Czym zakwasić żurek? Sprawdź, co dodać do żurku żeby był bardziej kwaśny?

Czym zastąpić zakwas do żurku? Wiele osób jest zdania, że zupa przygotowana bez tradycyjnego zakwasu to już nie żurek. Zdarza się jednak, że nie mamy pod ręką tego składnika, a chęć na pyszną, kwaśną zupę nie daje nam spokoju. Bez obaw, zakwas można zastąpić. Czym zakwasić żurek?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zakwas do żurku możemy zastąpić: zakwasem z ogórków kiszonych, łyżeczką kwasku cytrynowego lub sokiem z połowy cytryny.
  • Zakwas do żurku możemy zastąpić również octem zwykłym lub winnym oraz kwaśną śmietaną.

Jak zakwasić żurek?

Najpopularniejszą alternatywą dla zakwasu na żurek jest zakwas z ogórków kiszonych. Do 1/2 litra wywaru należy dodać 250 ml zakwasu z ogórków. Finalny smak nie będzie identyczny, jak smak oryginalnego żurku na zakwasie, ale bez wątpienia uzyskamy ciekawy efekt.

Inna opcja, to ocet winny. Dla uzyskania pożądanej kwaśności wystarczy dodać 2 łyżki octu do wywaru (proporcja na 1-1,5 l). 

Nie przepadasz za smakiem octu? Nic straconego. Idealną kwaśność uzyskasz dodając łyżeczkę kwasku cytrynowego lub sok z połowy cytryny.

Zobacz też: Jak zagęścić żurek? [podpowiadamy w jaki sposób i czym zagęścić żurek]

Co zrobić, żeby żurek był kwaśniejszy – czym zakwasić żurek?

Zdarza się, że ugotowany żurek nie jest wystarczająco kwaskowy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co dodać do żurku żeby był bardziej kwaśny – jak zakwasić żurek bez zakwasu?

Żurek bez problemu zakwasimy sokiem z cytryny, ale uwaga – żeby nie przesadzić, na początek warto dodać maksymalnie pół łyżeczki. Jeżeli zajdzie taka konieczność, można dodać kolejną porcję soku. Do zakwaszania już gotowej zupy, nie polecamy kwasku cytrynowego. W tym przypadku, prawie na pewno uzyskasz zbyt kwaśny smak, który trudno będzie zneutralizować. 

Czy można wykorzystać ocet zamiast zakwasu?

Skutecznym kołem ratunkowym okaże się też ocet (zwykły lub winny). Ponownie, zacznij od niewielkiej ilości, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – dodaj kolejną porcję octu.

Sprawdź: Mrożenie kiełbasy – Czy można mrozić kiełbasę?

Rodzice pytają o to czym zastąpić zakwas do żurku

Żurek za mało kwaśny – co zrobić?

Bez względu na to, czy żurek przygotowujesz na zakwasie, czy bez zakwasu, finalny efekt może być daleki od idealnego. Mało kwaśny żurek można ratować odrobiną octu winnego lub soku z cytryny, ale dobry efekt może dać też dodanie kwaśnej śmietany.

Co zamiast zakwasu do żurku?

Jeżeli z przepisu chcesz wykluczyć zakwas do żurku, zastąp go zakwasem z ogórków kiszonych, sokiem z cytryny lub octem winnym.

Co zrobić gdy żurek jest mało kwaśny?

Najlepiej spróbować dodać odrobinę kwasku cytrynowego lub świeżo wyciśniętego soku z cytryną.

Co zrobić żeby żurek był kwaśny?

Świetnie sprawdzi się kwasek cytrynowy lub świeżo wyciśnięty sok z cytryny, ocet zwyczajny lub winny. 

Czy można zakwasić żurek cytryną?

Tak, za mało kwaśny żurek można zakwasić sokiem wyciśniętym z cytryn.

Zobacz też: Czy ciasto drożdżowe można mrozić?

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general