balkonowych. Zapewniamy, że dziecko przez długie godziny będzie przesuwać umieszczone w żelu elementy, a fascynacja zabawką nieprędko minie.

Pajęcza sieć

Pajęcza sieć w koszu na pranie to kolejna zabawka, która z pewnością przykuje uwagę malucha na długo. Jedyne czego potrzebujesz to długi kawałek sznurka i kosz na pranie z ażurowymi boczkami. Przepleć przez otworki w nich sznurek tak, by jego plątanina utworzyła w koszu prawdziwą pajęczą sieć. Na dnie kosza połóż nieduże zabawki maluszka – klocki, maskotki. Zadaniem dziecka będzie wydobywanie ich z pominięciem przeszkody stawianej przez sznurek.

Folia bąbelkowa na podłodze

Folia bąbelkowa to zabawka nie tylko dla rocznych dzieci, podejrzewamy, że większość ich rodziców również nie potrafi się oprzeć odprężającemu działaniu pękających bąbelków. Nic więc dziwnego, że uwaga maluszków przez długie godziny może być pochłonięta przez „bąbelkową ścieżkę”. Do jej wykonania potrzebujesz jedynie około metra szerokiego na kilkadziesiąt centymetrów kawałka folii bąbelkowej i taśmy klejącej. Za jej pomocą przymocuj folię do podłogi. Szeleszczący spacer i pękające bąbelki z pewnością zafascynują dziecko.

Edukacyjne zabawki dla rocznego dziecka

Roczne dziecko jest na tym etapie rozwoju, gdy jego zmysły chłoną wszystkie bodźce dostarczane przez otoczenie. Uwielbia zabawki, które mu ich dostarczają. Zainteresowanie budzą te, które wydają dźwięki, mrugają światełkami, wymagają wciskania guzików, przycisków czy przesuwania jakichś elementów. Zabawki tego rodzaju pobudzają jego wyobraźnię, a dodatkowo rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową oraz zdolności manualne. Warto, by w jego zbiorach były zabawki pełniące rolę edukacyjną. Jakie są najlepsze?

Wbijak/Przebijanka z kulkami

wbijak przebijanka z kulkami
Wbijak to prosta zabawka, która pozwala ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną oraz motorykę dłoni. Jest to proste pudełko z wyciętymi otworami o kształcie kółek. W zestawie jest kilka kul w ilości odpowiadającej liczbie otworów oraz nieduży młoteczek. Zadaniem dziecka jest przekładanie kul przez otwory lub wbijanie ich za pomocą młotka.


Porównaj: Ceny przebijanek dla dzieci >>


Edukacyjne pianinko

edukacyjne pianinko
Możesz zaszczepić w swoim dziecku miłość i pasję do muzyki od najmłodszych lat. Maluch może tworzyć swoje pierwsze kompozycje na zabawce, która będzie miała pozytywny wpływ na jego rozwój. Pozwoli na kształtowanie słuchu muzycznego i wyczucia rytmu, a także pomoże rozwinąć wyobraźnię. Zabawkowe pianino wspomaga także pamięć, naukę koncentracji oraz zdolności manualne rączek.


Porównaj: Ceny edukacyjnych pianinek >>


Edukacyjny stoliczek

stoliczek edukacyjny

Edukacyjne stoliczki oferowane są przez niemal każdego producenta zabawek dla dzieci. Chociaż różnią się od siebie atrakcjami, które oferują dziecku, wszystkie mają jedną cechę: mają tych atrakcji całe mnóstwo. Na stoliczkach znajdują się przyciski wydające zabawne dźwięki, słuchawki telefonów, mrugające światełka, ciuchcie jeżdżące po powierzchni stoliczka, klawisze pianina – kombinacji jest wiele.


Porównaj: Ceny edukacyjnych stoliczków >>


Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo