Jaka Ewangelia na Wigilię? Ten fragment Pisma Świętego czyta się najczęściej

Wieczór wigilijny jest dla wielu rodzin tradycją, w zależności od niej zależy jego wygląd, jednak jest kilka sytuacji, w których pozostaje niezmienny – jest to oczywiście moment, w którym odczytywana jest Ewangelia na Wigilię. Jaki wybrać fragment Pisma Świętego na Boże Narodzenie?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Przed wigilią odczytuje się fragment z Ewangelii Łukasza (Łk 2,1-14);
  • Czyta najczęściej najstarsza osoba w rodzinie;
  • Po czytaniu Biblii odmawia się wspólnie modlitwy i dzieli opłatkiem.

Jaka Ewangelia na Wigilię 2023?

Czytanie przed wigilią Pisma świętego to bardzo stara tradycja. Niektórzy mogą się zastanawiać, co powinno się czytać? Jest to fragment poświęcony narodzinom Jezusa Chrystusa. Znajdziemy go w Nowym testamencie w Ewangelii świętego Łukasza (Łk 2,1-14). Kto odczytuje ten fragment? Zależy to od tradycji, jaka panuje w Waszym domu, zazwyczaj jest to najstarszy członek rodziny. Kiedy należy zacząć czytanie? Kiedy przy stole zgromadzą się już wszyscy członkowie rodziny, można przystąpić do odczytania owego fragmentu.

Pismo Święte na Wigilię 2023. Jaki tekst Ewangelii na Wigilię?

Tekst z Pisma Świętego na Wigilię

„W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. 2 Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. 3 Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. 4 Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, 5 żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. 6 Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. 7 Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. 8 W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. 9 Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. 10 Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: 11 dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. 12 A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». 13 I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: 14 «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania».”(Łk 2,1-14) Tekst Pisma Świętego na Wigilię

Czytający fragment Pisma Świętego na Wigilię na koniec powinien powiedzieć: „Oto słowo Boże” a reszta rodziny odpowiedzieć chórem: „Bogu niech będą dzięki”.

Modlitwa na Boże Narodzenie

Według tradycji katolickiej przed wieczerzą wigilijną większość z nas dziękuje Bogu za ten dzień, za to, że jesteśmy w nim razem, za pokarmy. Tym sposobem wyrażamy wdzięczność Bogu i witamy na świecie Jezusa Chrystusa.

Kolejność modlitw:

  • Znak krzyża (W imię Ojca)
  • Wyznaczony członek rodziny przystępuje do odczytania fragmentu Pisma Świętego.
  • Po odczytaniu wszyscy odmawiają modlitwy „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz „Chwała Ojcu”
  • „Wieczny odpoczynek” – wspominamy zmarłych z rodziny.
  • Wyznaczona osoba przemawia (zazwyczaj jest to podziękowanie), po czym rozpoczyna łamanie się opłatkiem, podając naczynie z nim.

Pamiętajmy, że podczas dzielenia się opłatkiem składamy sobie nawzajem życzenia, płynące prosto z naszych serc, przeprosiny także w tym czasie za te wszystkie złe chwile, jest to czas refleksji, czas, w którym możemy rozpocząć wszystko od nowa. Kiedy modlitwa wigilijna dobiegnie końca, możemy przystąpić do wieczerzy wigilijnej. Po kolacji nadchodzi czas na wspólne kolędowanie.

Jak powinien wyglądać stół wigilijny?

Stół powinien pomieścić wszystkich członków rodziny, według tradycji powinno się również znajdować przy nim puste miejsce, ku pamięci zmarłych członków rodziny oraz w oczekiwaniu na niezapowiedzianego gościa. Pod nakryciem stołu, na środku powinno znajdować się sianko jako symbol narodzenia Chrystusa. Na środku stołu powinna również znajdować się świeca i Pismo Święte, z którego będzie odczytywana ewangelia na Wigilię, a obok nich kładziemy opłatki, którymi będziemy się dzielić.

Zobacz też: Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne

Ewangelia na Wigilię w pytaniach i odpowiedziach:

Jaką modlitwę odmówić przed Wigilią?

Przed Wigilią odmawia się „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, „Chwała Ojcu” i „Wieczny odpoczynek”.

Co się czyta przed Wigilią?

Przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej odczytujemy fragment Nowego Testamentu ewangelii według św. Łukasza (Łk 2,1-14).

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo