Jak dodać dziecko do IKP?

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia umożliwiająca dostęp do informacji o świadczeniach medycznych, skierowaniach, wynikach czy receptach. Rodzice posiadający IKP mogą za jego pomocą odnaleźć również dane dotyczące swoich dzieci do 18. roku życia. Jak uzyskać taką możliwość? Jak dodać dziecko do IKP?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Dostęp do IKP dziecka ma ten rodzic, który zgłosił pociechę do ubezpieczenia w ZUS. Może jednak upoważnić również drugiego rodzica do wglądu w informacje.
  • Aby przejrzeć profil dziecka w IKP wystarczy zalogować się na swoje konto, a następnie przełączyć na konto dziecka.
  • IKP dziecka można sprawdzić również za pomocą aplikacji mobilnej mojeIKP.

Jak dodać dziecko do IKP?

Dostęp do konta dziecka w IKP został maksymalnie ułatwiony i nie wymaga przeprowadzania żadnych skomplikowanych procedur. Automatyczny wgląd do danych swojej pociechy ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Takie rozwiązanie nie było jednak zbyt praktyczne, ponieważ w efekcie informacje mógł przeglądać tylko jeden z rodziców.

Niedawno zasady te jednak zmieniły się na bardziej korzystne z punktu widzenia opiekunów. Rodzic, który otrzymał automatyczny dostęp do IKP dziecka, może upoważnić do wglądu i działań drugiego rodzica. Aby to zrobić, należy wykonać następujące czynności:

  • zaloguj się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta
  • wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”
  • teraz kliknij „Lista opiekunów”, na kafelku z danymi podopiecznego
  • w tym miejscu masz listę osób, które mają dostęp do konta dziecka, z możliwością wyznaczenia kolejnych opiekunów – wpisujesz wtedy dane osoby, którą upoważniasz, tak, jak podpowiada Ci system: Nazwisko i PESEL
  • zatwierdzasz przyciskiem. 

Warunkiem wystawienia takiego upoważnienia jest oczywiście posiadanie przez oboje rodziców osobistego IKP.

Sprawdź: Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Dostęp Internetowe Konto Pacjenta dziecka

Rodzic, który chce zajrzeć na IKP swojego dziecka, musi wejść na swoje osobiste konto, a następnie przejść na profil pociechy. Należy zatem najpierw wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-dowodu lub przez bank (Internetowe Konto Pacjenta obsługują banki: Millenium, T-Mobile usługi bankowe, PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Envelo, Alior Bank).

Po zalogowaniu trzeba odszukać zakładkę o nazwie “Uprawnienia” i kliknąć w nią. Na ekranie powinna wyświetlić się opcja “Konta Twoich dzieci”, w która należy wejść. Po załadowaniu strony rodzic powinien zobaczyć dane swoich dzieci i przycisk umożliwiający dostęp do IKP pociechy – należy kliknąć “Zobacz profil”. Dokładny filmik instruktażowy poniżej.

Dostęp do IKP dziecka można bez problemu uzyskać z poziomu aplikacji mobilnej mojeIKP. Po wejściu w aplikację należy kliknąć “Menu”, a następnie nacisnąć ramkę “Moje konto”. W tym momencie powinna rozwinąć się lista kont, do których masz dostęp (czyli kont dzieci).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo