Quiz dla mam. Niewiarygodny test – każda mama zdobywa 10/10

Każda mama zastanawia się nad tym, czy odpowiednio wychowuje swoją pociechę, tak aby potomek mógł się odpowiednio rozwijać i dorównywał rówieśnikom. Prawda jest taka, że każdy rodzic ma swoje metody wychowawcze, które uważa za słuszne. A każde dziecko ma własne tempo rozwoju. Jednak jeśli chcesz się trochę rozerwać i sprawdzić, co możesz zmienić w edukacji swojego dziecka, wykonaj nasz quiz dla mam!

QUIZ dla każdej mamy – sprawdź, czy możesz coś zmienić!

 1. Czy czytasz ze swoją pociechą książeczki?
  • tak (2 pkt.)
  • nie (0 pkt.)
  • czasem (1 pkt.)
 2. Czy bawisz się ze swoim dzieckiem różnymi fakturami? Takimi jak plastelina, piasek itp.?
  • tak (2 pkt.)
  • nie (0 pkt.)
  • czasem (1 pkt.)
 3. Czy często złościsz się na swojego malucha, kiedy odbiega rozwojem od swoich rówieśników?
  • niestety tak (0 pkt.)
  • nie (2 pkt.)
  • czasem (1 pkt.)
 4. Czy rozmawiasz ze swoim dzieckiem i odpowiadasz na jego pytania?
  1. tak (2 pkt.)
  2. nie (0 pkt.)
  3. czasem (1 pkt.)
 5. Czy wywołujesz momentami presję na swoim maluchu, aby robił coś szybciej albo lepiej?
  1. niestety tak (0 pkt.)
  2. nie (2 pkt.)
  3. czasem (1 pkt.)

Obojętnie czy zdobyłaś 5, czy 10 punktów w naszym quizie i tak jesteś mamą, która zasługuje na 10/10! Teraz jedynie wiesz nad jakimi aspektami rozwoju swojego dziecka możecie wspólnie popracować! Pamiętaj nie ma mam idealnych, każdy rodzic się uczy i za samo zaangażowanie i chęć rozwoju dostaje od nas 10/10 pkt!

Zobacz: Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022. Skąd rodzice wzięli takie pomysły?

Jak rozwijać dziecko?

Czy dobrze wychowuje swoje dziecko? Co mogłabym zmienić? To częste pytania zwłaszcza młodych mam. Niestety nie istnieje uniwersalny wzór wychowywania dziecka, dzięki któremu twoje dziecko będzie idealne. Każdy rodzic ma własne metody wychowawcze. Istotne jest to, żeby obserwować to jak reaguje dziecko i traktować je z wyrozumiałością i cierpliwością. Dziecko na różnych etapach rozwoju ma różne potrzeby, jednak zawsze warto poświęcać uwagę swojemu maluchowi i rozwijać jego zdolności od najmłodszych lat.

Najważniejsze jest zdroworozsądkowe podejście, nie naciskaj na dziecko i nie wymuszaj na nim postępów edukacyjnych. Mały człowiek potrzebuje przestrzeni i swobody w odkrywaniu świata na który przyszedł. Pozwól maluchowi odkrywać wszystko po swojemu, przede wszystkim ważne jest to by nie wywoływać presji i nie porównywać do innych dzieci, które na przykład szybciej zaczęły mówić czy chodzić. 

Oczywiście możesz podbierać się naukową literaturą i sprawdzać, mniej więcej na jakim etapie rozwoju powinno być dziecko w danym okresie życia. Jednak pamiętaj o tym, że to idealne książkowe przykłady i nie musisz się doskonale wpasowywać w te ramy. Jeśli coś będzie cię szczególnie niepokoić, warto zasięgnąć porady eksperta i rozwiać swoje wątpliwości. 

Sprawdź: Szokujące zadanie maturalne. Nawet dorośli nie znają odpowiedzi!

Nauka dziecka przez zabawę

Pamiętaj, że maluch nie może czuć się przymuszony do nauki bo wtedy nie będzie się angażował i naukę zacznie postrzegać jako karę. Istnieje wiele ciekawych sposobów na to, aby uczyć dziecko poprzez zabawę. Co ciekawe nauka połączona z zabawą, jest o wiele bardziej skuteczna!

Przede wszystkim kształcące są zabawy, które angażują zarówno umysł malucha jak i zdolności manualne. Dlatego warto poświęcić chwilę dziennie i pobawić się ze swoją pociechą w kreatywny sposób. Możesz skorzystać z różnych pomysłów na przykład, zabawa modeliną albo bawienie się w piasku i budowanie konstrukcji. Dzięki temu dziecko uczy się precyzji i poznaje kształty oraz faktury, takie jak piasek czy klejąca się modelina.

Z codziennych rytuałów również możecie zrobić zabawę, a nie obowiązek. Podczas kąpieli możecie bawić się w wodzie i rozmawiać o tym, jakie są wodne zwierzęta i dlaczego tak się dzieje, że lekkie rzeczy unoszą się na wodzie. A dla najmłodszych kąpiel to zabawa sama w sobie, możesz kupić kule do kąpieli i wspólnie z dzieckiem obserwować jak się rozpuszcza i bawić się wodnymi zabawkami.

Nawet podczas znienawidzonego przez wielu rodziców, procesu ubierania dziecka możecie się dobrze bawić! Podczas zakładania ubrań wymieniajcie nazwy poszczególnych części garderoby i wymyślajcie wspólne piosenki, dzięki temu dziecko pobudzi swoją kreatywność i skupi się na śpiewie, nie będzie się tak denerwowało nakładaniem ubranek.

Zobacz: Wakacje 2022 – kiedy wypadają i ile będą trwały w tym roku? Najlepiej wziąć wolne w tych dniach

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem 

Ważne, jest również to aby rozmawiać ze swoim dzieckiem i odpowiadać na jego pytania. Oczami dziecka to co dla dorosłych jest oczywiste, dla niego jest wielkim odkryciem. Dziecko poszukuje odpowiedzi na pytania, dotyczące otaczającej go rzeczywistości. Jako rodzic nie lekceważ takich pytań i staraj się na nie odpowiadać w miarę możliwości, dzięki temu pomagasz swojemu maluchowi zrozumieć świat i ludzi. 

Czytaj swojemu maluchowi książeczki i opisuj ilustracje, dzięki temu nauczysz dziecko nowych słów i poruszysz jego wyobraźnię. W późniejszym etapie rozwoju możesz poprosić swoją pociechę, aby samodzielnie wskazywała przedmioty i opisywała sytuację przedstawione na rysunkach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo