Historia Bożego Narodzenia dla dzieci. Jak opowiedzieć dziecku o Bożym Narodzeniu?

Nadchodzi szalony okres gorączkowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Większość czasu i energii co roku poświęcamy oczywiście na poszukiwanie idealny prezentów, dużo nerwów i siły kosztuje nas także przygotowanie wigilijnej kolacje czy wysprzątanie mieszkania na błysk. W tym całym zamieszaniu często zapomina się o istocie Świąt. Najważniejsze wszakże powinno być odpowiednie przeżycie duchowe tego okresu. Jak się do tego przygotować? Jak pomóc zrozumieć dzieciom znaczenie tych Świąt? Historia Bożego Narodzenia dla dzieci – sprawdź, jak ją opowiadać.

Historia Bożego Narodzenia dla dzieci

Grudzień to jeden z najbardziej wyjątkowych i prawdopodobnie najlepiej kojarzących się miesięcy w roku. Przede wszystkim ze względu na Święta Bożego Narodzenia, a w drugiej kolejności z pewnością z powodu zbliżającego się nowego roku i zabaw sylwestrowych. Świąteczna gorączka rozpoczyna się jednak na długo przed faktycznym terminem Świąt. Niektórzy już kilka tygodni wcześniej zaczynają myśleć o prezentach i poszukiwać inspiracji na upominki dla najbliższych. Rozpoczynają się planowania wigilijnej kolacji, wyszukiwanie najciekawszych przepisów i wymyślanie potraw, które znajdą się na świątecznym stole. W końcu pojawia się stres i nerwy, że nie ze wszystkim zdążymy, nie posprzątamy każdego zakątka mieszkania, nie upieczemy na czas wszystkich ciast, a nasza choinka nie będzie wyjątkowo pięknie udekorowana.

W tym całym zamieszaniu wiele osób zapomina o tym, co w Świętach jest najważniejsze. Pościg za idealnymi prezentami, gotowanie, sprzątanie, pieczenie sprawia, że gdzieś gubi się istota tych dni. A przecież dla każdego chrześcijanina najistotniejsze powinno być odpowiednie duchowe przeżycie tego okresu.

Ze względu na to, że zazwyczaj dorośli pomijają najważniejsze aspekty Świąt, skupiając się na dodatkach, dzieci często nie mają okazji dowiedzieć się, jak duże znaczenie ma Boże Narodzenie w kulturze chrześcijańskiej. Jak snuć opowieść o Bożym Narodzeniu dla dzieci, aby przekazać im najważniejsze sensy w przystępny sposób? Sprawdź poniższe pomysły na opowiadanie o narodzeniu Jezusa dla dzieci.

Sprawdź: To najlepsze prezenty dla sześciolatków na Święta. Podpowiadamy, jaki prezent dla sześciolatka wybrać

Opowiadanie o Bożym Narodzeniu dla dzieci

Historia Bożego Narodzenia dla dzieci może z początku wyglądać na nieco zawiłą, skomplikowaną i momentami trochę zbyt mroczną (np. rzeź niewiniątek). Warto więc próbować przedstawić ją w nieco bardziej przystępny sposób, czyli nie w formie historycznego wykładu albo religijnego kazania, ale w taki sposób, w jaki na co dzień opowiada się dziecku bajki. Baśń o Bożym Narodzeniu, a właściwie przedstawienie historii związanej z narodzinami Jezusa w stylu bardziej baśniowym, sprawi, że dzieciaki nie tylko szybciej zaangażują się w opowieść, ale także będą mogły więcej z niej wyciągnąć.

Oczywiście przed rozpoczęciem opowiadania warto podkreślić, że opisywane zdarzenia mają szczególne znaczenie dla wszystkich ludzi wierzących w kręgu kultury chrześcijańskiej. Należy dodać, że w te dni celebruje się narodziny Jezusa, czyli Syna Bożego. Można zatem powiedzieć, że to najważniejsze urodziny w całym roku. Pojęcie zbawienia i życia wiecznego może być dla maluchów jeszcze zbyt abstrakcyjne, dlatego w opowieść o narodzinach Jezusa dla dzieci można wpleść informację, że przyszedł on na Ziemię, aby pomóc ludziom, uszczęśliwić ich i uczynić ich życie łatwiejszym.

Zobacz: Filmy o Mikołaju dla dzieci. Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!

Krótkie opowiadanie wigilijne dla dzieci

Poznanie historii narodzin Pana Jezusa to jeden z kluczowych aspektów, aby zrozumieć istotę Świąt, wszakże to właśnie jego przyjście na świat celebrujemy w tych dniach. Niestety wszystkie elementy tej opowieści mogą być dla dzieci nieco skomplikowane i zbyt abstrakcyjne, zwłaszcza jeśli mówimy o maluszkach. Można jednak powoli zapoznawać ich z tą historią i opowiadać o znaczeniu Świąt tak, aby w miarę możliwości mogli poczuć, że uczestniczą w naprawdę ważnych wydarzeniach i zrozumieć, czego one dotyczą. Poniżej znajdziesz propozycję opowiadanie o Świętach Bożego Narodzenia dla dzieci.

Boże Narodzenie – historia dla dzieci:

Wydarzenia, o których zaraz usłyszycie, działy się już bardzo, bardzo dawno temu. W bardzo odległym od nas kraju pewien potężny władca zarządził, że każdy mieszkaniec musi się zgłosić w mieście swojego pochodzenia i podać tam swoje dane. W tym momencie rozpoczyna się więc niezwykle trudna i męcząca podróż dla bohaterów historii, czyli Józefa i Maryi. Dla kobiety droga była szczególnie uciążliwa, ponieważ w tym czasie oczekiwała narodzin dziecka, a więc nosiła już bardzo duży i ciężki brzuch. W tamtych czasach nie było jeszcze samochodów ani pociągów, a więc para musiała przedostać się z Nazaretu do Betlejem z pomocą jedynie małego osiołka. Kraj ten był jednak rozległy i górzysty, a więc podróż była naprawdę wycięczająca.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że Józef i Maryja nie mogą zatrzymać się w żądnym pensjonacie, ponieważ albo nie chciano ich przyjąć, albo nie było już miejsc, ponieważ do miasta dotarli inni ludzie chcący zgłosić się do spisu mieszkańców. Dopiero po kilku godzinach pukania od drzwi do drzwi, pewien gospodarz ulitował się nad zmęczoną parą i zaoferował im schronienie. Był to jednak “hotelowy pokój”, do którego raczej nikt nie chciałby trafić po długiej podróży, a mianowicie… mała stajenka na uboczu. W tym skromnym budynku Józef i Maryja mieli spać na sianie, otoczeni przez różne zwierzęta gospodarskie takie jak owieczki czy kozy.

Ta noc nie upłynęła jednak parze spokojnie, na śnie. Okazało się bowiem, że Maryja zaczęła rodzić i wkrótce na świat przyszedł syn – Jezus. Od razu było wiadomo, że nie jest to naprawdę wyjątkowe dziecko, ponieważ jego narodziny przepowiadali wcześniej sami Aniołowie! Niezwykłość nowo narodzonego dzieciątka dostrzegli także trzej mędrcy-króle, którzy wkrótce dotarli do stajenki i złożyli maluchowi pokłony i drogocenne dary. Hołd oddali mu także pastuszkowie śpiący na niedalekich łąkach, którzy prowadzeni przez wyjątkową gwiazdę (Gwiazdę Betlejemską) trafili nocą do stajenki.

Na pamiątkę tych wydarzeń, czyli niezwykłych okoliczności narodzin obchodzimy dzisiaj Święta Bożego Narodzenia. Pan Jezus zgodnie z nauką chrześcijańską przyszedł na świat właśnie 25 grudnia.

Sprawdź: Fajne prezenty na święta dla przedszkolaka to nie tylko resoraki. Te pomysły są oryginalne i idealne na święta

Bajka o Bożym Narodzeniu do czytania

Opowiadanie o wigilii dla dzieci to jeden z najlepszych pomysłów na spędzenie świątecznego popołudnia czy wieczoru w gronie rodzinnym. Będzie nie tylko wciągającą rozrywką, ale także okazją do pobycia razem i wczucia się w magiczny klimat Bożego Narodzenia. W internecie można znaleźć mnóstwo opowiadań, których akcja toczy się w okresie Świąt w i w ich wyjątkowej atmosferze. Na księgarskich półkach także odnaleźć można pełno ciekawych propozycji na świąteczne historie – może być to ciekawy prezent na mikołajki lub pod choinkę. Która bajka do czytania o Bożym Narodzeniu jest Waszą ulubioną?

Sprawdź: Lepienie uszek na wigilię – Jak lepić uszka?

Rodzice pytają: historia Bożego Narodzenia dla dzieci – jak ją opowiadać?

Jak opowiedzieć dzieciom o Bożym Narodzeniu?

Historia świąt Bożego Narodzenia dla dzieci powinna zostać opowiedziana w prosty i przystępny sposób, najlepiej w formie baśniowej. Oczywiście z zaznaczeniem, że opowiada o niezwykle ważnych wydarzeniach dla wszystkich chrześcijan i podkreśleniem, co oznaczały dla ludzi narodziny Jezusa.

Bajki do czytania o Świętach Bożego Narodzenia – jakie?

W internetowych księgarniach można znaleźć mnóstwo książek z opowiadaniami o tematyce świątecznej, których akcja dzieje się w tym niezwykłym okresie, a bohaterów spotykają wyjątkowe przygody. Książka z takimi historiami może okazać się świetnym pomysłem na prezent dla dzieci np. na mikołajki, który umili wspólne zimowe wieczory.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Uff, to już 28 tydzień! Połowa ciąży już za Wami, pozostały ostatnie miesiące, a data porodu przybliża się coraz bardziej. Zaczęłaś właśnie trzeci trymestr ciąży! To już ostatni przed rozwiązaniem....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo