Czy 23 grudnia jest post? Sprawdź, czy przed Wigilią należy powstrzymać się od jedzenia mięsa

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najważniejszych momentów w roku dla wszystkich chrześcijan. Ze względu na wyjątkowy charakter tych Świąt, wierni powinni się do nich odpowiednio przygotować. Okres duchowego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa trwa przez cały Adwent, który kończy się dopiero w Wigilię. Czy w tym okresie obowiązują szczególne zasady dotyczące postu? Czy 23 grudnia jest post? Czy dzień przed Wigilią jest post? Czy 23 grudnia można jeść mięso? Kiedy jest post przed Wigilią? Kiedy post przed Bożym Narodzeniem?

Czy jest post przed Bożym Narodzeniem 2023? 23 grudnia – czy jest post tego dnia?

W Kościele Katolickim święta Bożego Narodzenia poprzedza niemal czterotygodniowy okres Adwentu. W tym czasie wierni mają przygotowywać się – przede wszystkim duchowo – na ponowne nadejście Jezusa Chrystusa, dlatego uczestniczą w mszach świętych, w roratach, udają się do spowiedzi i poszczą.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami w Kościele w okresie Adwentu nie trzeba przestrzegać postu i zachowywać. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku post ścisły obowiązuje wyłącznie w Wielki Piątek oraz Środę Popielcową. Wszyscy wierni od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia powinni wówczas powstrzymać się od spożywania mięsa i ograniczyć również inne posiłki.

Poza tym wierni powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w ciągu roku (poza uroczystościami). Dotyczy to każdego od 14. roku życia do końca życia. Zwolnione z tego obowiązku są tylko osoby chore.

W związku z tym, że 23 grudnia wypada w tym roku w sobotę, wiernych nie obowiązuje wtedy post i nie muszą powstrzywamać się od jedzenia pokarmów mięsnych.

Zobacz: Piękne i mądre życzenia bożonarodzeniowe 2023. Czego życzyć bliskim od serca?

Czy w Wigilię obowiązuje post?

Przyjęło się, że w Wigilię nie spożywamy mięsa ani pokarmów mięsnych. Okazuje się jednak, że wcale nie wynika to z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego czy Konferencji Episkopatu Polski. Wigilijny post to po prostu element polskiej tradycji. Zgodnie ze zwyczajem nie stawiamy na stole mięsa, a podczas wigilijnej kolacji tradycyjne potrawy również go nie zawierają.

Mimo że oficjalnie w Wigilię nie obowiązuje post, to jednak biskupi zachęcają wiernych, aby powstrzymać się od spożywania mięsa.

Zachęcamy też, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce.List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych z 2003 r.

Czytelnicy pytają, czy dzień przed Wigilią można jeść mięso

Dzień przed Wigilią post?

Post nigdy nie był nakazany przez Prawo Kanoniczne ani w Wigilię, ani dzień przed nią (chyba że jest to piątek). Post wigilijny ma w Polsce charakter zwyczajowy.

Czy dzień przed Wigilią jest post?

Nie. Post obowiązuje tylko wówczas, gdy dzień przed Wigilią wypada w piątek, tak samo jak w każdy inny piątek w roku. Chyba że biskup udzieli wiernym dyspensy.

Czy dzisiaj jest post 23 grudnia?

23 grudnia 2023 to sobota, a zatem nie trzeba wstrzymywać się od spożycia pokarmów mięsnych, nawet jeśli to przeddzień Wigilii.

Czy obowiązuje post przed Wigilią?

Zgodnie z zasadami kanonicznymi post przed świętami Bożego Narodzenia nie jest obowiązkowy. Nie trzeba pościć ani przed kolacją wigilijną, ani w trakcie. Post wigilijny jest związany z tradycją, chociaż Episkopat zachęca wiernych, aby wstrzymać się tego dnia od jedzenia mięsa.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo