Czy może chrzestny być bez bierzmowania? Kandydatów obowiązuje kilka warunków. Czy da się je obejść?

Wielu rodziców zastanawia się, czy możliwe jest bycie chrzestnym bez bierzmowania. Często bowiem idealnych kandydatów dyskwalifikuje brak tego sakramentu i odpowiednich dokumentów. Warunki, które stawia Kościół Katolicki, wydają się jasne, ale rodzice liczą na wyjątek. Czy zdarzają się odstępstwa od zasad? Czy może chrzestny być bez bierzmowania? Czy matka chrzestna musi mieć bierzmowanie?

Czy można być chrzestnym bez bierzmowania?

Zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego do zostania chrzestnym nie wystarczą chęci i obecność w trakcie mszy. Każdy kandydat musi spełniać określone kryteria, ponieważ w przeciwnym razie proboszcz może nie wydać zgody. Jednym z takich podstawowych warunków jest przystąpienie do sakramentu bierzmowania, które należy potwierdzić odpowiednim dokumentem. Jak mówi Kodeks Prawa Kanonicznego, chrzestny (czy chrzestna) musi być katolikiem, bierzmowanym i musi przyjąć sakrament Eucharystii.

Wymienione warunki jednak nie zawsze wystarczają, aby otrzymać zgodę na bycie chrzestnym. Kościelne przepisy zawierają także zapis wymagający od potencjalnych chrzestnych prowadzenia życia zgodne z wiarą i tak odpowiedzialną funkcją. W związku z tym księża często sprawdzają, czy kandydaci stosują się do katolickich zasad. Podczas spotkań w kancelarii parafialnej mogą zapytać o dość osobiste kwestie takie jak stan cywilny, partnerów etc. Wyjątkowo restrykcyjni proboszczowie mogą nie wydać zgody na bycie chrzestnym np. osobom, które żyją w nieformalnych związkach, nie uczęszczają na msze święte czy nie angażują się w życie wspólnoty.

Zobacz: Obowiązki chrzestnej na Komunii. Co robią chrzestni na uroczystości? Ich rola jest niezwykle ważna, prezenty to kwestia drugorzędna

Chrzestny bez bierzmowania – wyjątki. Jak zostać chrzestnym bez bierzmowania?

Na pytanie, czy trzeba mieć bierzmowanie aby być chrzestnym, może być właściwie tylko jedna poprawna odpowiedź: nie. Większość duchownych bardzo restrykcyjnie podchodzi do tej kwestii i nie dopuszcza do udziału w sakramencie osób bez zaświadczenia o przystąpieniu do bierzmowania. Zdarza się, że proboszcz przymknie oko na fakt, że kandydat żyje w związku niemałżeńskim czy nie chodzi na co dzień do kościoła. Warunek o bierzmowaniu wydaje się jednak zbyt poważny, aby można było go pominąć, choć oczywiście zawsze można spróbować porozmawiać z księdzem i po prostu zapytać, czy nie mógłby zrobić wyjątku.

Warto jednak zaznaczyć, prawo kościelne dopuszcza możliwość powołania świadka chrztu świętego, który może wystąpić tylko w towarzystwie chrzestnego. Świadek chrztu w przeciwieństwie do chrzestnego nie musi być katolikiem, może być niekatolikiem ochrzczonym np. protestantem. Zdarza się, że niektórzy księża umożliwiają pełnienie funkcji świadka chrztu również katolikom, którzy nie spełniają wymogów do bycia chrzestnym/chrzestną (np. nie mają bierzmowania). Świadek chrztu nie może jednak uczestniczyć w ceremonii bezpośrednio – np. nie zapala świecy.

Sprawdź: Oryginalny prezent na komunię dla chrześnicy. Zainspiruj się i wybierz coś, co zostanie na długo!

Czytelnicy pytają, czy chrzestny musi mieć bierzmowanie

Czy bez bierzmowania można być chrzestnym?

Nie, jest to oficjalny warunek bycia chrzestnym.

Czy żeby być chrzestną trzeba mieć bierzmowanie?

Tak, obok chrztu i przyjęcia Eucharystii jest to trzeci podstawowy warunek.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo