Zęby mleczne: dlaczego rosną w wieku dziecięcym, a potem wypadają?

Prawidłowa higiena jamy ustnej już od najwcześniejszych dni życia zapewnia zdrowe i mocne zęby w przyszłości. Dlatego też nie powinno się bagatelizować dbania o uzębienie mleczne, które pełni szereg istotnych funkcji. Jakich?

Kiedy pojawiają się zęby mleczne?

Uzębienie mleczne pojawia się między 6 a 30 miesiącem życia. Ząbkowanie przebiega etapami i nierzadko związane jest z szeregiem pomniejszych dolegliwości, jak podrażnienie dziąseł, irytacja malucha, niekiedy nawet podwyższoną temperaturą ciała. Wyrzynające się zęby nie są jednak “tworzone” w tym czasie, ale są obecne w dziąsłach już na etapie płodowym. Po zakończonym okresie ząbkowania w jamie ustnej dziecka widocznych jest 20 mleczaków: 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. 

Mleczaki zaczynają wypadać pomiędzy 6 a 7 rokiem życia, zaczynając od siekaczy dolnych i górnych. Później wypadają kolejne siekacze, trzonowce i dolne kły. Na samym końcu dziecko traci mleczne drugie trzonowce i górne kły. Zazwyczaj po wypadnięciu zęba mlecznego widoczna jest już korona zęba stałego. Uzębienie stałe zaczyna się kształtować w 6. roku życia dziecka, a do 12 roku życia jest już zakończone. Jak czytamy w artykule “Z mlecznych na stałe: kiedy zaczną wypadać mleczaki”, okres między 6 a 12 rokiem życia charakteryzuje uzębienie mieszane: mleczno-stałe. 

Po co nam zęby mleczne?

Rodzice często zadają sobie pytanie, po co to całe “zamieszanie” z uzębieniem. Ostatecznie zarówno okres ząbkowania, jak i późniejszego wypadania zębów mlecznych jest intensywnym okresem dla dzieci i ich opiekunów, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym. 

Tymczasem zęby mleczne odgrywają olbrzymią rolę w kształtowaniu żuchwy i nie warto bagatelizować prawidłowego ich rozwoju. Mleczaki przygotowują szczękę i żuchwę małego człowieka na pojawienie się stałego uzębienia: nakierowują swoich “następców” w odpowiednie miejsca. Dlatego jeśli maluch straci mleczaki zbyt wcześnie, np. na skutek próchnicy lub uszkodzenia mechanicznego, zęby stałe mogą wyrzynać się krzywo lub nawet na siebie nachodzić, co będzie wymagało korekty ortodonty. Mleczaki umożliwiają wgryzanie się w pokarm stały: nie bez znaczenia jest fakt, że pojawiają się po 6. miesiącu życia, czyli w okresie, gdy układ pokarmowy dziecka jest już gotowy zacząć przyjmować inne produkty spożywcze niż samo mleko. 

Z kolei zęby stałe wyrzynające się po mleczakach są trwalsze, dostosowane rozmiarem do dorosłej szczęki i przystosowane do towarzyszenia nam przez całe życie. 

Czym różnią się mleczaki od zębów stałych?

Podstawowe różnice między typem zębów widoczne są gołym okiem. Mleczaki są przede wszystkim o wiele mniejsze od zębów stałych: szczęka malucha nie jest jeszcze w stanie pomieścić “pełnowymiarowego” uzębienia. Po drugie, zdrowe zęby mleczne są biało-niebieskie, a zęby stałe mają bardziej kremowy odcień. Kolejne różnice nie są już tak oczywiste dla osób bez wykształcenia medycznego. Mleczaki mają obręcz ze szkliwa i po 6. roku życia naturalnym dla nich stanem jest to, że bywają rozchwiane. To samo w przypadku zębów stałych świadczy natomiast o ich poważnej chorobie. To niepełne wykształcenie twardych tkanek mleczaków ma swoje zalety, do których zalicza się niewielkie problemy z pozbywaniem się tego uzębienia, gdy przychodzi na to czas, ale ma również istotną wadę. Jest nią podatność na występowanie próchnicy i działanie niepożądanych bakterii. Z tego też względu absolutnie konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej małego dziecka: regularne szczotkowanie mleczaków pastą z fluorem i odwiedzanie stomatologa. Warto również wprowadzać do diety dziecka produkty sprzyjające rozwojowi pożytecznych szczepów bakterii, wspomagających naturalną barierę ochronną jamy ustnej i całego organizmu. 

Źródła:
  • Adamowicz-Klepalska B., Ząbkowanie – rozwój i wyrzynanie zębów mlecznych, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 30.07.2015.
  • Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wydział Oceny Technologii Medycznych, Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci i młodzieży. Raport w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów, 2019. 

Dodaj komentarz

Przedszkolak, Newsy

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo “młodym” świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta Skąd się wziął w...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Przedszkolak, Starsze dziecko

Książeczka zdrowia dziecka

Książeczka zdrowia dziecka jest to dokument dla dzieci (od 0 do 8 roku życia), który wydaje nam szpital zaraz po urodzeniu się maleństwa. Jest to również książeczka szczepień dziecka, ponieważ...

Czytaj dalej →
Przedszkolak

Kupujemy buty dla dziecka

Idealnie dobrane buty dla dziecka oznaczają nie tylko wygodę chodzenia, lecz przede wszystkim prawidłowy rozwój dziecięcej stopy, a nawet całej postawy. Dlatego warto kupować je z głową, nie sugerując się...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general