Dzieci z domu dziecka na Ukrainie w dramatycznej sytuacji! Jak można im pomóc?

Z powodu zbrojnej, brutalnej napaści Rosji na Ukrainę życia milionów ukraińskich dzieci są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Nie brakuje doniesień, że rosyjskie wojska dopuszczają się barbarzyńskich ataków na szkoły, przedszkola czy sierocińce. Niestety – jak donoszą organizacje pomocowe np. SOS Wioski Dziecięce – sytuacja dzieci z domu dziecka na Ukrainie jest w wielu przypadkach naprawdę tragiczna. Część z nich jest systematycznie ewakuowana, jednak ogromna liczba wciąż potrzebuje pozostaje w niebezpieczeństwie. Jak można im pomóc?

Sytuacja dzieci z domu dziecka na Ukrainie

W momencie rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę sytuacja dzieci z domów dziecka stała się naprawdę dramatyczna. Jak informują działający na miejscu przedstawiciele i wolontariusze organizacji SOS Wioski Dziecięce, część podopiecznych tych instytucji pozostała całkowicie bez opieki. Wychowawcy zmuszeni byli opuścić ośrodki, ponieważ poszli walczyć na front lub wyruszyli, aby pomóc i ewakuować własne rodziny. Według oficjalnych szacunków nawet 300 tys. ludzi musiało opuścić swe domy i uciekać za granice bądź na bezpieczniejsze ukraińskie tereny. Stąd też tak olbrzymi problem kadrowy w domach dziecka.

Zdaniem aktywistów nawet 16 tys. dzieci na Ukrainie będzie potrzebowało natychmiastowej ewakuacji. W miarę pogłębiania się kryzysu humanitarnego liczba ta może rosnąć z godziny na godzinę.

W pieczy rodzinnej, organizowanej m.in. przez SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie wychowuje się 64 tys. dzieci. Szacowaliśmy, że 16 tys. z nich będzie potrzebowało pilnej pomocy. Jest również 98 tys. dzieci pod opieką pieczy instytucjonalnej, tj. w domach dziecka, obecnych na całym terenie Ukrainy.oficjalny komunikat organizacji SOS Wioski Dziecięce

Organizacja SOS Wioski Dziecięce działa na terenie Ukrainy od lat, od początku rosyjskiej inwazji, czyli od 2014 roku. W tym czasie wsparła prawie 80 tys. dzieci poprzez zapewnienie im pomocy psychologicznej, materialnej i edukacyjnej. W obliczu tak zmasowanej i brutalnej napaści stowarzyszenie szuka wsparcia i apelują do ludzi o pomoc w ratowaniu ukraińskich sierot. Żadne dziecko nie zasługuje na takie przeżycia, strach i traumę. “Potrzebna jest każda pomoc w tej krytycznej sytuacji! Musimy ratować dzieci, które nie mają nikogo!”.

Zobacz: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Specjalna zbiórka na pomoc dzieciom

Na organizację pomocy humanitarnej, czyli zapewnienie dzieciom dostępu do wody, żywności, leków oraz podstawowej opieki medycznej, w tym wsparcia psychologicznego, SOS Wioski Dziecięce potrzebują olbrzymich środków. Tym bardziej, że jednocześnie dla części dzieci z Ukrainy konieczne będzie zorganizowanie transportu oraz tymczasowego schronienia.

Pracownicy SOS Ukraina przewidują, że 16 tys. dzieci będzie wkrótce potrzebowało natychmiastowego wsparcia związanego ze znalezieniem bezpiecznego schronienia, organizacją transportu, pomocą żywnościową, medyczną i psychologiczną. Prosimy o pomoc.

Organizacja uruchomiła specjalną zbiórkę na rzecz dzieci z domu dziecka z Ukrainy. Wpłat można dokonywać bezpośrednio pod tym linkiem. Wciąż pilnie potrzebni są wolontariusze, którzy mogliby zająć się podopiecznymi i zagwarantować im niezbędną pomoc.

Nie wiemy w tej chwili, czy dzieci będą ewakuowane. Poszukiwani są wolontariusze, którzy na miejscu będą mogli się nimi zaopiekować. To, co mogą zrobić Polscy to wesprzeć finansowo SOW Wioski Dziecięce.

Ewakuacja ukraińskich dzieci

Niektóre domy dziecka na Ukrainie z powodu wojny, ograniczonych dostaw prądu i gazu, opieki medycznej i wody przestały funkcjonować normalnie i wypełniać swoje zdania. Dlatego część z podopiecznych już zostało ewakuowana z kraju. 26 lutego przez Polskę przejechały trzy autokary zmierzające do Niemiec. W Piotrkowie Trybunalskim zjawiło się mnóstwo osób z darami dla maluchów.

Ludzie są niesamowici, były potrzebne ubranka dla dzieci, skarpetki, majteczki i ręczniki. Mieszkańcy przynieśli nam tak bardzo dużo darów, że jeszcze mnóstwo zostało. Uzgodniłam z wiceprezydentem, że zostaną w szkole i tam możemy przyjmować kolejne dary, bo na pewno będą jeszcze potrzebne.

Wczoraj z kolei Caritas poinformował, że do Diecezji Sandomierskiej przybyło 34 wychowanków Domu Dziecka z Pionierska koło Mariupola. Aktualnie organizacja będzie się starała zapewnić podopiecznym dostęp do edukacji, a także objąć ich ubezpieczeniem społecznym.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo