Kiedy jest i ile trwa pasterka 2023? Co się robi na pasterce?

Pasterka bywa często postrzegana przez wiernych jako najpiękniejsza uroczystość w całym roku liturgicznym. Wpływa na to przynajmniej kilka czynników: podniosła atmosfera, wyszukana oprawa muzyczna, a także… sama nietypowa pora. Ponieważ jednak uczestnictwo w tej celebracji nie jest obowiązkowe z punktu widzenia nauk Kościoła, zdarzają się ludzie wierzący i praktykujący, którzy jak dotąd nigdy na pasterce nie byli. Zadają sobie oni więc dość podstawowe pytania na jej temat.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pasterka to uroczysta Eucharystia, która ma miejsce w nocy z 24 na 25 grudnia.
  • Stanowi inauguracyjną mszę bożonarodzeniową.
  • Trwa nawet do 2 godzin.
  • Wyjątkowe dla tej Mszy jest wspólne śpiewanie kolęd.

Co to jest pasterka?

Pasterka, czy też raczej Msza Święta Pasterska, to uroczysta Eucharystia sprawowana w nocy z 24 na 25 grudnia. Stanowi ona inauguracyjną mszę bożonarodzeniową. Odprawia się ją na pamiątkę oczekiwania i modlitwy pasterzy, którzy jako pierwsi złożyli hołd nowo narodzonemu Jezusowi. 

Bez żadnej przesady można powiedzieć, że pasterka przyciąga do kościoła co roku nawet tych, którzy na ogół rzadko się tam pokazują. Powodów takiego stanu rzeczy dałoby się wskazać co najmniej kilka. Ludzie kochają tę mszę głównie za jej niepowtarzalny nastrój świątecznej radości, wyrażający się w bogatym przystrojeniu kościoła oraz starannie dobieranych pieśniach. Świątynie urzekają również ciepłym blaskiem świec, mocno kontrastującym z głęboką nocą za oknem. Wszystko to sprawia, że na pasterce pojawiają się niejednokrotnie całe wielopokoleniowe rodziny. Szczególnie wyraźnie widać to na obszarach wiejskich, gdzie tradycja religijna nadal odgrywa istotną rolę w życiu społeczności.

Zobacz też: Życzenia świąteczne dla nauczyciela i nauczycielki

Kiedy jest pasterka 2023?

Pragnąc wybrać się w danym roku na mszę pasterską, powinniśmy każdorazowo sprawdzić jej godzinę. Wbrew pozorom, nie zawsze będzie to dokładnie północ. Wiele parafii wychodzi naprzeciw oczekiwaniom różnych grup wiekowych, odprawiając np. specjalne pasterki dla dzieci i młodzieży. Odbywają się one przeważnie w godzinach wieczornych – o 21 bądź 22. Później natomiast ma miejsce “normalna” pasterka dla dorosłych.

Warto przy okazji podkreślić, że obie wymienione powyżej msze można bez obawy nazwać pasterskimi. O ich charakterze decyduje bowiem nie tyle godzina odprawienia, ile po prostu odpowiednie teksty biblijne czy formularze modlitw. Te zaś są identyczne co roku, dla każdej pasterki i we wszystkich kościołach.

Sprawdź: Jakie są potrawy wigilijne? Poznaj listę tradycyjnych potraw wigilijnych

Ile trwa pasterka 2023 w kościele?

Pasterka przebiega w zasadzie tak samo jak każda inna msza – jej poszczególne elementy pozostają niezmienione. Mimo to trwa zdecydowanie dłużej od Eucharystii sprawowanej w niedzielę zwykłą. Dzieje się tak głównie za sprawą liczby wiernych przyjmujących Komunię św. – ponieważ jest ona z reguły dość znaczna, czas udzielania sakramentu także ulega wydłużeniu. 

Zobacz: Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne

Sama podniosłość mszy pasterskiej zakłada zresztą celebrowanie jej z jeszcze większym pietyzmem niż zazwyczaj. Zarówno kapłani i ministranci, jak też dodatkowe osoby wykonujące partie śpiewane, starają się wzbudzić w obecnych nastrój radości i nadziei. Nie czują przy tym przesadnej presji czasu, jako że pasterka odbywa się już po zakończeniu wigilijnej wieczerzy. Nikt więc nie powinien narzekać na głód czy przepracowanie. Z tego samego powodu kazanie na pasterkę bywa zwykle kwieciste i dość rozbudowane. A więc jak długo trwa pasterka? Nawet do dwóch godzin.

Poznaj: Życzenia świąteczne dla dzieci

Co się robi na pasterce?

Jak wspominaliśmy już kilkakrotnie, pasterka to pełnoprawna Eucharystia. Oznacza to, że w jej trakcie bierzemy udział we wszystkich częściach liturgii. Wyjątkowe dla tego wieczoru jest natomiast wspólne wykonywanie kolęd – odbywa się ono po raz pierwszy w danym roku. Poszczególne kolędy dobierane są przeważnie zgodnie z upodobaniami wiernych, więc donośnym śpiewom nie ma końca.

Pewną popularnością cieszy się od jakiegoś czasu także pasterka samochodowa, czyli humorystyczne spotkania dla zmotoryzowanych w wigilijny wieczór. Tutaj kolędowanie towarzyszy grupowym przejażdżkom oraz postojom na kościelnych parkingach. 

Poznaj: Piękne wiersze na Boże Narodzenie dla dzieci i całej rodziny

Rodzice pytają o pasterkę:

O której jest pasterka?

Najczęściej odprawiana bywa o północy, ale może się też rozpocząć wcześniej. Sporo zależy od grupy wiekowej, do której dana msza jest skierowana.

Czy pasterka to msza bożonarodzeniowa?

Tak. Pasterka jest pierwszą mszą celebrującą Boże Narodzenie w danym roku.

Czy nieobecność na pasterce jest grzechem?

Nie, nie jest grzechem. Wszyscy wierni mają obowiązek uczestniczyć w bożonarodzeniowej mszy świętej, ale nie musi to być koniecznie pasterka.

Czy trzeba iść na mszę po pasterce?

Nie, nie ma takiego obowiązku. Ale oczywiście możemy pójść do kościoła jeszcze raz w ciągu dnia, jeśli tylko zechcemy. 

Do której trwa pasterka?

Pasterka zaczyna się o północy i trwa mniej więcej do 2 godzin. Kończy się zatem około 2 w nocy.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo