Najlepsze zabawy dla przedszkolaków

Jednym z argumentów, które przemawiają na korzyść oddawania dziecka do przedszkola jest to, że dziecko w przedszkolu zupełnie inaczej się rozwija niż w domu. Nawet rodzice poświęcający ogrom czasu swoim pociechom, nie są w stanie zapewnić im takich zabaw i doświadczeń, jak w przedszkolu.

Niewątpliwą zaletą zabaw dla przedszkolaków jest to, że zwykle wykonywane są one w grupach, dlatego sprzyjają integracji dzieci oraz rozwoju umiejętności interpersonalnych. Zabawy dla przedszkolaków to w większości zabawy ruchowe, ponieważ dzieci wieku przedszkolnym charakteryzują się niespożytą ilością energii. Oprócz zabaw ruchowych, w przedszkolu praktykuje się mnóstwo zabaw integracyjnych, ale też mających za zadanie stricte rozwój intelektualny dziecka, takich jak zabawy matematyczne czy plastyczne, które wpływają również na rozwijanie się kreatywności maluchów.

Zabawy ruchowe dla przedszkolaków

Zabawy ruchowe dla przedszkolaków to podstawa wszelkich zabaw najmłodszych. Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo ruchliwe i niemożliwe jest skupienie ich uwagi na dłużej w pozycji siedzącej. Ruch jest ponadto bardzo ważny dla tak małych dzieci, ponieważ sprzyja rozwojowi ich koordynacji, ale też zapobiega chorobom cywilizacyjnym. Jedną z bardzo niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, na którą ruch jest najlepszym lekarstwem jest otyłość, która coraz częściej dotyka również dzieci.

Możliwości zabaw ruchowych dla przedszkolaków jest niezliczona ilość. Wiele z nich wymaga rekwizytów oraz sprzętu. Popularną zabawą ruchową jest urządzanie toru przeszkód lub slalomu wokół ustawionych wcześniej rzeczy, takich jak krzesła, duże zabawki, kosze czy doniczki. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze przebiegnięcie zygzakiem wzdłuż tych wszystkich przeszkód. Na placu zabaw tor przeszkód może być pokonywany przez przedszkolaka na hulajnodze czy rowerze. Zabawa ta sprzyja rozwoju koordynacji ruchowej u dzieci.

Kolejną zabawą ruchową dla przedszkolaków może być gra w poszukiwanie skarbów. Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciele przedszkolni muszą w różnych miejscach rekwizyty, a po ogłoszeniu startu zadaniem dzieci jest ich odnalezienie. Ta zabawa jest szczególnie lubiana przez starsze dzieci.

Chyba najstarszą i najpopularniejszą zabawą ruchową jest zabawa w chowanego. Spośród grupy przedszkolaków należy wybrać osobę, która szuka (odliczając przed tym do dziesięciu), czasami jest to nauczyciel przedszkolny. Dzieci w tym czasie chowają się w różnych miejscach w obrębie przedszkola. Wygrywa ten przedszkolak, który został odnaleziony na końcu. Jest to wiekowa, ale bardzo emocjonująca zabawa.

Często w przedszkolu praktykuje się taniec jako zabawę ruchową dla przedszkolaków. Dzieci muszą tańczyć w parach. W ten sposób kształtuje się w nich poczucie rytmu, koordynacja oraz wrażliwość na muzykę.

Niewątpliwie najwięcej ruchu dzieci mają na placu zabaw. Tam opiekunki nie muszą organizować żadnych zabaw ruchowych, a dzieci bawią się doskonale, pozostając w ciągłym ruchu, dzięki obecnym w takich miejscach domkom czy drabinkom.

Zabawy integracyjne dla przedszkolaków

Zabawy integracyjne dla przedszkolaków są bardzo ściśle związane z zabawami ruchowymi. Podczas ruchu, na którym opiera się większość zabaw dla dzieci w tak młodym wieku, maluchy integrują się ze sobą. Jakie są przykłady zabaw integracyjnych dla przedszkolaków?

Popularną zabawą jest ciuciubabka. Jedno, wybrane dziecko zostaje w kole i ma zawiązane oczy. Przez kilka sekund kręci się dokoła swej osi, a pozostałe dzieci dookoła niego chodzą w kółku, trzymając się za ręce. Po kilku sekundach dzieci rozbiegają się, a tzw. „ciuciubabka” próbuje je złapać. To zabawa pełna śmiechu, podczas której dzieci oprócz ruchu mają ze sobą kontakt i się integrują.

Inna, bardziej wymagająca zabawa to tzw. zabawa „kto to mówi”. Wszystkie dzieci siadają w kole, jedno dziecko siada w środku. Dziecko ma zasłonięte czy i próbuje odgadnąć, kto powiedział „kto to mówi”. Osobę, która w danej chwili się wypowiada, wskazuje nauczyciel.

Kolejną zabawą integracyjną, która zacieśnia kontakty między dziećmi jest zgadywanka, o kim mówi dane dziecko. W tej zabawie dzieci również siedzą w kółku i jedno, wskazane dziecko opisuje osobę z grupy, o której myśli, opowiadając np. o jej kolorze włosów, wzroście, pierwszej literze jego imienia. Zadaniem pozostałych dzieci jest zgadnięcie, o kim mówi dane dziecko.

Zabawy matematyczne dla przedszkolaków

Oprócz prostych zabaw ruchowych lub integracyjnych, przedszkolaki bardzo często bawią się w dużo bardziej wymagające zabawy, które mają na celu rozwój ich umiejętności liczenia, czytania czy rozpoznawania. Wśród edukacyjnych zabaw dla dzieci wyróżnia się zabawy matematyczne. Tego typu zajęcia powinny w większości przypadków przeprowadzane wśród mniejszych grup, aby były one bardziej efektywne i zmuszały dzieci do intensywniejszego myślenia.

Podstawowe zabawy matematyczne dla przedszkolaków opierają się na rozpoznawaniu cyfr lub figur geometrycznych. Nauczyciel przedszkolny pokazuje na kartce daną figurę lub cyfrę, a zadaniem dzieci, siedzących przed nią jest odgadnięcie, co przedstawia konkretny obrazek.

Zabawą matematyczną wśród przedszkolaków, która polega na odwrotnej czynności jak opisana powyżej, może być nakazanie dzieciom, by przy użyciu patyczków różnej długości ułożyły pewną określoną cyfrę lub figurę geometryczną.

Inną bardzo ciekawą zabawą matematyczną jest zabawa z użyciem rekwizytów, np. kamyków różnej wielkości. Opiekun grupy rozdaje małym grupom dzieci kilka kamyków i każe im np. ułożyć kamienie od największego do najmniejszego. Nauczyciel przedszkolny może także kazać wskazać dzieciom największy kamień spośród grupy albo nakazać rozdzielenie ich na 2 nierówne grupy. Zadaniem starszych przedszkolaków może być policzenie kamyków w grupach. Ze starszymi przedszkolakami można również bardzo obrazowo przy pomocy kamyków ćwiczyć liczenie np. można dzieciom zadawać pytania „ile będziemy mieć kamyków jak do jednego kamyka dodamy dwa kamyki”.

Zabawy plastyczne z dla przedszkolaków

Oprócz zadań ruchowych i edukacyjnych, jakimi są zabawy matematyczne, w przedszkolu bardzo ważne są zabawy plastyczne. Wymagają one dużego zaangażowania opiekunów, ale też w dużym stopniu rozwijają kreatywność dzieci oraz ich zdolności manualne, a także wrażliwość. Możliwości wykorzystania rzeczy do prac plastycznych jest bez liku i często zależą one od pory roku – jesienią można zaproponować dzieciom utworzenie ludzików z kasztanów, zimą dzieci mogą robić kolaże z krajobrazami zimowymi przy użyciu kaszy manny, waty czy wycinków z gazet, wiosną z kolei, dzieci mogą tworzyć kompozycje z kwiatów. Bardzo popularną zabawą plastyczną dla przedszkolaków jest robienie określonych rzeczy, np. zwierząt czy roślin z masy solnej. W masie solnej dzieci w przedszkolu robią również swoje odciski. Popularne jest również tworzenie plakatów lub zwykłych obrazków poprzez obijanie odcisków rąk dzieci zanurzonych w farbie w określony sposób. Istnieje szereg możliwości zabaw plastycznych dla dzieci. W przedszkolach do utworzenia dzieła wykorzystuje się nie tylko kredki i farby, ale też makarony, zapałki, liście, balony czy gazety. Wszystko zależy od kreatywności nauczycieli oraz przedszkolaków.

[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo