Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących
Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wszyscy obywatele znaleźli się w olbrzymim niebezpieczeństwie. Jak informuje UNICEF, wśród nich znajduje się 7,5 mln dzieci, których życie jest zagrożone. W wyniku ataków zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu uległo nie tylko wiele domów, ale także przedszkoli, szkół, szpitali czy elementów infrastruktury. Tysiącom Ukrainców grozi więc jednocześnie olbrzymi kryzys humanitarny. Zarówno ci, którzy zdecydowali się opuścić kraj, jak i ci którzy pozostali będą potrzebować teraz ogromu wsparcia. Form niesienia pomocy jest naprawdę wiele, ale aby nasze były działanie skuteczne, należy wspierać sprawdzone i doświadczone organizacje. Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Jak nieść realne wsparcie dla najbardziej potrzebujących?

Pomoc dla Ukrainy
Już kilka godzin po tym, jak świat obiegła wieść o zmasowanej i bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę, w sieci zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o organizowaniu pomocy dla wszystkich dotkniętych tym brutalnym atakiem. Wsparcie oferuje nie tylko polski rząd i organizacje pomocowe, ale także zwykli obywatele z własnej inicjatywy. Tysiące Polaków od kilku dni mocno angażuje się w rozmaite akcje – zbiórki darów, zbiórki pieniężne, zapewnianie transportu i noclegu dla przybywających uchodźców, wielu z nich oferują także wsparcie psychologiczne, prawne i językowe. W pobliżu przejść granicznych powstały specjalne punkty recepcyjne, do których z każdym dniem docierają kolejne paczki pełne produktów żywnościowych, leków, koców, produktów higienicznych i wieli innych.
Wszyscy przekraczający granicę Ukraińcy potrzebują naszego wsparcia i polska strona stara się robić wszystko, aby je zapewnić na odpowiednim poziomie. Pomocy potrzebują jednak także ci, którzy zdecydowali się pozostać w kraju ogarniętym wojną. Według danych przedstawionych przez UNICEF życie 7,5 miliona ukraińskich dzieci jest w niebezpieczeństwie. Zagrażają im nie tylko działania militarne, ale także ryzyko głębokiego kryzysu humanitarnego – brak dostępu do wody, żywności i leków, zniszczone szpitale i brak odpowiedniej opieki medycznej itd.
Jedną z największych zbiórek na rzecz dzieci w Ukrainie prowadzi aktualnie UNICEF, który działa w tym kraju już od lat. Teraz jednak wolontariuszom i aktywistom przyjdzie zmierzyć się ze znacznie bardziej wymagającym wyzwaniem. Organizacja podkreśla, że w wyniku działań wojennych nie tylko wiele dzieci straciło dach nad głową, ale także zniszczono szkoły, przedszkola, szpitale oraz elementy infrastruktury. Ograniczony dostęp do edukacji, opieki medycznej, przerwy w dostawach energii: prądu i gazu – to wszystko niesie za sobą poważne zagrożenie kryzysem humanitarnym.
Pracownicy UNICEF są na miejscu. Mamy biuro centralne w Kijowie oraz cztery biura terenowe: w Mariupolu, Kramatorsku, Doniecku i Ługańsku. Sytuacja jest bardzo dynamiczna! Ostrzał dokonany w ostatnich dniach wzdłuż linii frontu uszkodził krytyczną infrastrukturę wodną i edukacyjną. Dziesiątki tysięcy rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Potrzeby humanitarne rosną z każdą chwilą.Marek Krupiński Dyrektor Generalny UNICEF Polska
W obliczu tak trudnej sytuacji UNICEF postanowił utworzyć specjalną zbiórkę na rzecz ukraińskich dzieci. Wpłat można dokonywać pod tym linkiem lub w formie darowizny na konto UNICEF Polska: PKO BP I O/Warszawa 71 1020 1013 0000 0902 0135 4919, tytuł przelewu – UKRAINA. Zdaniem ekspertów organizacja będzie potrzebowała kilkudziesięciu milionów dolarów, aby zapewnić dzieciom czystą wodę, zadbać o odpowiednią opiekę medyczną – w tym leki, niezbędne szczepienia, a także pomoc psychologiczna.
Obecnie nasza pomoc skupia się na zapewnieniu czystej wody i na wsparciu medycznym. Wspierane przez UNICEF zespoły mobilne zapewniają dzieciom również opiekę psychologiczną. W najbliższych dniach planowane są dostawy artykułów medycznych, higienicznych, wody, koców i zimowych ubrań dla dzieci.Marek Krupiński Dyrektor Generalny UNICEF Polska
W jaki sposób jeszcze można pomóc dzieciom z Ukrainy?
Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Ruszyły specjalne zbiórki
Zbiórka organizowana przez UNICEF to jednak naturalnie nie jedyna akcja na rzecz ukraińskich dzieci, którą osoby chętne mogą wesprzeć. Jeśli poszukujesz informacji, jak jeszcze można pomóc dzieciom z Ukrainy, to z podobną inicjatywą wyszło stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, działające z sukcesami już od lat. Zdaniem jego przedstawicieli sytuacja ukraińskich dzieci przebywających w domach dziecka lub w rodzinach zastępczych jest dramatyczna. Według szacunków już wkrótce nawet 16 tys. z nich “będzie potrzebowało natychmiastowego wsparcia związanego ze znalezieniem bezpiecznego schronienia, organizacją transportu, pomocą żywnościową, medyczną i psychologiczną.”
W pieczy rodzinnej, organizowanej m.in. przez SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie wychowuje się 64 tys. dzieci. Szacowaliśmy, że 16 tys. z nich będzie potrzebowało pilnej pomocy. Jest również 98 tys. dzieci pod opieką pieczy instytucjonalnej, tj. w domach dziecka, obecnych na całym terenie Ukrainy.oficjalny komunikat SOS Wioski Dziecięce
Niestety z powodu działań wojennych wiele dzieci z domów dziecka pozostało całkowicie bez opieki. Wychowawcy pracujący w ośrodkach musieli iść walczyć na front lub wyjechali, aby ratować swoje rodziny. Dlatego pomoc dla tych dzieci jest niezbędna i niezwykle pilna. Wpłat można dokonywać tutaj.
Pomoc humanitarną organizuje także Caritas. Na stronie organizacji znaleźć możemy specjalną zakładkę, pozwalającą na bezpośrednie wpłaty na rzecz Ukraińców. Ks. dr Marcin Iżycki, czyli dyrektor organizacji, poinformował o przekazaniu naszemu sąsiadowi 100 tys. zł na zabezpieczenie bieżących potrzeb i przygotowań, ale pieniądze wciąż są bardzo potrzebne.
Wpłat można dokonywać również za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej, której członkowie działają wciąż na miejscu, szczególnie na wschodzie kraju. Przedstawiciele organizacji alarmują, że nawet blisko 3 mln osób zamieszkujących te rejony jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji mogły potrzebować pomocy humanitarnej, a teraz ich sytuacja może stać się naprawdę dramatyczna. “W dużej części są to schorowane, samotne kobiety w podeszłym wieku, które nie chciały lub nie mogły opuścić domów. Szczególnego wsparcia potrzebują też dzieci i dorośli, którzy ucierpieli na skutek wybuchu min lądowych.”
Wschód Ukrainy to jeden z najuboższych regionów kraju. Mieszkańcy żyją z bardzo niskich emerytur, które często nie pozwalają spełnić minimalnych potrzeb żywnościowych, kupić leków czy opłacić wizyty u lekarza. Przedstawiciele organizacji są na miejscuHelena Krajewska rzeczniczka prasowa z PAH
Wpłat na rzecz PAH można dokonywać bezpośrednio pod tym linkiem lub na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem UKRAINA.
Do akcji niesienia pomocy ofiarom wojny zaangażował się również Polski Czerwony Krzyż. Zbiórka pieniężna organizowana jest pod hasłem #napomocUkrainie. Poza tym organizacja zaoferowała również możliwość wsparcia polskich służb na przejściach granicznych – Grupy Ratownictwa PCK są gotowe, aby udzielić uchodźcom podstawowej pomocy medycznej tuż po dotarciu do Polski (o ile będzie taka konieczność). Dodatkowo stowarzyszenie oferuje pomoc w wyposażeniu miejsc tymczasowego zamieszkania – w koce, łóżka polowe, materace itp.
Polski Czerwony Krzyż na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. Uruchamiamy zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża
Zbiórkę PCK można wesprzeć, wysyłając przelew na konto 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.
Kilka innych organizacji, które prowadzą zbiórki dla Ukrainy:
- Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam;
- Fundacja Siepomaga.pl;
- Fundacja Świętego Mikołaja;
- Polska Misja Medyczna;
Jak pomóc dzieciom z Ukrainy?
W całej Polsce trwa pełna mobilizacja i pomoc organizowana jest przez tak wiele stowarzyszeń, fundacji czy prywatnych inicjatyw, że nie sposób ich wszystkich zweryfikować i umieścić w jednym miejscu. Jeśli chcesz pomóc, ale nie wiesz, którą formę i organizację wybrać, rząd uruchomił specjalną stronę internetową: pomagamukrainie.gov.pl, która będzie na bieżąco aktualizowana. Znajdziemy tam informacje o zweryfikowanych i sprawdzonych zbiórkach nie tylko pieniężnych, ale także zbiórkach darów.
W wielu miastach w Polsce władze samorządowe organizują oficjalne zbiórki, na które można przekazań niezbędne przedmioty, odpowiednią żywność, ubrania, koce czy leki etc. Zebrane dary będą – lub już w części zostały – dostarczone na przejścia graniczne, gdzie organizowane są specjalne punkty recepcyjne. Na wspomnianej stronie umieszczono dokładną listę potrzebnych rzeczy.
Odzież i okrycie
- Koce zwykłe i termiczne
- Śpiwory
- Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
- Materace
- Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
- Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości
- Płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło
- Dezodoranty
- Pasta do zębów
- Szczoteczki do zębów
- Grzebienie
- Bielizna damska, męska, dziecięca
- Podpaski
- Pampersy
- Pieluchy dla dorosłych
- Papier toaletowy i ręczniki papierowe
- Ręczniki (w tym z mikrofibry)
- Worki na śmieci
- Środki dezyfekujące / alkohol do dezynfekcji
- Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność
- Woda
- Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
- Batony (w tym energetyczne)
- Bakalie, orzechy
- Konserwy
- Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
- Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne
- Zapałki
- Baterie, powerbanki
- Oświetlenie, w tym latarki
- Świece
- Zestawy pierwszej pomocy
Zbiórki darów na rzecz Ukrainy odbywają się w każdym większym mieście w Polsce. Przedmioty te zostaną przekazane na pomoc uchodźcom, ale częściowo w miarę możliwości trafią również na Ukrainę, aby wesprzeć obywateli, którzy zdecydowali się pozostać. Jedną ze zbiórkę organizuje Miasto Łódź – produkty można przynosić do głównego budynku Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 w dni robocze w godz. 8-16, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9 do 15. Dary można zostawiać koło kancelarii, urzędnicy zmagazynują je i zajmą się transportem.
Z podobną inicjatywą wyszedł także Kraków, który kompletuje paczki na rzecz Lwowa, o co prosił mer tego miasta. Dary można przynosić na Stadion Miejski im. Henryka Reymana codziennie, od godz. 12.00 do godz. 20.00.
Warszawa z kolei – jak czytamy na stronie urzędu – “uruchomiła specjalne infolinie, materiały informacyjne w języku ukraińskim, otworzyła pierwsze punkty informacyjno-pomocowe i szykuje miejsca noclegowe oraz dodatkowe miejsca w przedszkolach i szpitalach. Punkty, do których uchodźcy mogą się zgłaszać, aby otrzymać posiłek i ciepły napój, otwarte są: w Pałacu Kultury, na dworcach: Zachodnim i Wschodnim.
W Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54 działa już punkt informacyjny, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim.
Podobne inicjatywy działają także w innych miastach w Polsce:
- Białystok – w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Św. Rocha 3 zbierane są dary pomocy humanitarnej, które zostaną wysłane transportem do Lwowa. Miasto czeka przede wszystkim na: nowe koce, śpiwory, środki opatrunkowe i medyczne oraz żywność długoterminowa.
- Bydgoszcz – prowadzi zbiórkę w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187. Magazyn jest czynny codziennie w godzinach: 10-20. Urzędnicy zaznaczają, że przyjmują wyłącznie przedmioty wymienione na liście, którą znajdziemy na stronie.
- Lublin – miasto utworzyło tymczasową bazę noclegową dla ponad 500 osób. W związku z tym niezbędne są: koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność (możliwa do bezpośredniego spożycia). Dary można przynosić do Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Puchacza 6: w sobotę i niedzielę w godz. 8-18, a w kolejnych dniach, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16). Od poniedziałku ruszy także punkt zbiórki przy ul. Bursaki 17 (od poniedziałku do piątku, czynny w godz. 7-15). Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27 (czynny 8-18 w najbliższy weekend, a następnie 8-16).
Mnóstwo Polaków tak mocno zaangażowało się w zbiórki, że zdecydowali się na własną rękę dowozić paczki na przejścia graniczne i do punktów recepcyjnych. Służby na przejściu w Medyce informują już, że mają pełne magazyny i żeby wstrzymać się z kolejnymi transportami. Jeśli zatem chcemy dostarczyć dary na rzecz Ukraińców skontaktujmy się z urzędem miasta lub sprawdzoną organizacją, ewentualnie sprawdźmy, czy przejście, na które się wybieramy potrzebuje dodatkowych środków.
Jak jeszcze można wspierać naszych sąsiadów?
Jak jeszcze można pomóc dzieciom z Ukrainy? W obliczu kryzysu wielu Polaków zdecydowało się przyjąć uchodźców – w większości kobiety z dziećmi – pod swój własny dach. Wiele fundacji i stowarzyszeń obiera zgłoszenia od chętnych na udostępnienie przybywającym Ukraińcom mieszkania czy pokoju. Jedną z takich organizacji jest Ukraiński Dom. Jeśli jesteś chętny do okazania tego typu pomocy, możesz zgłosić się poprzez specjalny formularz.
Jak informuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, “Ochotnicy.waw.pl/mieszkania to miejsce gdzie można zgłosić chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy”. W przypadku innych miejsc w Polsce, warto skontaktować się władzami samorządowymi w tej sprawie lub skorzystać ze specjalnego, rządowego adresu e-mail.
Każdy, kto chce udzielić wsparcia materialnego, udostępnić lokal, środki transportu może się zgłosić pisząc na adres: [email protected].
Dodatkowo każdy z nas może wesprzeć finansowo bezpośrednio ukraińską armię. Narodowy Bank Ukrainy uruchomił w tym celu specjalne konto – jest także opcja wpłaty w złotówkach.
Niezależni od tego, którą formę pomocy wybierzemy, najważniejsze jest zweryfikowania, czy jest to wiarygodna i sprawdzona zbiórka. Niestety nie brakuje ludzi żerujących na cudzej tragedii i ludzkiej empatii. W sieci pojawia się mnóstwo zbiórek o niejasnym charakterze, lepiej je omijać i stawiać na doświadczone organizacje, tym bardziej, że one najlepiej wiedzą, co, jak, gdzie i kiedy przekazać.
Zobacz też:
Uformujcie kulkę i dodajcie farsz. Domowe łódeczki ziemniaczane będą hitem w waszym domu
Przekrój na pół i włóż do kopca. Jedna bulwa wypłoszy z ogrodu nie tylko krety
Darmowa edukacja? Nie do końca. Tyle rodzice muszą wydać na początku roku szkolnego. “Kwoty porażają”
Ćwikła po nowemu. Dodaj ten składnik, a już nigdy nie zrobisz jej inaczej
Płać mniej, grzej więcej. Zrób dwie rzeczy w domu, a rachunki za ogrzewanie spadną
To zapomniane imię dla dziewczynki od kilku lat przeżywa boom. Nosiła je legendarna polska władczyni, oznacza “rusałkę”
- Rodzice.pl
- Newsy
- Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących
8-letni chłopiec codziennie przeobraża się w drag queen
Niewinna zabawa. Tak można pomyśleć, gdy dwu albo trzylatek przymierza sukienki siostry i wiruje w nich zachwycając się tym, jak się kręcą. Plan na dorosłość? Ta myśl nasuwa się, kiedy...
Czytaj dalej →500+ na pierwsze dziecko: kto stracił na zmianach? Nowe terminy składania wniosków w 2018!
Minęły dwa lata od wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus. Wkrótce urzędy ponownie zaczną przyjmować wnioski o wypłatę świadczeń. Co zmieni się w programie 500 Plus w 2018 roku? 500 Plus...
Czytaj dalej →Ojciec pobił, zamknął w łazience i głodził 4-letniego syna przez kilka dni
Czteroletni chłopiec przeżył prawdziwy horror. Jego ojciec najpierw brutalnie go pobił, a następnie zamknął w łazience. Bez jedzenia dziecko spędziło w niej kilka dni. Wedle 41-latka była to najlepsza kara...
Czytaj dalej →Dodatkowa premia za urodzenie dwójki dzieci w ciągu 30 miesięcy?
Polska boryka się z problemem niskiego wskaźnika urodzeń. Rząd walczy z nim na wiele sposobów, a najpopularniejsze są te, które zapewniają wsparcie finansowe młodym rodzinom. Program “Rodzina 500 plus”, który...
Czytaj dalej →12-letnia dziewczynka popełniła samobójstwo. Jej mama ostrzega: to może spotkać także Twoje dziecko!
Temat prześladowania w szkole nie jest niczym nowym. Tym razem brak jakiejkolwiek reakcji ze strony dyrekcji szkoły oraz pozostałych rodziców zakończył się tragicznie. Dwunastoletnia Mallory Grossman odebrała sobie życie. Rodzina...
Czytaj dalej →60 dzieci zaginęło na Podlasiu z powodu Facebookowej gry?! Policja zaskoczona…
Od kilku dni serwisy internetowe piszą o grze “48 godzin”. Według doniesień, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy aż 60 dzieci zaginęło z jej powodu na Podlasiu. Postanowiliśmy zweryfikować tę informację....
Czytaj dalej →Łódzkie: Nie żyje 6-letni chłopczyk, który wjechał rowerkiem pod samochód
6-latek, który wyjechał rowerkiem pod samochód w miejscowości Radzice Małe (woj. Łódzkie) zmarł, mimo prób reanimacji. Policja sprawdza, czy rodzice chłopca opiekowali się nim we właściwy sposób. Do wypadku doszło...
Czytaj dalej →[Skandal] Zgwałcił 12-latkę, a teraz dostał prawa do opieki nad synem z tego gwałtu
Kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych zapadł bardzo kontrowersyjny wyrok. W hrabstwie Sanilac zlokalizowanym w stanie Michigan, sąd orzekł, że gwałciciel ma prawo do opieki nad synem, który narodził się w...
Czytaj dalej →5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów
Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie? Darmowe podręczniki 2019/2020 Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych...
Czytaj dalej →“Tysiąc lajków albo go upuszczę”. Dwa lata więzienia za bezmyślność!
Sąd w Algierii skazał mężczyznę na dwa lata pozbawienia wolności za narażenie życia dziecka. Wszystko po to, by “zaistnieć” na Facebooku. W niedzielę wieczorem na jednym z facebookowych profili pojawiły...
Czytaj dalej →Zmarła 5-latka. Zamknięto przedszkole, do którego uczęszczała. Rodzicom nikt nie udziela informacji
Tajemnicza sprawa śmierci pięciolatki wstrząsnęła gminą Sulęcin (woj. lubuskie), w której mieszkało dziecko. Kilka dni temu dziewczynka trafiła do szpitala. Została przywieziona przez rodziców. Miała wysoką gorączkę i szereg innych,...
Czytaj dalej →„Chłopiec był zapięty w dziecięcą uprząż oraz smycz. W pewnym momencie przewrócił się i chociaż matka zauważyła upadek, zupełnie się tym nie przejęła”
Do niecodziennej sytuacji doszło w centrum Liverpoolu. Na oczach wielu przechodniów mama ciągnęła za sobą dziecko na smyczy. Maluch leżał bezwładnie na ziemi. Całą sytuację nagrał jeden z przechodniów, a...
Czytaj dalej →To nagranie trudno obejrzeć do końca! Ojciec przerzuca krzyczące dziecko
Patrząc na to wideo trudno uwierzyć, że jakikolwiek rodzic może zrobić coś takiego. Po pierwszym szoku trudno dotrwać do końca nagrania. Ojciec 4 miesięcznej dziewczynki przerzuca ją z ręki do...
Czytaj dalej →Internet podzielony przez szowinistyczne zadanie w podręczniku szkoły podstawowej, którego autorką jest… kobieta!
Przez polski Internet od kilkunastu godzin przetacza się fala dyskusji dotyczącej zadania zamieszczonego w podręczniku z czytankami dla klasy piątej szkoły podstawowej. Część internautów jest oburzona i bije na alarm,...
Czytaj dalej →Odnaleziono matkę dwulatka z Grudziądza! Została zatrzymana przez Policję.
Wczorajsza informacja o dwulatku, którego znaleziono w nocy pod sklepem monopolowym w Grudziądzu poruszyła internautów. Po godzinie od opublikowaniu komunikatu Policji, udało się ustalić tożsamość chłopca. Problemem było jednak namierzenie...
Czytaj dalej →Jak przystroić dom Panny Młodej?
Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...
Czytaj dalej →Sala weselna
Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...
Czytaj dalej →Fryzura ślubna
Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...
Czytaj dalej →