Czy Wigilia jest dniem wolnym od pracy? Kto nie musi pracować 24 grudnia? Sprawdzamy, co mówią przepisy!

24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia to bez dwóch zdań jeden z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych dni w roku. Właściwie to właśnie na wieczór tego dnia przypadają główne uroczystości związane z obchodami Świąt. Na wigilijną kolację i spotkanie z rodziną większość z nas czeka z niecierpliwością. Czy ze względu na szczególne miejsce w naszej tradycji Wigilia jest dniem wolnym od pracy?

Czy Wigilia jest dniem wolnym od pracy?

Zgodnie z polską tradycją główne obchody Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie przypadają na 24 grudnia. Tego dnia późnym popołudniem lub wieczorem zasiada się razem do uroczystej kolacji, podczas której dzielimy się opłatkiem, wręczamy sobie prezenty, śpiewamy kolędy i oczywiście jemy zwyczajowe potrawy. Wigilijna wieczerza zajmuje w naszej kulturze wyjątkowe miejsce i to przede wszystkim właśnie z nią kojarzą się te grudniowe święta. Nic więc dziwnego, że każdy chciałby ten dzień poświęcić rodzinie lub wykorzystać na ostatnie przygotowania, zamiast siedzieć w pracy.

Niestety według naszych przepisów nie jest dniem ustawowo wolnym. Jak wynika z ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych, nie pracujemy w 25 grudnia (Boże Narodzenie) oraz 26 grudnia (drugi dzień Świąt).

Zobacz: Prezent dla 11-latki. Co kupić nastolatce na święta i inne okazje? Sprawdź nasze propozycje

Czy 24 grudnia jest wolny?

24 grudnia nie jest więc oficjalnie wolny. Tego dnia normalnie pracuje większość sklepów, punktów usługowych czy urzędów. Niektóre firmy dają jednak swoim pracownikom wolne, urzędy mogą natomiast pracować dużo krócej.

W tym roku będzie jednak nieco inaczej. Wszystko ze względu na rozkład kalendarza. 24 grudnia wypada w sobotę, co dla wielu osób jest pozytywną wiadomością, ponieważ w praktyce będzie to dzień wolny. Nie będzie trzeba liczyć na dodatkowe wolne od szefa lub wykorzystywać urlopu.

Sprawdź: Historia Bożego Narodzenia dla dzieci. Jak opowiedzieć dziecku o Bożym Narodzeniu?

Czy w Wigilię są otwarte sklepy?

Sklepy spożywcze i duże supermarkety są otwarte od rana w Wigilię, ale nie pracują w tym dniu w standardowych godzinach. Warto o tym pamiętać, planując świąteczne zakupy. Zgodnie z przepisami (ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni) zakaz handlu obowiązuje 24 grudnia po godzinie 14.00, a więc sklepy mogą być czynne maksymalnie do tej godziny. Póżniej zakupy zrobimy już ewentualnie tylko na stacji benzynowej lub w mniejszych, sklepach, w których za ladą zdecyduje się stanąć właściciel (wieczorem w Wigilię jednak bardzo trudno jest znaleźć taki sklep).

Sprawdź: Wiersze o Bożym Narodzeniu. Najpiękniejsze utwory o Świętach

Czytelnicy pytają, czy Wigilia jest dniem wolnym od pracy

Wigilia dzień wolny od pracy?

Nie, Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oficjalnie nie pracujemy dopiero 25 i 26 grudnia.

Czy Wigilia to dzień roboczy?

Tak, Wigilia jest dniem roboczym.

Czy 24.12 jest dniem wolnym od pracy?

Nie, jest to dzień, kiedy wszyscy normalnie pracują, chyba że właściciele danej firmy zdecydują inaczej i dadzą pracownikom wolne.

Czy Wigilia to święto?

Zgodnie z tradycją jest to święto, ale w rozumieniu przepisów – nie, Wigilia jest normalnym dniem roboczym.

Jakie godziny pracy w Wigilię 2022?

Zgodnie z ustawą zakaz handlu w Wigilię obowiązuje od godziny 14.00.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo