Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży – czy brać, a jeśli tak, to jakie będą najlepsze?

W okresie ciąży szczególnie ważne jest odpowiednie odżywianie się i dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych i witamin. Trzeba pamiętać, że od diety mamy w dużym stopniu zależy zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. W związku z tym, wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy powinny uzupełnić swoją dietę o suplementy i kompleksy witamin. Jeśli odżywiasz się zdrowo i racjonalnie, ale mimo tego, masz wątpliwości, czy dostarczasz sobie i maluszkowi z pożywieniem wystarczającej ilości witamin i niektórych pierwiastków, możesz rozważyć przyjmowanie dodatkowych witamin i minerałów w tabletkach. Sprawdź, które składniki są szczególne ważne w ciąży i jak należy je stosować.

Witaminy w ciąży: jakie są kluczowe?

Ogólnie rzecz biorąc, dieta kobiety ciężarnej powinna być różnorodna, dostarczać wszystkich niezbędnych składników, pierwiastków oraz witamin. Są jednak takie substancje, które szczególnie mocno wpływają na zdrowie kobiety i rozwój dziecka. W przypadku kobiet w ciąży bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu, jodu oraz witaminy C.

Kwas foliowy warto przyjmować już w okresie planowania ciąży.

Kwas foliowy, znany także jako witamina B9, ma kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, w szczególności jego mózgu oraz układu nerwowego. Poza tym korzystnie wpływa na wagę urodzeniową noworodka. Kwas foliowy warto przyjmować już w okresie planowania ciąży.

Oprócz kwasu foliowego, ważną witaminą z grupy B jest witamina B6. Odgrywa ona dużą rolę w produkcji krwi, a także łagodzi poranne dolegliwości, takie jak nudności i wymioty. Jednym z najważniejszych dla kobiet ciężarnych pierwiastków jest żelazo. Zapobiega ono anemii u przyszłej mamy i zbyt niskiej masie urodzeniowej dziecka. Razem z żelazem warto przyjmować witaminę C, która ułatwia wchłanianie tego pierwiastka. Kolejną witaminą, którą warto przyjmować w ciąży jest witamina E, która zmniejsza ryzyko poronienia. Niezbędny jest także magnez, którego niedobory mogą skutkować bolesnymi skurczami, zaburzeniami nastroju oraz kłopotami z koncentracją. Innym niezwykle ważnym pierwiastkiem jest wapń, który odpowiada za regulację ciśnienia krwi, a poza tym jest potrzebny do budowy kości maluszka. Równie ważny dla rozwoju układu nerwowego i umysłu maluszka jest jod.

Preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży czy własna kompozycja witamin?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Zawierają one wszystkie najważniejsze składniki, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia przyszłej mamy. Wadą takich preparatów jest wysoka cena, więc wiele ciężarnych decyduje się na skomponowanie własnego zestawu witamin i minerałów. W prawdzie jest to tańsze rozwiązanie, niestety może nie być korzystne. Dlaczego? Przede wszystkim preparaty przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży uwzględniają to, że przyszła mama potrzebuje większych ilości niektórych składników, a niektóre słabiej się wchłaniają. Zwykłe preparaty mogą nie dostarczać wystarczającej ilości witamin i minerałów. Poza tym, przyjmowanie różnych pastylek może skutkować nadmiarem niektórych substancji lub taką kombinacją, w której jedne składniki będą osłabiały działanie innych. Co więcej, preparaty skomponowane specjalnie dla kobiet w ciąży, są stworzone tak, aby nie powodowały podrażnienia żołądka oraz były łatwe do połknięcia, co jest szczególnie istotne jeśli cierpisz na ciążowe mdłości.

O czym trzeba pamiętać przyjmując suplementy diety?

Tabletki nie zastąpią odpowiedniej diety, mogą jedynie stanowić uzupełnienie dobrze zbilansowanego jadłospisu w niektóre witaminy i minerały, które są szczególnie istotne dla kobiet w ciąży. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o niedoborach pewnych składników, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Nie staraj leczyć się na własną rękę, ponieważ może to przynieść więcej szkód niż korzyści. Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie jakichkolwiek suplementów, przeczytaj uważnie załączoną do nich ulotkę i bezwzględnie przestrzegaj zalecanych dawek. Nie bierz kilku pastylek naraz, na zapas lub żeby uzupełnić pastylkę, której zapomniałaś wziąć.

Zobacz też:

Jak się ubierać w ciąży?

Co jeść a czego nie jeść będąc w ciąży?

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży

Opryszczka wargowa w ciąży a noworodek

Opryszczka wargowa w ciąży: wirus nie musi być groźny Opryszczka wargowa w ciąży niejednokrotnie  bardzo stresuje przyszłe mamy. Większość kobiet panikuje, ale tak naprawdę nie ma do tego żadnych powodów....

Czytaj dalej →
Objawy ciąży, Zdrowie w ciąży

Przebarwienia skóry a objawy ciąży

Za najbardziej charakterystyczne objawy ciąży uważa się najczęściej brak miesiączki, wrażliwość piersi, poranne wymioty i nudności, wzmożona senność, osłabienie, nawet omdlenia, zmienność nastrojów i co często najbardziej niepokoi kobiety –...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general