Bóle krzyżowe w ciąży i podczas porodu

Rodzajów bólu, którego kobiety doświadczają podczas porodu jest wiele. Zazwyczaj są one związane ze skurczami, w których udział bierze niemal 70% wszystkich mięśni rodzącej kobiety. Jednak to nie one, a bóle krzyżowe mogą być najgorszym doświadczeniem, które spotka przyszłą mamę. Dlaczego tak jest i czym jest ten rodzaj bólu spowodowany?

Bóle krzyżowe podczas porodu

Bóle krzyżowe są wyjątkowo bolesną przypadłością. Kobiety, które ich doświadczyły opisują, że z uwagi na ich siłę nie czuły podczas porodu żadnego innego rodzaju bólu: ani skurczy porodowych ani krocza.

Ten rodzaj bólu, mechanizmy jego powstawania i jego źródła nie są jeszcze do końca zbadane. Część specjalistów dopatruje się przyczyny w nacisku ciała dziecka na kręgosłup, co skutkuje bezpośrednim uciskiem na na nerwy przechodzące przez kanał kręgowy. Są one wtedy wyjątkowo silnie podrażnione, przez co odczuwalny jest trudny do zniesienia ból.

Druga teoria związana z bólami krzyżowymi bierze pod uwagę tzw. tyłozgięcie macicy. Oznacza to, że trzon macicy jest wygięty w stronę kręgosłupa. Nie jest to chorobą, a jedynie nietypową budową narządów rodnych. Przypadłość ta nie wymaga leczenia ani operacji, jednakże może powodować niewielkie dolegliwości w życiu codziennym. Tyłozgięcie macicy ma bowiem wpływ na bolesność miesiączek, które są wyjątkowo obfite. Kobiety mogą odczuwać również niewielki dyskomfort lub ból podczas stosunku. Czasami przypadłość ta może powodować problemy z zajściem w ciążę z uwagi na często występującą endometriozę towarzyszącą specyficznemu kształtowi trzonu macicy.

W związku z tyłozgięciem macicy, jej wiązadła, które przyczepione są do lędźwiowego odcinka kręgosłupa, są dużo krótsze niż w przy prawidłowo ułożonej macicy. W czasie skurczów porodowych macica wychyla się mocno ku przodowi. Krótkie wiązadła są silnie ciągnięte i napinają się powodując duży ból. Z uwagi na lokalizację jego źródła funkcjonuje również określenie “bóle lędźwiowo-krzyżowe”.

Bóle krzyżowe w 9 miesiącu ciąży

Bóle krzyżowe przed porodem nie należą do rzadkości. Kobieta już na kilka tygodni przed rozwiązaniem może czuć lekką zapowiedź tego, że zmierzy się z tym rodzajem bólu w czasie przychodzenia dziecka na świat. Organizm w ostatnich tygodniach ciąży trenuje przed godziną zero. Macica przygotowuje się do wielkiego wydarzenia poprzez ćwiczenie skurczów. Już wtedy więzadła mocujące macicę mogą się napinać i powodować nieprzyjemne odczucia.

Jak sobie radzić z bólami krzyżowymi podczas porodu?

Nie leż nieruchomo – leżenie na wznak bez ruchu w obawie, że jakakolwiek zmiana będzie skutkować jeszcze silniejszym bólem jest złym pomysłem.

Zmień pozycję – postaraj się przyklęknąć na czworaka. W tej pozycji odciążysz kręgosłup, co z pewnością bardzo szybko przyniesie ulgę.

Poproś o masaż – swojego partnera, bliską osobę, która towarzyszy Ci w czasie porodu lub pielęgniarkę. Masaż rozluźnia napięte mięśnie. Powinien być wykonywany na dole pleców, tuż nad pośladkami. Zdecydowane i mocne ruchy przyniosą ulgę.

Okłady – mogą być ciepłe lub zimne, w zależności od Twoich preferencji. Zazwyczaj ciepłe są pomocne przy wszelkiego rodzaju bólach napięciowych, ale może się okazać, że chłodny dotyk lepiej uśmierza Twój ból.

Prysznic – może być również kąpiel. Woda wspaniale leczy wszelkiego rodzaju bóle.

Leki – w przypadku bardzo silnego bólu, z którym nie dajesz sobie rady, poproś o środki przeciwbólowe.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo