Przegrzanie organizmu – ile trwa? Jak postępować? Lepiej nie ignorować tych objawów
Przegrzanie organizmu najczęściej kojarzy się ze zbyt długim przebywaniem bez ochrony na słońcu i w upale. I rzeczywiście jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna takiego stanu, ale na pewno nie jedyna. Do przegrzania może doprowadzić wiele czynników, a szczególnie narażone na niego są dzieci i osoby starsze. Niepokojących objawów absolutnie nie należy lekceważyć, ponieważ brak leczenia może doprowadzić do groźnych konsekwencji, a nawet zagrażać życiu. Przegrzanie organizmu – ile trwa? Jak wyglądają objawy przegrzania dziecka? Przegrzanie dziecka 3-, 4-latka, niemowlaka – jak postępować?

- Do przegrzania organizmu może dojść z różnych przyczyn, m.in. z powodu długiej ekspozycji na słońcu, intensywnego wysiłku fizycznego, zbyt gorącej kąpieli czy przebywania w bardzo dusznym pomieszczeniu.
- Do najczęstszych objawów należą m.in. gorąca i zaczerwieniona skóra, osłabienie, ospałość, odwodnienie, szybka praca serca i gorączka.
- W takiej sytuacji na początek powinno się przede wszystkim wyeliminować czynniki powodujące ten stan, czyli np. udać się do cienia czy zdjąć nadmiarowe warstwy ubrań.
Przegrzanie organizmu – ile trwa?
Przegrzanie organizmu to stan zwany hipertermią, do którego dochodzi, gdy temperatura ciała przewyższa normę i zazwyczaj jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi – nie należy więc utożsamiać jej z gorączką. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest długotrwałe przebywanie na słońcu i wystawienie na działanie silnych promieni. Ryzyko jest większe, jeśli zapominamy o odpowiedniej ochronie (np. nakrycie głowy) oraz prawidłowym i regularnym nawadnianiu. W szczególnie upalne dni nasze ciało może nie dawać sobie rady z zachowanie właściwej temperatury, co może doprowadzić w rezultacie do udaru słonecznego.
Jednak nie tylko słońce może przyczynić się do przegrzania organizmu. Może do niego dojść także podczas zbyt gorącej kąpieli lub przebywania w dusznych, wilgotnym otoczeniu – np. w saunie czy pralni. Niekiedy hipertermia pojawia się także przy zbyt intensywny i długim wysiłku fizycznym, zwłaszcza jeśli ćwiczymy w dusznym, nieprzewietrzonym pomieszczeniu lub na zewnątrz, gdzie również panuje duchota. Jeśli do przegrzania dochodzi z innych przyczyn niż ekspozycja na słońce, stan ten może doprowadzić do udaru cieplnego.
Ryzyko wzrasta również przy źle dobranym ubiorze – zbyt grubym i nieprzewiewnym. Warto więc zadbać o to – szczególnie latem – aby materiały, które na siebie zakładamy były naturalne i oddychające. Problemy z termoregulacją organizmu mogą występować częściej u osób chorujących m.in. na cukrzycę czy choroby serca oraz przyjmujących niektóre leki, np. antyhistaminowe czy rozszerzające naczynia.
To, ile trwa przegrzanie organizmu, czy to u dziecka, czy u dorosłego, jest kwestią bardzo indywidualną i zależy również w dużej mierze od tego, z jak silną hipertermią mamy do czynienia. Najważniejsze jest jednak, aby jak najszybciej umieć rozpoznać objawy i zareagować w odpowiedni sposób – szczególnie w przypadku dzieci i seniorów. Te dwie grupy są bowiem szczególnie narażone na wystąpienie tego stanu ze względu na nie w pełni prawidłowe funkcjonowanie systemu termoregulacji w organizmie.
Przegrzanie organizmu – objawy
Na objawy przegrzania należy być bardzo wyczulonym, ponieważ niestety początkowo mogą się one wydawać niegroźne i nie wskazywać na niebezpieczeństwo. Szczególnie uważnym powinno się być w przypadku dzieci i starszych. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do groźnych konsekwencji, a nawet zakończyć się śmiercią. Do symptomów hipertermii należą:
- bardzo ciepła i sucha skóra,
- skóra staje się zaczerwieniona,
- przekrwienie twarzy,
- bóle i zawroty głowy,
- opuchnięte kostki i stopy,
- uczucie zmęczenia, ospałość, osłabienie,
- nudności i wymioty,
- przyśpieszona praca serca,
- niewyraźne widzenie,
- zaburzenia świadomości,
- niekiedy problemy z oddychaniem,
- brak apetytu,
- w skrajnych przypadkach utrata przytomności.
Zobacz: Jak oswoić dzieci z ciężkimi tematami? To mówią psycholodzy
Przegrzanie organizmu u dziecka – objawy
Jak już wyżej wspomniano, w przypadku dzieci – zwłaszcza tych bardzo małych – trzeba szczególnie zwracać uwagę na niepokojące symptomy mogące świadczyć o przegrzaniu organizmu. System odpowiadający za termoregulację (czyli m.in. ochładzanie organizmu) nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, szczególnie u noworodków. Niestety zdarza się, że rodzice – w trosce od swojego maluszka – ubierają go zbyt ciepło, nieodpowiednio do panujących warunków, co może szybko doprowadzić do przegrzania. Dziecko noszące na sobie za dużo warstw, zaczyna mocno się pocić, a gruczoły potowe mogą się łatwo zamknąć. Zdarza się to także w lecie, kiedy niemowlę nawet w upalne dni ma na sobie kilka ubranek i dodatkowo np. czapkę. Pamiętajmy, aby ubierać dziecko zawsze odpowiednio do pogody – w bardzo gorące dni wystarczy nawet przykrycie zwykłą pieluszką tetrową i naturalnie osłonić przed promieniami słońca.
Do przegrzania dziecka może dojść także w nocy podczas snu, jeśli w sypialni panuje zbyt wysoka temperatura, jest duszno i nie ma przepływu powietrza. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ przegrzanie bywa groźniejsze niż zbyt niska temperatura – może bowiem spowodować problemy z oddychaniem.
Objawy przegrzania u dziecka są podobne do tych, które obserwujemy u dorosłych. W przypadku starszych dzieci rodzicom może być nieco łatwiej rozpoznać niepokojący stan, ponieważ maluch sam zaalarmuje, że coś jest nie w porządku. Przy mniejszych dzieciach należy być po prostu bardzo wyczulonym – mogą pojawić się taki objawy jak:
- wyjątkowa senność,
- marudzenie,
- dreszcze,
- możliwe krwawienie z nosa,
- wymioty,
- szybka praca serca,
- gorąca i zaczerwieniona skóra,
- gorączka trwająca nawet kilka godzin,
- brak apetytu.
Sprawdź: Szybkie przepisy do szkoły. Zdrowe przekąski dla dzieci, które przygotujesz w chwilę
Przegrzanie niemowlaka – forum
Niemowlak czy noworodek niestety nie da znać wprost, kiedy będzie czuł, że jest mu za gorąco i dzieje się z nim coś nie tak, a to właśnie w przypadku takich maluchów najczęściej dochodzi do hipertermii. Na szczęście można wyróżnić kilka symptomów, które pozwolą rodzicom w miarę szybko zorientować się, że stan dziecka odbiega od normy. Nie wszystkie objawy jednak zawsze pojawiają się w tym samym momencie, dlatego ważna jest czujność i sprawna reakcja.
Objawy objawy przegrzania słonecznego i cieplnego u maluszka:
- ospałość,
- marudzenie i rozdrażnienie,
- płaczliwość,
- brak apetytu,
- wysypka – tzw. potówki,
- stan podgorączkowy, a następnie gorączka utrzymująca się nawet do kilku godzin,
- zaczerwieniona skóra (np. bardzo zarumienione policzki),
- brak oddawania moczu – świadczy o odwodnieniu,
- niekiedy wymioty i biegunka – w zaawansowanym stadium,
- zapadnięte ciemiączko.
Przegrzane dziecko – co robić?
Przegrzanie organizmu dziecka może być bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Regularne powtarzanie się takiego stanu (np. przez zły dobór ubrań) może m.in. zwiększać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. W dalszej perspektywie obniża także poziom odporności (częstsze infekcje), a jednocześnie po prostu pogarsza samopoczucie i komfort dziecka.
Jeśli dostrzeżemy u dziecka (ale także u dorosłego) objawy przegrzania, należy niezwłocznie ograniczyć lub wyeliminować działanie czynników zwiększających temperaturę, tzn. zdjąć nadmiar ubrań, przenieść do cienia lub do chłodniejszego pomieszczenia. Następnie warto zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza, np. otwierając okno.
Przegrzane ciało można chłodzić za pomocą okładów z letniej wody – absolutnie nie powinna być zimna czy bardzo zimna, ponieważ może to spowodować szok termiczny. Można także podać w tym momencie odrobinę letniej wody do picia – nie za duże porcje, ale dosyć częste i regularne. Jeśli jednak zastosowane metody nie przyniosą rezultatu, należy zgłosić się po pomoc do lekarza lub zadzwonić po karetkę.
Sprawdź: Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Rodzice pytają o objawy przegrzania u dziecka
Nie da się tego czasu jednoznacznie określić, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Czasami stan ten może utrzymywać się przez kilka godzin, a czasem nawet rozciągać się do kilku dni. Dużo zależy od tego, do jak mocnego przegrzania doszło i przez jak długi okres dziecko było narażone na hipertermię (np. jak długo było ubrane zbyt grubo).
Przede wszystkim należy jak najszybciej zejść ze słońca, ukryć się w cieniu lub chłodnym (ale nie bardzo wyziębionym) pomieszczeniu. Następnie należy użyć chłodnych lub letnich okładów na skórę (nigdy zimnych czy z dodatkiem lodu) i podawać regularnie niewielkie porcje wody (najlepiej letniej lub w temperaturze pokojowej). Jeśli objawy nie ustępują, konieczna będzie pomoc lekarza.
Ograniczyć działanie czynników, które do tego stanu doprowadziły, czyli zanieść dziecko w zacienione i chłodne miejsce, zdjąć mu nadmiar ubrań, uchylić okno, zapewniając dostęp świeżego powietrza. Następnie najlepiej zastosować chłodne (ale nie zimne!) okłady i podawać do picia letnią wodę.
Zanieść do chłodniejszego pomieszczenia, uchylić okno, zapewnić dostęp powietrza, pozbyć się nadmiaru ubrań. Następnie najlepiej rozpocząć przykładanie okładów – w temperaturze letniej – i podawanie płynów.
Gorączka po przebywaniu na słońcu może wskazywać na udar słoneczny i objawu tego nie wolno lekceważyć.
Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy? To powinny wiedzieć przyszłe mamy
300 plus – kiedy wypłaty? Rodzice muszą pilnować ważnego terminu, inaczej nie dostaną środków na czas
Thule Shine, czyli najmłodsze dziecko szwedzkiego producenta już w sprzedaży
Czy wody płodowe mogą odchodzić po trochu? Jak rozpoznać odejście wód płodowych? Ważne kwestie dla przyszłych mam
Podlewasz trawę, a ona schnie? Dowiedz się, czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem
Skatowane 3-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala w ciężkim stanie. “Z czymś tak drastycznym jeszcze się nie spotkałem”. Rodzice z zarzutami
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Przegrzanie organizmu – ile trwa? Jak postępować? Lepiej nie ignorować tych objawów
Syrop prawoślazowy
Syrop prawoślazowy to znany od dziesięcioleci skuteczny sposób na wyleczenie uporczywego kaszlu, chrypki i bólu gardła. Od dekad jest obecny w domowych apteczkach Polaków, ponieważ ma naturalny skład i jest...
Czytaj dalej →Już jest! Zgoda na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku 5-11 lat! Kiedy ruszą zapisy?
Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. To dobra wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy z niecierpliwością i stresem czekali na...
Czytaj dalej →Nadmiar karotenu u dzieci
Karoten ma korzystny wpływ na odporność organizmu, a także na wzrok niemowlaka. To beta-karotenowi nasza skóra zawdzięcza swój kolor. To z niego także tworzy się w naszym organiźmie witamina A....
Czytaj dalej →Jakie krostki na siusiaku u dziecka powinny martwić?
Wysypki u małych dzieci występują dosyć często. Mogą mieć różne przyczyny, a ich pojawienie się zawsze budzi niepokój u rodziców. Zdarza się, że u małych chłopców występują wysypki w okolicach genitaliów....
Czytaj dalej →Co robić, gdy dziecko zaczyna się jąkać?
Nauka mowy przez małego człowieka jest żmudnym procesem, który do pełnej płynności trwa kilka lat. Z czasem mogą pojawić się niepokojące objawy, które świadczą o tym, że maluch zaczyna się jąkać. Zazwyczaj...
Czytaj dalej →Koklusz u dzieci
Koklusz u dzieci (krztusiec) to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Dzięki powszechnym szczepieniom obecnie występuje rzadziej, mimo że jest chorobą bardzo zaraźliwą, która przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni...
Czytaj dalej →Powiększone sutki u chłopców – przyczyny, objawy, leczenie
Powiększone i bolące sutki u chłopców wzbudzają często w nich samych oraz w ich rodzicach silny niepokój – kojarzą się bowiem z potencjalnie groźnymi chorobami. Warto jednak wiedzieć, że w...
Czytaj dalej →Odra u dzieci: Objawy, Leczenie, Powikłania
Czy grozi nam epidemia odry? Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w styczniu 2017 roku na odrę zachorowało 559 Europejczyków, a liczba chorych wciąż rośnie. Najwięcej przypadków zachorowań...
Czytaj dalej →Startują szczepienia dzieci od 5 do 11 lat! Jak zarejestrować dziecko?
Oficjalnie rusza akcja szczepień przeciwko Covid-19 dzieci od 5. roku życia. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia, e-skierowania są automatycznie wystawiane już od dwóch dni i można je znaleźć na...
Czytaj dalej →Liszajec zakaźny u dzieci
Liszajec jest chorobą skóry, która wywoływana jest przez bakterie. Odpowiedzialne są za niego dwa ich rodzaje: streptococcus pyogenes oraz staphylococcus aureus. Szczególnie podatne są na liszajec dzieci w wieku od drugiego do...
Czytaj dalej →Syrop z czosnku: Jak dawkować u dzieci i dorosłych [PRZEPIS]
Jedną z najlepszych domowych metod zwiększania odporności naszego organizmu i walki z przeziębieniem jest syrop z czosnku. Łatwo go przygotować, jest tani, a przede wszystkim skuteczny i bezpieczny dla naszego...
Czytaj dalej →Drgawki u dziecka [rodzaje, przyczyny, leczenie]
Drgawki u dziecka to mimowolne, szybkie i rytmiczne skurcze mięśni. Widząc je u swojej pociechy po raz pierwszy, większość rodziców przeżywa chwilę grozy. Na szczęście, napad drgawkowy nie zawsze musi...
Czytaj dalej →Kaszel u dziecka
Kaszlem nazywamy naturalny odruch organizmu, który ma na celu usunięcie zanieczyszczeń z układu oddechowego, takich jak wydzielina, płyny, pyły czy ciała obce. Powstaje w wyniku podrażnienia receptorów czuciowych. Występowanie kaszlu może...
Czytaj dalej →Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!
Gorączka u dziecka, szczególnie wysoka, zawsze wywołuje u rodziców niepokój i stres. Podwyższona temperatura nie musi być objawem poważnej choroby, ale nie powinno się jej ignorować. Zdarza się, że gorączce...
Czytaj dalej →Co na męczący kaszel u dziecka?
Czym jest kaszel? Męczący kaszel u dziecka sprawia, że nie może ono spokojnie spać, przez co jest zmęczone i rozdrażnione. W rzeczywistości kaszel to gwałtowne wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych...
Czytaj dalej →Rodzinne pakiety medyczne – czy taka opcja się rzeczywiście opłaca?
Dzieci regularnie u pediatry, tata ze sporadycznymi konsultacjami u ortopedy, a mama – cyklicznie u ginekologa. Do tego oczywiście konsultacje z lekarzem rodzinnym oraz badania i diagnostyka. Wyzwania, jakie niesie...
Czytaj dalej →Kraków: Tata przyjął poród w samochodzie. Przez telefon instruowała go dyspozytorka pogotowia.
Czwartek, 7 rano. Mężczyzna wiezie do szpitala żonę, która zaczęła rodzić. W pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie zdążą dojechać na miejsce. Dzwoni na pogotowie. Z pomocą dyspozytorki, która...
Czytaj dalej →Autokar z dziećmi wracającymi z Zakopanego zderzył się z ciężarówką. Są ranni
Autokar wiozący dzieci zderzył się z ciężarówką i samochodem osobowym w miejscowości Tenczyn.W wypadku ucierpiało niemal 50 osób. Rannych przetransportowano do kilku szpitali. Na miejscu było aż 11 jednostek straży...
Czytaj dalej →