Czy wiatrak może chodzić całą noc? Uważaj, przyjemny chłód podczas snu może mieć opłakane skutki

Wakacyjne upały dają nam się wszystkim mocno we znaki. Współcześnie, ze względu na stale rosnące temperatury, coraz trudniej wyobrazić sobie lato bez różnego rodzaju wentylatorów, wiatraków i klimatyzatorów. Duchota i skwar stają się czasami szczególnie nie do wytrzymania w nocy, kiedy uniemożliwiają spokojny i głęboki sen. Budzimy się najczęściej spoceni, zmęczeni i niewyspani. W takich okolicznościach uruchomienie wiatraka jest naprawdę kuszącym rozwiązaniem. Czy wiatrak może chodzić całą noc? Sprawdź, czym może skutkować spanie przy wiatraku. Czy od wentylatora można się przeziębić?

Czy wiatrak może chodzić całą noc?

Upały nie oszczędzają nikogo. Każde kolejne lato staje się coraz trudniejsze do wytrzymania z powodu stale rosnących temperatur. Z tego względu stosowanie wiatraków, wentylatorów czy montowanie klimatyzacji jest już w zasadzie powszechną praktyką. Wszelkie urządzenia przynoszące choć tymczasową ulgę od lejącego się z nieba żaru są na wagę złota, szczególnie w okresie wyjątkowych upałów. Używa się ich właściwie nieustannie, a przydają się zwłaszcza wieczorami i w nocy, kiedy próbujemy zasnąć.

Niestety wysoka temperatura i duchota nie sprzyjają zdrowemu odpoczynkowi i wysypianiu się. Często na niewiele zdaje się otworzenie okna, ponieważ nadal przewracamy się z boku na bok, nie mogąc zasnąć. Rano wstajemy zmęczeni i spoceni. W takich okolicznościach na ratunek przychodzi wiatrak, o ile nie mamy zamontowanej w domu klimatyzacji. Wiele osób stawia wentylator w sypialni i aby zapewnić sobie komfortowy sen, zostawia go włączonego na całą noc. Jak się okazuje, nie jest to zbyt rozsądne.

Eksperci podkreślają, że długotrwałe używanie wiatraka może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim dlatego, że wywołuje on naprawdę mocne podmuchy wiatru. Wprawiają one co prawda w ruch powietrze w pomieszczeniu, przynosząc ulgę w upałach, ale jednocześnie unoszą kurzy, wszelkie pyłki i drobne zanieczyszczenia zalegające we wnętrzu. Ich kilkugodzinne wdychanie może wysuszać śluzówki zatok, gardła, oczy czy nosa. Pamiętajmy, że wysuszone zatoki mogą powodować zatkaniem, problemami z oddychanie i silnymi bólami głowy. Mocne podmuchy przez tak długi czas mogą doprowadzić także do mocnego wysuszenia skóry.

Długotrwałe przebywanie w pobliżu wiatraka może być również bardzo szkodliwe dla osób cierpiących na alergię lub chorujących na astmę.

Zobacz: Przegrzanie organizmu – ile trwa? Jak postępować? Lepiej nie ignorować tych objawów

Czym grozi spanie przy włączonym wiatraku?

Jak już wyżej wspomniano, mimo oczywistych zalet, włączony wentylator na noc może nie być najlepszym pomysłem na upały. Oprócz wymienionych niekorzystnych skutków, spanie z wiatrakiem może negatywnie odbijać się także na naszych mięśniach. Pod wpływem chłodnego, skoncentrowanego powietrza dochodzi do częstszych skurczów i napięć w mięśniach. W konsekwencji może to doprowadzić do dolegliwości bólowych i sztywnienia.

Sprawdź: Co na oparzenia słoneczne? Oto sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu

Czy wiatrak może przewiać?

Tak, jest to naukowo udowodnione, że długotrwałe przebywanie pod wpływem silnych podmuchów wiatru może powodować wysuszanie śluzówek, a co za tym idzie wywoływać katar i inne dolegliwości przypominające objawy przeziębienia – zapchane drogi oddechowe, kaszel czy bóle głowy spowodowane wysuszeniem zatok. Podobne skutki może mieć wielogodzinne przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu. Eksperci zalecają więc, aby – jeśli już musimy używać wentylatora czy klimatyzatora – najlepiej ustawiać je jak najdalej swojego ciała i/lub ustawiać temperaturę na nie mniej niż 20-21 stopni.

Zobacz: Jakie badania gdy dziecko się poci? Nie lekceważ tych objawów

Rodzice pytają, czy wiatrak może chodzić całą noc

Czy można zostawić wiatrak na noc?

Lepiej tego nie robić, ponieważ może on powodować wysuszenie śluzówek nosa, gardła, zatok i oczu, co może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Jest to również niezalecane w przypadku astmatyków i alergików. Jeśli już nie mamy innego wyjścia z powodu ogromnego upału, lepiej nie kierować wiatraka wprost na siebie.

Czy można spać z włączonym wiatrakiem?

Specjaliści i lekarze raczej odradzają spanie przy wentylatorze z powodu działania wysuszające dla wszystkich śluzówek oraz dla skóry. Wiatrak powoduje również unoszenie się w powietrzu znajdującego się w pomieszczeniu kurzu, pyłków i wszelkich drobnoustrojów, których wdychanie nie jest zbyt korzystne dla układu oddechowego.

Czy od wiatraka można się przeziębić?

Spanie czy po prostu długotrwałe przebywanie w zasięgu podmuchów wiatraka może powodować pojawienie się kaszlu, kataru, a także dolegliwości ze strony zatok – silnych bólów głowy czy zatkanego nosa.

Czy wiatrak jest szkodliwy?

Zbyt częste i zbyt długie korzystanie z wiatraka może być szkodliwe, zwłaszcza dla chorujących na astmę czy alergików. Przede wszystkim dlatego, że unosi cały znajdujący się wewnątrz pomieszczenia pył, kurz i inne szkodliwe dla organizmu zanieczyszczenia, które następnie wdychamy. Warto więc zachować umiar w używaniu tego urządzenia.

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo