Czy w klasie 1–3 są świadectwa z paskiem? Świadectwo z wyróżnieniem: od kiedy?

Uczniowie przez cały rok szkolny pracują na oceny, które w czerwcu znajdą się na ich świadectwie. Wielu z nich marzy o tym, aby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem, a więc z tzw. czerwonym paskiem. Wyróżnienie czeka jednak wyłącznie na tych uczniów, którzy osiągnęli odpowiednią średnią ocen i nie dotyczy wszystkich etapów edukacji. Sprawdź, czy w klasie 1–3 są świadectwa z paskiem?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Świadectwa z czerwonym paskiem otrzymują tylko uczniowie z najlepszymi wynikami: ze średnią co najmniej 4,75 oraz przynajmniej bardzo dobrą oceną z zachowania.
  • Czerwony pasek uczniowie mogą uzyskać dopiero od IV klasy szkoły podstawowej, w klasach 1–3 nie ma świadectw z wyróżnieniem.
  • Wynika to z faktu, że na wczesnym etapie edukacji obowiązuje system oceniania opisowego, a nie liczbowego, w związku z tym nie ma możliwości wyliczenia średniej ocen.

Czy w klasie 1–3 są świadectwa z paskiem?

Czerwony pasek na świadectwie to cel wielu uczniów. O takim sukcesie swoich pociech marzą także z pewnością rodzice. Wyróżnienie to otrzymują wyłącznie najzdolniejsi uczniowie, którzy pracowali wystarczająco ciężko na większości przedmiotów. Wiąże się nie tylko z ogromną satysfakcją płynącą z osobistych osiągnieć, lecz także nagrodami, najczęściej w formie książki oraz pewnej kwoty stypendium. Często więc pojawia się wśród uczniów i nauczycieli pytanie, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wyróżnienie i komu dokładnie przysługuje. Czy w klasie 1–3 są świadectwa z paskiem?

Sprawdź też: Podwyżki dla nauczycieli 2022: “Zdecydowanie odrzucamy propozycje MEiN”. Będzie strajk?

Jak wynika z artykułu 18. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów itd., aby otrzymać świadectwo z paskiem, średnia roczna ocen z obowiązkowych zajęć dydaktycznych musi wynieść co najmniej 4,75. Dodatkowo uczeń musi uzyskać także przynajmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania. Jeśli zaś chodzi o wiek, to czerwony pasek uczniowie mogą otrzymywać dopiero od klasy czwartej, ponieważ na wcześniejszym etapie edukacji w klasach 1–3 obowiązuje system oceniania opisowego. W związku z tym nie ma podstawy w postaci średniej, aby otrzymać promocję z wyróżnieniem.

Od której klasy jest czerwony pasek?

Przepisy regulują kwestie przyznawania czerwonego paska bardzo precyzyjnie. Promocję z wyróżnieniem otrzymują ci uczniowie, którzy spełnili dwa warunku: uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75 oraz przynajmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania.

Pojawia się często sporo wątpliwości, od której klasy jest czerwony pasek. Ta kwestia również została jednoznacznie określona w rozporządzeniu. Uczniowie mogą otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem dopiero od IV klasy szkoły podstawowej. W klasach 1–3 dzieci nie podlegają ocenom liczbowym, ale opisowym. W związku z czym nie ma możliwości wyliczenia średniej ocen, która jest podstawowym warunkiem decydującym o przyznaniu wyróżnienia.

Zobacz: Od kiedy zdalne nauczanie?

Rodzice pytają, czy w klasie 1–3 są świadectwa z paskiem:

Czy w pierwszej klasie jest czerwony pasek?

Nie, w pierwszej klasie uczeń nie może otrzymać czerwonego paska na świadectwie. Obowiązuje ono dopiero od klasy czwartej.

Od której klasy jest czerwony pasek?

Czerwony pasek mogą otrzymywać uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Librus Synergia: Jak dodać załącznik?

Od momentu wprowadzania nauczania zdalnego najczęściej odwiedzanym portalem w domu większości uczniów jest Librus Synergia. Jak dodać załącznik w Librusie? Jak wysłać plik w Librusie do nauczyciela? Czy można go...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Koniec roku szkolnego 2020

Ferie zimowe we wszystkich rejonach Polski już się zakończyły – czas pomyśleć o wakacjach! Kiedy wypada koniec roku szkolnego 2020, a tym samym ile dni zostało jeszcze do końca roku...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Zakupy

Plecaki szkolne

Wybór plecaków szkolnych jest ogromny. Widząc dziesiątki modeli trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twojego dziecka. Czym kierować się podczas zakupów? Plecaki szkolne Plecaki szkolne zarówno dla małych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo