Co zrobić gdy dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej 2023? O tym trzeba pamiętać

Tegoroczne wakacje nie są łatwe dla absolwentów szkół podstawowych. Ze względu na kolejną kumulację roczników rekrutacja do wymarzonych liceów czy techników była mocno utrudniona. Nic więc dziwnego, że internetowe wyszukiwarki w drugiej połowie lipca zostały zalane zapytaniami w rodzaju: “nie dostałam się do żadnej szkoły i co teraz?” czy “co robić, gdy dziecko nie dostało się do żadnego liceum”. A zatem, co zrobić gdy dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej 2023? Jeszcze nic straconego!

Co zrobić gdy dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej 2023? Wyniki rekrutacji uzupełniającej

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 nie obyła się bez komplikacji. Wszystko za sprawą ponownej kumulacji roczników, do której doszło z powodu reformy z 2014 roku, kiedy to do pierwszych klas podstawówki mogły pójść sześciolatki. Z tego względu o przyjęcie do szkół średnich ubiegało się niemal pół miliona kandydatów (zamiast standardowych 350 tys.). Zwiększona liczba chętnych na jedno miejsce sprawiła, że wielu uczniów w pierwszej turze nie dostało się do wymarzonych szkół, a spora grupa nie zakwalifikowała się w ogóle do żadnej placówki.

W przypadku gdy dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej spośród wybranych w I turze, konieczne było wzięcie udział w rekrutacji uzupełniającej. Odbyła się ona w większości województw na przełomie lipca i sierpnia. Teraz trwa ogłaszanie jej rezultatów.

Termin wyników rekrutacji uzupełniającej:

 1. Województwo dolnośląskie: 9 sierpnia
 2. Województwo kujawsko-pomorskie: 8 sierpnia
 3. Województwo lubelskie: 8 sierpnia
 4. Województwo lubuskie: 14 sierpnia
 5. Województwo łódzkie: 1 sierpnia
 6. Województwo małopolskie: 14 sierpnia
 7. Województwo mazowieckie: 9 sierpnia
 8. Województwo opolskie: do 11 sierpnia
 9. Województwo podkarpackie: do 3 sierpnia
 10. Województwo podlaskie: 8 sierpnia
 11. Województwo pomorskie: 11 sierpnia
 12. Województwo śląskie: 8 sierpnia
 13. Województwo świętokrzyskie: 11 sierpnia
 14. Województwo warmińsko-mazurskie: 11 sierpnia
 15. Województwo wielkopolskie: 3 sierpnia
 16. Województwo zachodniopomorskie: 3 sierpnia.

Sprawdź: Gdzie sprawdzić wyniki rekrutacji do liceum 2023? Uczniowie mogą je sprawdzić na dwa sposoby, to już ostatnie chwile w niepewności

Co zrobić, gdy dziecko nie dostało się do żadnej szkoły?

Jeśli dziecko nie dostało się do żadnej szkoły w rekrutacji uzupełniającej, trzeba poczekać na zakończenie całej procedury. Po tym, jak zakwalifikowani uczniowie złożą dokumenty, w niektórych klasach znów mogą zwolnić się miejsca, a dziecko może na nie “wskoczyć” z listy rezerwowej.

W przypadku niepowodzenia rodzice powinni zgłosić się do rady powiatu (ewentualnie bezpośrednio do dyrekcji konkretnych placówek) z prośbą o informację o wolnych miejscach. Proces rekrutacyjny cały czas trwa, aż do rozpoczęcia roku 4 września, w szczególnych przypadkach nawet dłużej.

Zobacz też: Podręcznik HiT 2 pełen szokujących treści. Autor pisze m.in. o Tusku, Smoleńsku i… leczeniu homoseksualizmu. “Materiał wyborczy PiS”

Rodzice pytają, co jeśli dziecko nie dostanie się do żadnej szkoły ponadstawowej

Co jeśli nie dostanę się do żadnej szkoły średniej 2023?

Trzeba odnaleźć informację, które szkoły dysponują jeszcze wolnymi miejscami i złożyć wniosek do wybranej.

Co zrobić jak się nie dostanie do żadnej szkoły 2023?

Można zgłosić się bezpośrednio do konkretnych placówek lub do władz samorządowych z pytaniem o wolne miejsca.

Czy można nie dostać się do żadnej szkoły?

W pierwszej turze duże ogromna liczba uczniów nie dostała się do żadnej szkoły. Teraz muszą szukać miejsc w placówkach w ramach II naboru.

Co jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły ponadpodstawowej?

Można próbować swoich sił w tej samej szkole, ale w innej klasie, o ile są jeszcze miejsca. Jeśli to się nie uda, trzeba wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Co jak nie dostane się do żadnej szkoły?

Pozostaje jeszcze szansa w II turze rekrutacji. Warto jednak wybrać takie placówki, do których mamy realną szansę się dostać.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo