Przegrzanie organizmu – ile trwa? Jak postępować? Lepiej nie ignorować tych objawów
Przegrzanie organizmu najczęściej kojarzy się ze zbyt długim przebywaniem bez ochrony na słońcu i w upale. I rzeczywiście jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna takiego stanu, ale na pewno nie jedyna. Do przegrzania może doprowadzić wiele czynników, a szczególnie narażone na niego są dzieci i osoby starsze. Niepokojących objawów absolutnie nie należy lekceważyć, ponieważ brak leczenia może doprowadzić do groźnych konsekwencji, a nawet zagrażać życiu. Przegrzanie organizmu – ile trwa? Jak wyglądają objawy przegrzania dziecka? Przegrzanie dziecka 3-, 4-latka, niemowlaka – jak postępować?
- Do przegrzania organizmu może dojść z różnych przyczyn, m.in. z powodu długiej ekspozycji na słońcu, intensywnego wysiłku fizycznego, zbyt gorącej kąpieli czy przebywania w bardzo dusznym pomieszczeniu.
- Do najczęstszych objawów należą m.in. gorąca i zaczerwieniona skóra, osłabienie, ospałość, odwodnienie, szybka praca serca i gorączka.
- W takiej sytuacji na początek powinno się przede wszystkim wyeliminować czynniki powodujące ten stan, czyli np. udać się do cienia czy zdjąć nadmiarowe warstwy ubrań.
Przegrzanie organizmu – ile trwa?
Przegrzanie organizmu to stan zwany hipertermią, do którego dochodzi, gdy temperatura ciała przewyższa normę i zazwyczaj jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi – nie należy więc utożsamiać jej z gorączką. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest długotrwałe przebywanie na słońcu i wystawienie na działanie silnych promieni. Ryzyko jest większe, jeśli zapominamy o odpowiedniej ochronie (np. nakrycie głowy) oraz prawidłowym i regularnym nawadnianiu. W szczególnie upalne dni nasze ciało może nie dawać sobie rady z zachowanie właściwej temperatury, co może doprowadzić w rezultacie do udaru słonecznego.
Jednak nie tylko słońce może przyczynić się do przegrzania organizmu. Może do niego dojść także podczas zbyt gorącej kąpieli lub przebywania w dusznych, wilgotnym otoczeniu – np. w saunie czy pralni. Niekiedy hipertermia pojawia się także przy zbyt intensywny i długim wysiłku fizycznym, zwłaszcza jeśli ćwiczymy w dusznym, nieprzewietrzonym pomieszczeniu lub na zewnątrz, gdzie również panuje duchota. Jeśli do przegrzania dochodzi z innych przyczyn niż ekspozycja na słońce, stan ten może doprowadzić do udaru cieplnego.
Ryzyko wzrasta również przy źle dobranym ubiorze – zbyt grubym i nieprzewiewnym. Warto więc zadbać o to – szczególnie latem – aby materiały, które na siebie zakładamy były naturalne i oddychające. Problemy z termoregulacją organizmu mogą występować częściej u osób chorujących m.in. na cukrzycę czy choroby serca oraz przyjmujących niektóre leki, np. antyhistaminowe czy rozszerzające naczynia.
To, ile trwa przegrzanie organizmu, czy to u dziecka, czy u dorosłego, jest kwestią bardzo indywidualną i zależy również w dużej mierze od tego, z jak silną hipertermią mamy do czynienia. Najważniejsze jest jednak, aby jak najszybciej umieć rozpoznać objawy i zareagować w odpowiedni sposób – szczególnie w przypadku dzieci i seniorów. Te dwie grupy są bowiem szczególnie narażone na wystąpienie tego stanu ze względu na nie w pełni prawidłowe funkcjonowanie systemu termoregulacji w organizmie.
Przegrzanie organizmu – objawy
Na objawy przegrzania należy być bardzo wyczulonym, ponieważ niestety początkowo mogą się one wydawać niegroźne i nie wskazywać na niebezpieczeństwo. Szczególnie uważnym powinno się być w przypadku dzieci i starszych. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do groźnych konsekwencji, a nawet zakończyć się śmiercią. Do symptomów hipertermii należą:
- bardzo ciepła i sucha skóra,
- skóra staje się zaczerwieniona,
- przekrwienie twarzy,
- bóle i zawroty głowy,
- opuchnięte kostki i stopy,
- uczucie zmęczenia, ospałość, osłabienie,
- nudności i wymioty,
- przyśpieszona praca serca,
- niewyraźne widzenie,
- zaburzenia świadomości,
- niekiedy problemy z oddychaniem,
- brak apetytu,
- w skrajnych przypadkach utrata przytomności.
Zobacz: Jak oswoić dzieci z ciężkimi tematami? To mówią psycholodzy
Przegrzanie organizmu u dziecka – objawy
Jak już wyżej wspomniano, w przypadku dzieci – zwłaszcza tych bardzo małych – trzeba szczególnie zwracać uwagę na niepokojące symptomy mogące świadczyć o przegrzaniu organizmu. System odpowiadający za termoregulację (czyli m.in. ochładzanie organizmu) nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, szczególnie u noworodków. Niestety zdarza się, że rodzice – w trosce od swojego maluszka – ubierają go zbyt ciepło, nieodpowiednio do panujących warunków, co może szybko doprowadzić do przegrzania. Dziecko noszące na sobie za dużo warstw, zaczyna mocno się pocić, a gruczoły potowe mogą się łatwo zamknąć. Zdarza się to także w lecie, kiedy niemowlę nawet w upalne dni ma na sobie kilka ubranek i dodatkowo np. czapkę. Pamiętajmy, aby ubierać dziecko zawsze odpowiednio do pogody – w bardzo gorące dni wystarczy nawet przykrycie zwykłą pieluszką tetrową i naturalnie osłonić przed promieniami słońca.
Do przegrzania dziecka może dojść także w nocy podczas snu, jeśli w sypialni panuje zbyt wysoka temperatura, jest duszno i nie ma przepływu powietrza. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ przegrzanie bywa groźniejsze niż zbyt niska temperatura – może bowiem spowodować problemy z oddychaniem.
Objawy przegrzania u dziecka są podobne do tych, które obserwujemy u dorosłych. W przypadku starszych dzieci rodzicom może być nieco łatwiej rozpoznać niepokojący stan, ponieważ maluch sam zaalarmuje, że coś jest nie w porządku. Przy mniejszych dzieciach należy być po prostu bardzo wyczulonym – mogą pojawić się taki objawy jak:
- wyjątkowa senność,
- marudzenie,
- dreszcze,
- możliwe krwawienie z nosa,
- wymioty,
- szybka praca serca,
- gorąca i zaczerwieniona skóra,
- gorączka trwająca nawet kilka godzin,
- brak apetytu.
Sprawdź: Szybkie przepisy do szkoły. Zdrowe przekąski dla dzieci, które przygotujesz w chwilę
Przegrzanie niemowlaka – forum
Niemowlak czy noworodek niestety nie da znać wprost, kiedy będzie czuł, że jest mu za gorąco i dzieje się z nim coś nie tak, a to właśnie w przypadku takich maluchów najczęściej dochodzi do hipertermii. Na szczęście można wyróżnić kilka symptomów, które pozwolą rodzicom w miarę szybko zorientować się, że stan dziecka odbiega od normy. Nie wszystkie objawy jednak zawsze pojawiają się w tym samym momencie, dlatego ważna jest czujność i sprawna reakcja.
Objawy objawy przegrzania słonecznego i cieplnego u maluszka:
- ospałość,
- marudzenie i rozdrażnienie,
- płaczliwość,
- brak apetytu,
- wysypka – tzw. potówki,
- stan podgorączkowy, a następnie gorączka utrzymująca się nawet do kilku godzin,
- zaczerwieniona skóra (np. bardzo zarumienione policzki),
- brak oddawania moczu – świadczy o odwodnieniu,
- niekiedy wymioty i biegunka – w zaawansowanym stadium,
- zapadnięte ciemiączko.
Przegrzane dziecko – co robić?
Przegrzanie organizmu dziecka może być bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Regularne powtarzanie się takiego stanu (np. przez zły dobór ubrań) może m.in. zwiększać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. W dalszej perspektywie obniża także poziom odporności (częstsze infekcje), a jednocześnie po prostu pogarsza samopoczucie i komfort dziecka.
Jeśli dostrzeżemy u dziecka (ale także u dorosłego) objawy przegrzania, należy niezwłocznie ograniczyć lub wyeliminować działanie czynników zwiększających temperaturę, tzn. zdjąć nadmiar ubrań, przenieść do cienia lub do chłodniejszego pomieszczenia. Następnie warto zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza, np. otwierając okno.
Przegrzane ciało można chłodzić za pomocą okładów z letniej wody – absolutnie nie powinna być zimna czy bardzo zimna, ponieważ może to spowodować szok termiczny. Można także podać w tym momencie odrobinę letniej wody do picia – nie za duże porcje, ale dosyć częste i regularne. Jeśli jednak zastosowane metody nie przyniosą rezultatu, należy zgłosić się po pomoc do lekarza lub zadzwonić po karetkę.
Sprawdź: Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Rodzice pytają o objawy przegrzania u dziecka
Nie da się tego czasu jednoznacznie określić, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Czasami stan ten może utrzymywać się przez kilka godzin, a czasem nawet rozciągać się do kilku dni. Dużo zależy od tego, do jak mocnego przegrzania doszło i przez jak długi okres dziecko było narażone na hipertermię (np. jak długo było ubrane zbyt grubo).
Przede wszystkim należy jak najszybciej zejść ze słońca, ukryć się w cieniu lub chłodnym (ale nie bardzo wyziębionym) pomieszczeniu. Następnie należy użyć chłodnych lub letnich okładów na skórę (nigdy zimnych czy z dodatkiem lodu) i podawać regularnie niewielkie porcje wody (najlepiej letniej lub w temperaturze pokojowej). Jeśli objawy nie ustępują, konieczna będzie pomoc lekarza.
Ograniczyć działanie czynników, które do tego stanu doprowadziły, czyli zanieść dziecko w zacienione i chłodne miejsce, zdjąć mu nadmiar ubrań, uchylić okno, zapewniając dostęp świeżego powietrza. Następnie najlepiej zastosować chłodne (ale nie zimne!) okłady i podawać do picia letnią wodę.
Zanieść do chłodniejszego pomieszczenia, uchylić okno, zapewnić dostęp powietrza, pozbyć się nadmiaru ubrań. Następnie najlepiej rozpocząć przykładanie okładów – w temperaturze letniej – i podawanie płynów.
Gorączka po przebywaniu na słońcu może wskazywać na udar słoneczny i objawu tego nie wolno lekceważyć.
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Przegrzanie organizmu – ile trwa? Jak postępować? Lepiej nie ignorować tych objawów
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem