Czy 14 października jest wolny od szkoły? Czy w Dzień Nauczyciela są lekcje? Odpowiedź nie jest oczywista

W połowie października wszystkie szkoły w Polsce szykują się na jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej oficjalnie świętują nie tylko wszyscy nauczyciele, ale także pozostali pracownicy oświaty oraz uczniowie. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy w ten dzień normalnie odbywają się zajęcia. Czy 14 października jest wolny od szkoły? Czy wszystkie szkoły maja wolne 14 października? Sprawdź, czy 14 października to dzień wolny dla nauczycieli.

Co jest 14 października?

Co roku w październiku obchodzi się w szkołach jedno z najważniejszych świąt, czyli Dzień Edukacji Narodowej, lepiej znany jako Dzień Nauczyciela. Jednak wbrew rozpowszechnionej i potocznej nazwie październikowego wydarzenia, tego dnia nie świętuje wyłącznie grono pedagogiczne, ale także pozostali pracownicy oświaty oraz uczniowie. 14 października to data symboliczna, została wybrana, aby upamiętniać rocznice powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1793 roku. Komisja była pierwszy organem władzy oświatowej na terenie Polski i jedną z pierwszych tego typu instytucji na świecie, współcześnie można by ją porównać do Ministerstwa Edukacji.

Z tej okazji organizuje się oficjalne obchody – w tym specjalne apele czy akademie. Jest to również świetny moment, aby podziękować swoim nauczycielom i wychowawcy za cały trud, zaangażowanie i cierpliwość włożone w codzienną pracę. Uczniowie wyrażają swoją sympatię, składając piękne życzenia lub przynosząc bukiety kwiatów. Czasami przygotowuje się wspólnie również drobne upominki, szczególnie dla wychowawcy. Ponieważ jednak dzień 14 października to naprawdę ważna uroczystość, wiele osób zastanawia się, czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od szkoły 2022 lub czy są wówczas normalne lekcje.

Sprawdź: Dni wolne od szkoły 2022/23. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

Czy 14 października jest wolny od szkoły?

Odpowiedź na pytanie, czy 14 października jest wolne, nie jest zupełnie jednoznaczna i oczywista. Ze względu na to, że nie jest to święto ustawowo wolne od pracy i szkoły, nie ma żadnych podstaw, aby dzieci mogły pozostać tego dnia w domu. W Karcie Nauczyciela można jednak przeczytać, że jest to dzień na tyle ważny, że we wszystkich szkołach przeznacza się go na wielkie świętowanie – nie odbywają się więc tradycyjne zajęcia.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.Karta Nauczyciela, art.74

Uczniowie powinni jednak pojawić się w szkole, a jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć z koniecznością usprawiedliwienia nieobecności – tak jak w przypadku każdego innego dnia.

Zobacz: Krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela. Spraw ulubionym nauczycielom miłą niespodziankę!

Czy 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych?

Jeśli więc ktoś zastanawia się, czy 14 października jest dniem wolnym w szkole (lub ma na to nadzieję), to informacje te z pewnością go ucieszą. Co prawda uczniowie powinni pojawić się w placówce, jednak nie biorą udziału w normalnych lekcjach – nie muszą więc martwić się sprawdzianami, kartkówkami, nauką do odpowiedzi czy odrabianiem pracy domowej. Ponieważ w tym roku Dzień Nauczyciela 14 października wypada w piątek, to można powiedzieć, że weekend się wszystkim uczniom wydłuża.

Zamiast tradycyjnych zajęć zaplanowane są rozmaite uroczystości, w których biorą udział wszyscy pracownicy szkoły. Najczęściej organizuje się oficjalne apele z częścią artystyczną (np. przedstawienia, występy muzyczne), a następnie jest czas na przemówienia (np. dyrekcji) i podziękowania i prezenty dla nauczycieli (od samorządu uczniowskiego).

Sprawdź: Wierszyki na Dzień Nauczyciela [krótkie, zabawne, rymowane]. Ciekawe propozycje na 14 października!

Rodzice i uczniowie pytają, czy 14 października jest dniem wolnym od szkoły

14 października wolne od szkoły?

14 października wolny od szkoły wolny od szkoły nie jest. Nie ma w tym dniu zajęć, ale jeśli ktoś się nie pojawi, to musi usprawiedliwić nieobecność.

14 października czy to dzień wolny?

14 października święto mają wszyscy nauczyciele i pracownicy oświaty, w związku z tym nie ma normalnych lekcji, ale uczniowie muszą i tak pojawić się w szkole.

Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych?

14.10 wolne w szkole dla uczniów polega na tym, że nie mają tradycyjnych lekcji – nie muszą odrabiać pracy domowej, uczyć się na sprawdziany i siedzieć w ławkach, ale biorą udział w uroczystościach (np. oficjalnych apelach).

czy 14 października jest dniem wolnym dla nauczycieli?

14 października dzień wolny jest właściwie dla wszystkich – nauczyciele nie prowadzą normalnych lekcji, ale również (podobnie jak uczniowie) muszą być w szkole, aby wziąć udział w obchodach.

Czy 14 października 2022 idziemy do szkoły?

14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, ale uczniowie muszą iść do szkoły (są apele, akademie, inne rodzaje obchodów).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Kieszonkowe uczy dzieci oszczędzania

Wielokrotnie potwierdzono, że dzieci, które dostają kieszonkowe, a w związku z tym posiadają swoje pierwsze własne doświadczenie z gospodarowaniem pieniędzmi, szybciej przyswajają i rozumieją potrzebę planowania wydatków oraz oszczędzania. Kieszonkowe...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Newsy

Czy będą lekcje w sobotę? MEN odpowiada!

Lekcje w sobotę? Szkoła w weekend? 6-dniowy tydzień nauki? Takie zapisy znalazły się w jednym z 11 projektów rozporządzeń zmieniających prawo oświatowe w Polsce. Czy to oznacza, że przepisy będą dawały...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Etyka w szkole

Etyka w szkole – temat kontrowersyjny od wielu lat. Zdania rodziców co do konieczności jego obecności w szkolnym rozkładzie zajęć są podzielone, podobnie jak klasy szkolne, w których część uczniów...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general