300 zł zamiast 500 na drugie dziecko? Jakie zmiany mogą czekać program 500+

27 października miała miejsce Debata Wicepremierów 2017, która odbyła się w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego. Wziął w niej udział Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju. Podczas debaty padły słowa, które zelektryzowały beneficjentów świadczenia programu „Rodzina 500 plus”. Jest bowiem szansa, że państwo zabierze 500 plus na drugie dziecko!

Obecnie program „Rodzina 500 plus” wspiera rodziny wielodzietne.  Co miesiąc dotację w wysokości 500 złotych otrzymuje się na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Cała dyskusja na temat ewentualnych zmian w programie wyniknęła z propozycji Henryka Goraszewkiego, wicepremiera w rządzie Hanny Suchockiej. Jego zdaniem „Rodzina 500 plus” powinna przejść przez zmiany, które będą miały na celu faktyczne wsparcie rodzin wielodzietnych. Wysokość dotacji na drugie dziecko miałaby być obniżona, ale za to wsparcie na trzecie i każde kolejne dziecko miałoby być wyższe.

Zamiast 500 złotych miesięcznie na drugie dziecko, przysługiwałoby 300 złotych, ale na trzecie już 700, a na czwarte nawet 1000 zł lub więcej – zaproponował Goryszewski Morawieckiemu.

Wedle Goryszewskiego takie rozwiązanie rzeczywiście wsparłoby rodziny faktycznie wielodzietne. Co ciekawe, Mateusz Morawiecki z ciekawością wysłuchał tej propozycji. Powiedział, że takie zmiany byłyby możliwe i że rzecz jest warta rozważenia na spotkaniu z resztą rządu. Jaki będzie wynik tej dyskusji? Przekonamy się o tym już wkrótce.

Czy pomysł ten jest lepszy od propozycji partii opozycyjnej? Platforma Obywatelska zaproponowała bowiem, by świadczenie przysługiwało jedynie rodzinom, w których rodzice pracują. Niepokojące są bowiem najnowsze dane przedstawiane przez GUS, które wskazują, że coraz więcej rodziców rezygnuje z pracy zawodowej decydując się na opiekę rodzicielską. Nierzadko świadczenia otrzymywane od państwa są w ich przypadku wyższe od wynagrodzenia z pracy, w związku z czym jej świadczenie nie jest dla nich opłacalne.

Złóż nowy wniosek o 500+ do końca października

Jeżeli chcesz mieć ciągłość w wypłacie świadczeń z 500+, to pamiętaj, że do jutra musisz złożyć nowy wniosek.


Pobierz: Nowy wniosek o 500+ >>


Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general