Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Tego dnia trwają już w domach intensywne przygotowania do Wielkanocy

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych momentów poprzedzających Święta Wielkanocne. Tego dnia wierni powinni poświęcić się refleksji i zadumie nad Męką Chrystusa, a w Kościele katolickim obowiązuje post ścisły. Ze względu na podniosły charakter wielkopiątkowych uroczystości wiele osób zastanawia się, czy jest to święto nakazane. Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy?

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy?

W tym roku Wielkanoc obchodzimy na początku kwietnia. Najważniejsze uroczystości przypadają na Niedzielę Wielkanocną 9 kwietnia, ale w Kościele katolickim świętowanie trwa przez cały poprzedzający ją tydzień. Każdy z dni Wielkiego tygodnia jest wyjątkowy, ale szczególne znaczenie ma tzw. Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się od wieczornej mszy świętej w Wielki Czwartek.

Wielki Piątek jest więc drugim dniem Triduum i jednocześnie jednym z najważniejszych momentów w trakcie obchodów Wielkanocy. Niestety mimo że w tym czasie w wielu domach trwają już intensywne przygotowania do świętowanie, to jednak Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia odpoczywają wyłącznie uczniowie, ponieważ w czwartek 6 kwietnia w szkołach rozpoczną się ferie wiosenne, które potrwają do wtorku 11 kwietnia włącznie.

Zobacz: Ferie wielkanocne 2023. Będzie okazja na dłuższy odpoczynek. Kiedy zacznie się przerwa?

Święta Wielkanocne 2023 – wolne od pracy

Święta Wielkanocne to najważniejsze uroczystości dla chrześcijan z całego świata. W tym czasie wierni celebrują mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Obchody zaczynają się już tydzień wcześniej w Niedzielę Palmową, a w trakcie całego Wielkiego Tygodnia w kościołach odbywają się szczególne liturgie.

Po wieczornej mszy w Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, które trwa trzy dni – do wieczora Wielkiej Niedzieli. W tym czasie odbywają się najważniejsze uroczystości i mają miejsce najistotniejsze tradycje – święcenie koszyczków i uroczyste śniadanie wielkanocne w gronie rodzinnym. Ustawowo wolne od pracy są jednak tylko dwa dni – Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny (w tym roku będzie to 9 i 10 kwietnia).

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo