Co jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły średniej? Te terminy będą kluczowe

Tegoroczne wakacje nie są łatwe dla absolwentów szkół podstawowych. Ze względu na kolejną kumulację roczników rekrutacja do wymarzonych liceów czy techników była mocno utrudniona. Nic więc dziwnego, że internetowe wyszukiwarki w drugiej połowie lipca zostały zalane zapytaniami w rodzaju: “nie dostałam się do żadnej szkoły i co teraz?” czy “co robić, gdy dziecko nie dostało się do żadnego liceum”. A zatem, co jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły średniej? Jeszcze nic straconego! Dla wielu uczniów oznacza to jednak jeszcze trochę stresów – czeka ich bowiem teraz rekrutacja uzupełniająca.

Co jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły średniej? Startuje rekrutacja uzupełniająca

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 nie obyła się bez komplikacji. Wszystko za sprawą ponownej kumulacji roczników, do której doszło z powodu reformy z 2014 roku, kiedy to do pierwszych klas podstawówki mogły pójść sześciolatki. Z tego względu o przyjęcie do szkół średnich ubiegało się mniej więcej 50% kandydatów niż standardowo – aż 1,5 rocznika. Zwiększona liczba chętnych na jedno miejsce sprawiła, że wielu uczniów w pierwszej turze nie dostało się do wymarzonych szkół, a spora grupa nie zakwalifikowała się w ogóle do żadnej placówki. Jak informują kuratoria, najgorsza sytuacja dotyczy większych miast. W Krakowie i w Warszawie do szkół nie dostało się ponad 2000 osób.

W przypadku, gdy dziecko nie dostało się do szkoły średniej żadnej spośród wybranych, musi wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Odbywa się ona zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia, ale dokładny termin zależy od województwa lub nawet konkretnego powiatu czy gminy. Cała procedura wygląda podobnie jak w pierwszej turze. Jeśli dana placówka jest włączona do elektronicznego systemu rekrutacji – dokumenty składa się przez internet (najczęściej dotyczy to większych miast i powiatów). Niektóre szkoły wciąż jednak stosują bardziej tradycyjne zasady i wymagają złożenia wniosku osobiście.

Podczas rekrutacji uzupełniającej uczeń może złożyć papiery tylko do tych szkół/klas, w których pozostały jeszcze wolne miejsca. Można je sprawdzić na stronie konkretnego kuratorium oświaty. Właściwe kuratoria ogłosiły komunikaty o wolnych miejscach dla właściwych województw – wystarczy wyszukać je na stronie.

Sprawdź: 300 plus – kiedy wypłaty? Rodzice muszą pilnować ważnego terminu, inaczej nie dostaną środków na czas

Co zrobić, gdy dziecko nie dostało się do żadnej szkoły? Trzeba pilnować terminów

W większości województw druga tura rekrutacji już się zaczęła lub zacznie się lada chwila. Osoby zainteresowane wzięciem w niej udziału powinni więc zachować czujność i pilnować terminów. Poszczególne kuratoria ogłosiły obowiązujące w danym województwie terminy na swoich stronach internetowych. Warto jednak podkreślić, że w niektórych szkołach (np. tych które nie należą do elektronicznych systemów)harmonogram rekrutacji może się nieco różnić. Najlepiej upewnić się, wyszukując daną szkołę w systemie rekrutacyjnym lub dzwoniąc do sekretariatu.

Co z uczniami, którzy nie dostali się do żadnej szkoły? Przede wszystkim powinni sprawdzić wolne miejsca i nie przegapić terminów rekrutacji uzupełniającej.

 • dolnośląskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00),
 • kujawsko-pomorskie: 25 lipca-1 sierpnia (do godz. 15.00),
 • lubelskie: 29 lipca-3 sierpnia,
 • lubuskie: 2-5 sierpnia (do godz. 15.00),
 • łódzkie: 25-28 lipca (do godz. 12.00),
 • małopolskie: 27 lipca-3 sierpnia,
 • mazowieckie: 1-3 sierpnia (do godz. 15.00),
 • opolskie: 2-4 sierpnia,
 • podkarpackie: 2-5 sierpnia,
 • podlaskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00),
 • pomorskie: 2-5 sierpnia,
 • śląskie: 1-3 sierpnia (do godz. 15.00),
 • świętokrzyskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00),
 • warmińsko-mazurskie: 26 lipca-5 sierpnia,
 • wielkopolskie: 3-5 sierpnia (do godz. 15.00),
 • zachodniopomorskie: 25 lipca-1 sierpnia.

Zobacz też: Budzący kontrowersje podręcznik do HiT został zaakceptowany. “To indoktrynacja polskiej młodzieży”

Rodzice pytają, co jeśli dziecko nie dostało się do żadnej szkoły

Co jeśli nie dostanę się do żadnej szkoły średniej 2022?

Trzeba odnaleźć informację, które szkoły dysponują jeszcze wolnymi miejscami i złożyć wniosek do wybranej.

Co zrobić jak się nie dostanie do żadnej szkoły 2022?

Należy wziąć udział w II turze rekrutacji, tzw. uzupełniającej.

Czy można nie dostać się do żadnej szkoły?

W pierwszej turze duże ogromna liczba uczniów nie dostała się do żadnej szkoły. Teraz muszą szukać miejsc w placówkach w ramach II naboru.

Co jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły ponadpodstawowej?

Można próbować swoich sił w tej samej szkole, ale w innej klasie, o ile są jeszcze miejsca. Jeśli to się nie uda, trzeba wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Co jak nie dostane się do żadnej szkoły?

Pozostaje jeszcze szansa w II turze rekrutacji. Warto jednak wybrać takie placówki, do których mamy realną szansę się dostać.

Dodaj komentarz

Ciąża

Jak odżywiać się w ciąży?

Odpowiednie odżywianie w czasie ciąży Każda przyszła mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę, że prawidłowe odżywianie w ciąży należy do najważniejszych obowiązków ciężarnej...

Czytaj dalej →
Mama

Biżuteria z kobiecego mleka: hit czy kit?

Allicie Mogavero, mama trójki maluchów, uznała, że karmienie piersią zasługuje na odpowiednie utrwalenie. Nawet jeśli początki są trudne, większość matek przez wiele lat zachowuje w pamięci wyjątkową bliskość z dzieckiem,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo