Zęby mleczne: dlaczego rosną w wieku dziecięcym, a potem wypadają?
Prawidłowa higiena jamy ustnej już od najwcześniejszych dni życia zapewnia zdrowe i mocne zęby w przyszłości. Dlatego też nie powinno się bagatelizować dbania o uzębienie mleczne, które pełni szereg istotnych funkcji. Jakich?
Kiedy pojawiają się zęby mleczne?
Uzębienie mleczne pojawia się między 6 a 30 miesiącem życia. Ząbkowanie przebiega etapami i nierzadko związane jest z szeregiem pomniejszych dolegliwości, jak podrażnienie dziąseł, irytacja malucha, niekiedy nawet podwyższoną temperaturą ciała. Wyrzynające się zęby nie są jednak “tworzone” w tym czasie, ale są obecne w dziąsłach już na etapie płodowym. Po zakończonym okresie ząbkowania w jamie ustnej dziecka widocznych jest 20 mleczaków: 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców.
Mleczaki zaczynają wypadać pomiędzy 6 a 7 rokiem życia, zaczynając od siekaczy dolnych i górnych. Później wypadają kolejne siekacze, trzonowce i dolne kły. Na samym końcu dziecko traci mleczne drugie trzonowce i górne kły. Zazwyczaj po wypadnięciu zęba mlecznego widoczna jest już korona zęba stałego. Uzębienie stałe zaczyna się kształtować w 6. roku życia dziecka, a do 12 roku życia jest już zakończone. Jak czytamy w artykule “Z mlecznych na stałe: kiedy zaczną wypadać mleczaki”, okres między 6 a 12 rokiem życia charakteryzuje uzębienie mieszane: mleczno-stałe.
Po co nam zęby mleczne?
Rodzice często zadają sobie pytanie, po co to całe “zamieszanie” z uzębieniem. Ostatecznie zarówno okres ząbkowania, jak i późniejszego wypadania zębów mlecznych jest intensywnym okresem dla dzieci i ich opiekunów, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym.
Tymczasem zęby mleczne odgrywają olbrzymią rolę w kształtowaniu żuchwy i nie warto bagatelizować prawidłowego ich rozwoju. Mleczaki przygotowują szczękę i żuchwę małego człowieka na pojawienie się stałego uzębienia: nakierowują swoich “następców” w odpowiednie miejsca. Dlatego jeśli maluch straci mleczaki zbyt wcześnie, np. na skutek próchnicy lub uszkodzenia mechanicznego, zęby stałe mogą wyrzynać się krzywo lub nawet na siebie nachodzić, co będzie wymagało korekty ortodonty. Mleczaki umożliwiają wgryzanie się w pokarm stały: nie bez znaczenia jest fakt, że pojawiają się po 6. miesiącu życia, czyli w okresie, gdy układ pokarmowy dziecka jest już gotowy zacząć przyjmować inne produkty spożywcze niż samo mleko.
Z kolei zęby stałe wyrzynające się po mleczakach są trwalsze, dostosowane rozmiarem do dorosłej szczęki i przystosowane do towarzyszenia nam przez całe życie.
Czym różnią się mleczaki od zębów stałych?
Podstawowe różnice między typem zębów widoczne są gołym okiem. Mleczaki są przede wszystkim o wiele mniejsze od zębów stałych: szczęka malucha nie jest jeszcze w stanie pomieścić “pełnowymiarowego” uzębienia. Po drugie, zdrowe zęby mleczne są biało-niebieskie, a zęby stałe mają bardziej kremowy odcień. Kolejne różnice nie są już tak oczywiste dla osób bez wykształcenia medycznego. Mleczaki mają obręcz ze szkliwa i po 6. roku życia naturalnym dla nich stanem jest to, że bywają rozchwiane. To samo w przypadku zębów stałych świadczy natomiast o ich poważnej chorobie. To niepełne wykształcenie twardych tkanek mleczaków ma swoje zalety, do których zalicza się niewielkie problemy z pozbywaniem się tego uzębienia, gdy przychodzi na to czas, ale ma również istotną wadę. Jest nią podatność na występowanie próchnicy i działanie niepożądanych bakterii. Z tego też względu absolutnie konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej małego dziecka: regularne szczotkowanie mleczaków pastą z fluorem i odwiedzanie stomatologa. Warto również wprowadzać do diety dziecka produkty sprzyjające rozwojowi pożytecznych szczepów bakterii, wspomagających naturalną barierę ochronną jamy ustnej i całego organizmu.
- Adamowicz-Klepalska B., Ząbkowanie – rozwój i wyrzynanie zębów mlecznych, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 30.07.2015.
- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wydział Oceny Technologii Medycznych, Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci i młodzieży. Raport w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów, 2019.
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem