Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży jest dosyć często spotykaną dolegliwością, na którą skarżą się ciężarne. Co ciekawe, dotyka nawet te kobiety, które przed zajściem w ciążę rzadko na niego cierpiały. Jaka jest przyczyna? Jak sobie radzić z bólem głowy w ciąży?

Ból głowy na początku ciąży

Przeważająca część problemów związanych z bólami głowy w ciąży ma miejsce na samym jej początku, w pierwszym trymestrze. Wiele kobiet czuje się świetnie, nie mają nawet problemu z nudnościami, ale uporczywe bóle głowy skutecznie odbierają im chęć do cieszenia się pierwszymi tygodniami ciąży. Lekarze podejrzewają, że te bóle, występujące jedynie niedługo po zapłodnieniu, mają miejsce w związku ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety ciężarnej. Nie należy zapominać, że szaleje tam w tym okresie istna burza hormonów, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Bóle głowy w drugim trymestrze ciąży zazwyczaj są już jedynie odległym wspomnieniem.

Częste bóle głowy w ciąży

Bóle głowy w ciąży mogą również wynikać ze złego samopoczucia przyszłej mamy. Jeżeli ciąża jest przez nią źle znoszona – dręczą ją nieustanne nudności, a co za tym idzie może być odwodniona, czuje się osłabiona, nie może spać, to bóle głowy prawdopodobnie mają w tym swoje źródło. Głowa może boleć również wtedy, gdy kobieta sypia zbyt dużo – a nadmierna ospałość często towarzyszy ciężarnym.

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży

Wiele przyszłych mam szuka domowych sposobów na zwalczanie bólu głowy. Niechęć do przyjmowania tabletek w tym szczególnym okresie podyktowana jest instynktowną chęcią chronienia rozwijającego się w łonie kobiety maluszka. Większość specjalistów odradza przyjmowanie tabletek przeciwbólowych w czasie ciąży, argumentując, że nawet niewielkie dawki leków, które nie mają negatywnego wpływu na organizm dorosłego człowieka, mogą zaszkodzić płodowi, zwłaszcza we wczesnych fazach jego rozwoju.

Przyszła mama chcąc pozbyć się uciążliwych bólów głowy w czasie ciąży, musi ona o siebie zadbać. Na początek powinna przyjrzeć się krytycznie stylowi swojego życia. Jeżeli się stresujesz, żyjesz w napięciu lub w szybkim tempie, to czas nieco zwolnić i skupić się na sobie. Pamiętaj, że dziecko przechwytuje wszystkie Twoje nastroje i emocje, w tym również te negatywne. Staraj się unikać stresogennych sytuacji. Śpij minimum 7 godzin, nie zarywaj nocy. Zadbaj również o swoją dietę – powinna być bogata w białko i dobre węglowodany, czyli dobrej jakości mięso, świeże warzywa i produkty z pełnego ziarna. Ponadto dużo się ruszaj. Dobrze dotleniony organizm lepiej pracuje, kiedy czujesz więc, że zbliża się ból głowy lub już Cię dopadł – wyjdź na spacer.

Ból głowy może brać się z napięcia mięśni zlokalizowanych na głowie, może również promieniować od szyi czy od górnego odcinka kręgosłupa. Tutaj pomocne są masaże. Kolistymi ruchami rozmasuj czoło, zaczynając od jego środka i stopniowo przesuwaj dłonie ku skroniom. Następnie przenieś dłonie na czubek głowy i kieruj je powoli w stronę karku. Taki masaż pozwoli szybko rozluźnić się spiętym mięśniom, a także sprawi, że staną się one lepiej ukrwione, dzięki czemu ból szybko minie.

Zawroty głowy w ciąży

To kolejna częsta przypadłość dotykająca ciężarne. Mawia się, że są nawet jedynymi z wczesnych objawów ciąży, ponieważ przyszłej mamie spada ciśnienie tętnicze. Niskie ciśnienie spowodowane poziomem progesteronu, który rozluźnia ściany naczyń krwionośnych. W początkowych tygodniach ciąży objętość naczyń krwionośnych się powiększa, lecz chwilę trwa zanim organizm nadgoni z produkcją krwi. Jej chwilowo nieco zaniżona ilość powoduje zawroty głowy.

Zawroty głowy w 2 i 3 trymestrze ciąży spowodowane są z kolei zaopatrzeniem coraz bardziej rosnącego maluszka w krew. Organizm mamy musi się nią podzielić z dzieckiem, w związku z czym mniej krwi po nim krąży, co z kolei skutkuje zawrotami głowy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo