Najlepsze zabawy dla przedszkolaków
Jednym z argumentów, które przemawiają na korzyść oddawania dziecka do przedszkola jest to, że dziecko w przedszkolu zupełnie inaczej się rozwija niż w domu. Nawet rodzice poświęcający ogrom czasu swoim pociechom, nie są w stanie zapewnić im takich zabaw i doświadczeń, jak w przedszkolu.

Niewątpliwą zaletą zabaw dla przedszkolaków jest to, że zwykle wykonywane są one w grupach, dlatego sprzyjają integracji dzieci oraz rozwoju umiejętności interpersonalnych. Zabawy dla przedszkolaków to w większości zabawy ruchowe, ponieważ dzieci wieku przedszkolnym charakteryzują się niespożytą ilością energii. Oprócz zabaw ruchowych, w przedszkolu praktykuje się mnóstwo zabaw integracyjnych, ale też mających za zadanie stricte rozwój intelektualny dziecka, takich jak zabawy matematyczne czy plastyczne, które wpływają również na rozwijanie się kreatywności maluchów.
Zabawy ruchowe dla przedszkolaków
Zabawy ruchowe dla przedszkolaków to podstawa wszelkich zabaw najmłodszych. Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo ruchliwe i niemożliwe jest skupienie ich uwagi na dłużej w pozycji siedzącej. Ruch jest ponadto bardzo ważny dla tak małych dzieci, ponieważ sprzyja rozwojowi ich koordynacji, ale też zapobiega chorobom cywilizacyjnym. Jedną z bardzo niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, na którą ruch jest najlepszym lekarstwem jest otyłość, która coraz częściej dotyka również dzieci.
Możliwości zabaw ruchowych dla przedszkolaków jest niezliczona ilość. Wiele z nich wymaga rekwizytów oraz sprzętu. Popularną zabawą ruchową jest urządzanie toru przeszkód lub slalomu wokół ustawionych wcześniej rzeczy, takich jak krzesła, duże zabawki, kosze czy doniczki. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze przebiegnięcie zygzakiem wzdłuż tych wszystkich przeszkód. Na placu zabaw tor przeszkód może być pokonywany przez przedszkolaka na hulajnodze czy rowerze. Zabawa ta sprzyja rozwoju koordynacji ruchowej u dzieci.
Kolejną zabawą ruchową dla przedszkolaków może być gra w poszukiwanie skarbów. Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciele przedszkolni muszą w różnych miejscach rekwizyty, a po ogłoszeniu startu zadaniem dzieci jest ich odnalezienie. Ta zabawa jest szczególnie lubiana przez starsze dzieci.
Chyba najstarszą i najpopularniejszą zabawą ruchową jest zabawa w chowanego. Spośród grupy przedszkolaków należy wybrać osobę, która szuka (odliczając przed tym do dziesięciu), czasami jest to nauczyciel przedszkolny. Dzieci w tym czasie chowają się w różnych miejscach w obrębie przedszkola. Wygrywa ten przedszkolak, który został odnaleziony na końcu. Jest to wiekowa, ale bardzo emocjonująca zabawa.
Często w przedszkolu praktykuje się taniec jako zabawę ruchową dla przedszkolaków. Dzieci muszą tańczyć w parach. W ten sposób kształtuje się w nich poczucie rytmu, koordynacja oraz wrażliwość na muzykę.
Niewątpliwie najwięcej ruchu dzieci mają na placu zabaw. Tam opiekunki nie muszą organizować żadnych zabaw ruchowych, a dzieci bawią się doskonale, pozostając w ciągłym ruchu, dzięki obecnym w takich miejscach domkom czy drabinkom.
Zabawy integracyjne dla przedszkolaków
Zabawy integracyjne dla przedszkolaków są bardzo ściśle związane z zabawami ruchowymi. Podczas ruchu, na którym opiera się większość zabaw dla dzieci w tak młodym wieku, maluchy integrują się ze sobą. Jakie są przykłady zabaw integracyjnych dla przedszkolaków?
Popularną zabawą jest ciuciubabka. Jedno, wybrane dziecko zostaje w kole i ma zawiązane oczy. Przez kilka sekund kręci się dokoła swej osi, a pozostałe dzieci dookoła niego chodzą w kółku, trzymając się za ręce. Po kilku sekundach dzieci rozbiegają się, a tzw. „ciuciubabka” próbuje je złapać. To zabawa pełna śmiechu, podczas której dzieci oprócz ruchu mają ze sobą kontakt i się integrują.
Inna, bardziej wymagająca zabawa to tzw. zabawa „kto to mówi”. Wszystkie dzieci siadają w kole, jedno dziecko siada w środku. Dziecko ma zasłonięte czy i próbuje odgadnąć, kto powiedział „kto to mówi”. Osobę, która w danej chwili się wypowiada, wskazuje nauczyciel.
Kolejną zabawą integracyjną, która zacieśnia kontakty między dziećmi jest zgadywanka, o kim mówi dane dziecko. W tej zabawie dzieci również siedzą w kółku i jedno, wskazane dziecko opisuje osobę z grupy, o której myśli, opowiadając np. o jej kolorze włosów, wzroście, pierwszej literze jego imienia. Zadaniem pozostałych dzieci jest zgadnięcie, o kim mówi dane dziecko.
Zabawy matematyczne dla przedszkolaków
Oprócz prostych zabaw ruchowych lub integracyjnych, przedszkolaki bardzo często bawią się w dużo bardziej wymagające zabawy, które mają na celu rozwój ich umiejętności liczenia, czytania czy rozpoznawania. Wśród edukacyjnych zabaw dla dzieci wyróżnia się zabawy matematyczne. Tego typu zajęcia powinny w większości przypadków przeprowadzane wśród mniejszych grup, aby były one bardziej efektywne i zmuszały dzieci do intensywniejszego myślenia.
Podstawowe zabawy matematyczne dla przedszkolaków opierają się na rozpoznawaniu cyfr lub figur geometrycznych. Nauczyciel przedszkolny pokazuje na kartce daną figurę lub cyfrę, a zadaniem dzieci, siedzących przed nią jest odgadnięcie, co przedstawia konkretny obrazek.
Zabawą matematyczną wśród przedszkolaków, która polega na odwrotnej czynności jak opisana powyżej, może być nakazanie dzieciom, by przy użyciu patyczków różnej długości ułożyły pewną określoną cyfrę lub figurę geometryczną.
Inną bardzo ciekawą zabawą matematyczną jest zabawa z użyciem rekwizytów, np. kamyków różnej wielkości. Opiekun grupy rozdaje małym grupom dzieci kilka kamyków i każe im np. ułożyć kamienie od największego do najmniejszego. Nauczyciel przedszkolny może także kazać wskazać dzieciom największy kamień spośród grupy albo nakazać rozdzielenie ich na 2 nierówne grupy. Zadaniem starszych przedszkolaków może być policzenie kamyków w grupach. Ze starszymi przedszkolakami można również bardzo obrazowo przy pomocy kamyków ćwiczyć liczenie np. można dzieciom zadawać pytania „ile będziemy mieć kamyków jak do jednego kamyka dodamy dwa kamyki”.
Zabawy plastyczne z dla przedszkolaków
Oprócz zadań ruchowych i edukacyjnych, jakimi są zabawy matematyczne, w przedszkolu bardzo ważne są zabawy plastyczne. Wymagają one dużego zaangażowania opiekunów, ale też w dużym stopniu rozwijają kreatywność dzieci oraz ich zdolności manualne, a także wrażliwość. Możliwości wykorzystania rzeczy do prac plastycznych jest bez liku i często zależą one od pory roku – jesienią można zaproponować dzieciom utworzenie ludzików z kasztanów, zimą dzieci mogą robić kolaże z krajobrazami zimowymi przy użyciu kaszy manny, waty czy wycinków z gazet, wiosną z kolei, dzieci mogą tworzyć kompozycje z kwiatów. Bardzo popularną zabawą plastyczną dla przedszkolaków jest robienie określonych rzeczy, np. zwierząt czy roślin z masy solnej. W masie solnej dzieci w przedszkolu robią również swoje odciski. Popularne jest również tworzenie plakatów lub zwykłych obrazków poprzez obijanie odcisków rąk dzieci zanurzonych w farbie w określony sposób. Istnieje szereg możliwości zabaw plastycznych dla dzieci. W przedszkolach do utworzenia dzieła wykorzystuje się nie tylko kredki i farby, ale też makarony, zapałki, liście, balony czy gazety. Wszystko zależy od kreatywności nauczycieli oraz przedszkolaków.
[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]
Te imiona już nie pojawiają się na porodówkach. Kilkadziesiąt lat temu można było je usłyszeń na każdym podwórku
Najładniejsze imiona do bierzmowania damskie. Wśród nich patronki kobiet, młodzieży, nauki i… chorych na gardło
O tych pieniądzach urzędnicy nie zawsze informują. Środki z ZUS i OFE można wypłacić. Wystarczy wniosek
Ta zapiekanka nie raz wyciągnęła mnie z opresji. Podaj gościom. Na talerzach nic nie zostanie
Jesteś właścicielem kota? Być może masz dwa tygodnie na zapłacenie podatku. Grozi ci kara lub zajęcie komornicze zwierzęcia
Mało kto podlewa tuje w tym terminie. A potem płacz i cała pielęgnacja na marne
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Rozrywka dla dzieci
- Gry i zabawy dla dzieci
- Najlepsze zabawy dla przedszkolaków
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem