Alergia na roztocza – najważniejsze informacje

Wśród alergii na różne elementy naszego otoczenia ta na roztocza kurzu domowego jest jedną z najpopularniejszych. Potrafi ona znacząco uprzykrzyć życie, bo przecież trudno całkowicie wyeliminować obecność kurzu w domu. Można jednak zminimalizować objawy. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat tego uczulenia.

Czym są roztocza i dlaczego są odpowiedzialne za występowanie alergii?

Roztoczami nazywa się mikroskopijne pajęczaki, które bytują obok nas w kurzu, czyli miejscach takich jak tapicerka, dywany, firany oraz pluszowe zabawki. Żywią się one m.in. złuszczonym naskórkiem, dlatego w domach mają doskonałe warunki. Większość osób toleruje ich obecność bez żadnych objawów, ale niektóre organizmy bez ustalonych przyczyn uznają je za zagrożenie. W styczności z roztoczami uruchamiają reakcję obronną, której objawy nazywa się właśnie alergią. Czynnikiem, który najbardziej uczula, są odchody roztoczy zawierające białko. To właśnie ono sprawia, że alergicy odczuwają uporczywe objawy.

Jakie objawy może dawać alergia na roztocza?

Objawy alergii na roztocza nasilają się przede wszystkim jesienią oraz zimą. Jest to spowodowane tym, że stosunkowo rzadziej wychodzi się na zewnątrz, a pomieszczenia są ogrzewane i rzadziej wietrzone. Symptomy są też najbardziej dokuczliwe w nocy oraz rano, kiedy chorzy spędzają dużo czasu w łóżku, gdzie stężenie alergenów jest wysokie. Alergicy narzekają wówczas na zatkany nos, poczucie spływania wydzieliny po tylnej ściance gardła, a także swędzenie nosa. Mogą też pojawić się objawy podobne do przeziębienia, czyli katar i kaszel bądź duszności, a czasami towarzyszy także zaczerwienienie i swędzenie oczu. Najrzadziej spotyka się ból głowy, problemy z koncentracją i zmiany na skórze.

Jak wygląda leczenie uczulenia na roztocza?

Jak w przypadku praktycznie wszystkich alergii podstawą leczenia są lekarstwa antyhistaminowe. Blokują one wydzielanie histaminy, czyli właśnie czynnika odpowiedzialnego za uruchomienie uciążliwych objawów. Oprócz tego doraźne stosuje się też inne środki w zależności od objawów – mogą to być tabletki, krople do oczu, aerozole do nosa lub maści. Metodą dającą dobre efekty jest też tzw. odczulanie, czyli kontrolowane wystawianie chorego na działanie alergenu. Prowadzi ona do wykształcenia naturalnej odporności na alergen.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/dziecko/jak-prac-i-bezpiecznie-dezynfekowac-ubrania-alergikow-i-malych-dzieci/

Co można zrobić, by zmniejszyć uciążliwe objawy?

Unikanie kontaktu z alergenem to pierwszy krok do zmniejszenia objawów, jednak niestety nie da się całkowicie wyeliminować roztoczy. Warto jednak wymieniać pościel raz w tygodniu i prać ją w temperaturze 60 stopni Celsjusza. W domu zaś temperatura powinna wynosić mniej niż 22 stopnie, a wilgotność względną najlepiej utrzymywać na poziomie 45%. Oprócz tego warto jak najczęściej przeprowadzać wietrzenie, ścieranie kurzy i odkurzanie. Najlepiej też zrezygnować z zasłon, zbędnych mebli i dywanów.

Alergia na roztocze może znacząco utrudnić życie, jednak da się z nią w miarę normalnie funkcjonować. Istotna jest szybko postawiona diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Tworząc treść tego artykułu naszym źródłem inspiracji były materiały zawarte m.in. na stronie Apteki Internetowej Gemini.

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo