Opieka na dziecko – do ilu lat? Sprawdź, kto i na jakich zasadach może otrzymać zasiłek opiekuńczy

Nagła choroba czy złe samopoczucie dziecka, które uniemożliwia mu pójście do szkoły czy do przedszkola, to często bardzo trudna sytuacja dla pracujących rodziców. Szczególnie gdy nie mogą poprosić o pomoc w opiece nikogo bliskiego lub nie są w stanie pozwolić sobie na opiekunkę. W takim przypadku często nie pozostaje nic innego jak uzyskanie zwolnienia od lekarza na czas zajmowania się chorą pociechą. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Opieka na dziecko – do ilu lat?

Opieka na dziecko – do ilu lat?

Zgodnie z prawem w Polsce obowiązują dwa uprawnienia, które często bywają określane jednakowo – mianem opieki na dziecko. Z Kodeksu pracy wynika, że każdemu pracownikowi, który wychowuje dziecko do lat 14, przysługuje 16 godzin lub dwa dni zwolnienia bez żadnych specjalnych zaświadczeń. Czas ten można wykorzystać raz w ciągu całego roku kalendarzowego i – co ważne – są to dni w pełni płatne. To pracownik decyduje, czy wykorzysta przysługujące zwolnienie w dniach czy w godzinach.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.Art. 188. § 1. dotyczący 2 dni opieki nad dzieckiem 2022

Warto dodać, że jeśli Polska dostosuje swoje prawo do wymogów europejskiej dyrektywy work-life balance, to już wkrótce przysługujący rodzicom urlop na opiekę może zostać wydłużony z 2 do 5 dni.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2022. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Druga forma zwolnienia z pracy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje osobom, które odprowadzają do ZUS składki na ubezpieczenie chorobowe. Dotyczy to m.in. m.in. osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, a także prowadzących własną działalność gospodarczą lub pracujących w ramach umowy zlecenie, o ile złożyły oświadczenie o chęci odprowadzania takiej składki (w przypadku przedsiębiorców lub zleceniobiorców jest to bowiem składka dobrowolna).

Rodzic lub opiekun dziecka może otrzymać zwolnienie lekarskie na czas opieki. Zostanie ono jednak przyznane pod warunkiem, że chorujące dziecko nie przekroczyło jeszcze 14. roku życia. Przez cały okres trwania zwolnienia ZUS wypłaca pracownikowi zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% wynagrodzenia.

Okres wypłacania zasiłku jest jednak ograniczony. Limit przebywania na zwolnieniu w celu zapewnienia dziecku opieki to:

  • 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14. 
  • 14 dni na opiekę nad chorym dzieckiem powyżej 14. roku życia.
  • 30 dni na opiekę nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.

Zobacz: Minimalne alimenty na dziecko 2022. Ile wynoszą? Na tej podstawie sąd wylicza konkretną kwotę

Opieka nad zdrowym dzieckiem

Zgodnie z przepisami rodzice lub opiekunowie mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego również na zdrowe dziecko do 8. roku życia, ale dotyczy to tylko ściśle określonych przypadków. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy:

  • niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii) – WAŻNE: zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, gdy dowiesz się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem,
  • zachorowała niania, która podpisała umowę uaktywniającą, albo zachorował dzienny opiekun dziecka,
  • inspektor sanitarny podejrzewa, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej, i wydał decyzję o izolacji dziecka,
  • twój małżonek lub rodzic dziecka, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
  • matka z powodu porodu nie może opiekować się dzieckiem.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo