Określenie płci podczas badania USG to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w trakcie ciąży. Czasami maluszek lubi zrobić niespodziankę i zmylić lekarza. Sporo par usłyszało na wizycie, że powitają na świecie synka, a póżniej okazuje się, że będzie to jednak córka – i na odwrót. Pomyłki zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać, a wynika to z kilku czynników. Jak można pomylić chłopca z dziewczynka na USG?
Czy można pomylić chłopca z dziewczynka na USG?
Poznanie płci dziecka w niektórych przypadkach jest możliwe dosyć wcześnie. Doświadczony lekarz wykonujący USG potrafi już nawet w 15. tygodniu stwierdzić, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Zwykle największą pewność co do trafności diagnozy uzyskuje się jednak dopiero między 18. a 22. tygodniem ciąży, podczas badania połówkowego. Czasami płód układa się w taki sposób, że lekarz nie jest w stanie określić płci jednoznacznie i wydaje tylko prawdopodobną diagnozę. Dlatego warto wstrzymać się z zakupami niebieskich czy różowych gadżetów i ubranek.
Wbrew pozorom pomyłki nie są takie rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Niekiedy zdarza się, że ułożenie płodu wprowadza specjalistę w błąd, a w trakcie kolejnego badania okazuje się, że płeć jest inna. W skrajnych przypadkach prawdziwa płeć wychodzi na jaw dopiero pod koniec ciąży lub podczas porodu. Najczęściej przyczyną jest nietypowe ułożenie dziecka, ale czasami wynika to także z niewielkiego doświadczenie lekarza.
Zobacz: Jak często można robić USG w ciąży?
„Miał być chłopiec, a jest dziewczynka”. Czy lekarz może się pomylić z płcią dziecka?
„Niespodziewana zmiana płci” to doświadczenie wielu rodziców. Współcześnie takie pomyłki zdarzają się rzadziej, ponieważ lekarze dysponują porządnym sprzętem pozwalającym uzyskać szczegółowy obraz płodu. Niemniej jednak błąd jest możliwy i może wynikać z kilku czynników:
- ułożenie płodu utrudniające rozpoznanie – zwykle sprawa rozwiązuje się podczas kolejnego badania, gdy dziecko się przesunie lub odwróci,
- pępowina ułożona między nogami – w takiej sytuacji obraz jest zawsze niepewny, ale tutaj również zwykle płeć da się określić podczas kolejnego badania, gdy dziecko zmieni ułożenie,
- otyłość ciężarnej kobiety – nadmierna tkanka tłuszczowa może utrudniać wykonanie dokładnego USG,
- niedostateczne doświadczenie lekarza,
- urządzenie starszej generacji – niepozwalający na dokładną ocenę anatomiczną.
Sprawdź: USG połówkowe. Jak wygląda badanie? Kiedy powinno być wykonane?
Rodzice pytają, czy z dziewczynki może zrobić się chłopiec
Czy chłopiec może okazać się dziewczynką?
Nie, płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia. Może co najwyżej dojść do pomyłki w trakcie USG.
Czy w 20 tyg można pomylić płeć?
Tak, jeśli dziecko jest nietypowo ułożone lub obraz zaburza pępowina.
Kiedy widać siusiaka na USG?
Ok. 15 tygodnia ciąży.