Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wszyscy obywatele znaleźli się w olbrzymim niebezpieczeństwie. Jak informuje UNICEF, wśród nich znajduje się 7,5 mln dzieci, których życie jest zagrożone. W wyniku ataków zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu uległo nie tylko wiele domów, ale także przedszkoli, szkół, szpitali czy elementów infrastruktury. Tysiącom Ukrainców grozi więc jednocześnie olbrzymi kryzys humanitarny. Zarówno ci, którzy zdecydowali się opuścić kraj, jak i ci którzy pozostali będą potrzebować teraz ogromu wsparcia. Form niesienia pomocy jest naprawdę wiele, ale aby nasze były działanie skuteczne, należy wspierać sprawdzone i doświadczone organizacje. Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Jak nieść realne wsparcie dla najbardziej potrzebujących?

Pomoc dla Ukrainy

Już kilka godzin po tym, jak świat obiegła wieść o zmasowanej i bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę, w sieci zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o organizowaniu pomocy dla wszystkich dotkniętych tym brutalnym atakiem. Wsparcie oferuje nie tylko polski rząd i organizacje pomocowe, ale także zwykli obywatele z własnej inicjatywy. Tysiące Polaków od kilku dni mocno angażuje się w rozmaite akcje – zbiórki darów, zbiórki pieniężne, zapewnianie transportu i noclegu dla przybywających uchodźców, wielu z nich oferują także wsparcie psychologiczne, prawne i językowe. W pobliżu przejść granicznych powstały specjalne punkty recepcyjne, do których z każdym dniem docierają kolejne paczki pełne produktów żywnościowych, leków, koców, produktów higienicznych i wieli innych.

Wszyscy przekraczający granicę Ukraińcy potrzebują naszego wsparcia i polska strona stara się robić wszystko, aby je zapewnić na odpowiednim poziomie. Pomocy potrzebują jednak także ci, którzy zdecydowali się pozostać w kraju ogarniętym wojną. Według danych przedstawionych przez UNICEF życie 7,5 miliona ukraińskich dzieci jest w niebezpieczeństwie. Zagrażają im nie tylko działania militarne, ale także ryzyko głębokiego kryzysu humanitarnego – brak dostępu do wody, żywności i leków, zniszczone szpitale i brak odpowiedniej opieki medycznej itd.

Jedną z największych zbiórek na rzecz dzieci w Ukrainie prowadzi aktualnie UNICEF, który działa w tym kraju już od lat. Teraz jednak wolontariuszom i aktywistom przyjdzie zmierzyć się ze znacznie bardziej wymagającym wyzwaniem. Organizacja podkreśla, że w wyniku działań wojennych nie tylko wiele dzieci straciło dach nad głową, ale także zniszczono szkoły, przedszkola, szpitale oraz elementy infrastruktury. Ograniczony dostęp do edukacji, opieki medycznej, przerwy w dostawach energii: prądu i gazu – to wszystko niesie za sobą poważne zagrożenie kryzysem humanitarnym.

Pracownicy UNICEF są na miejscu. Mamy biuro centralne w Kijowie oraz cztery biura terenowe: w Mariupolu, Kramatorsku, Doniecku i Ługańsku. Sytuacja jest bardzo dynamiczna! Ostrzał dokonany w ostatnich dniach wzdłuż linii frontu uszkodził krytyczną infrastrukturę wodną i edukacyjną. Dziesiątki tysięcy rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Potrzeby humanitarne rosną z każdą chwilą.Marek Krupiński Dyrektor Generalny UNICEF Polska

W obliczu tak trudnej sytuacji UNICEF postanowił utworzyć specjalną zbiórkę na rzecz ukraińskich dzieci. Wpłat można dokonywać pod tym linkiem lub w formie darowizny na konto UNICEF Polska: PKO BP I O/Warszawa 71 1020 1013 0000 0902 0135 4919, tytuł przelewu – UKRAINA. Zdaniem ekspertów organizacja będzie potrzebowała kilkudziesięciu milionów dolarów, aby zapewnić dzieciom czystą wodę, zadbać o odpowiednią opiekę medyczną – w tym leki, niezbędne szczepienia, a także pomoc psychologiczna.

Obecnie nasza pomoc skupia się na zapewnieniu czystej wody i na wsparciu medycznym. Wspierane przez UNICEF zespoły mobilne zapewniają dzieciom również opiekę psychologiczną. W najbliższych dniach planowane są dostawy artykułów medycznych, higienicznych, wody, koców i zimowych ubrań dla dzieci.Marek Krupiński Dyrektor Generalny UNICEF Polska

W jaki sposób jeszcze można pomóc dzieciom z Ukrainy?

Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Ruszyły specjalne zbiórki

Zbiórka organizowana przez UNICEF to jednak naturalnie nie jedyna akcja na rzecz ukraińskich dzieci, którą osoby chętne mogą wesprzeć. Jeśli poszukujesz informacji, jak jeszcze można pomóc dzieciom z Ukrainy, to z podobną inicjatywą wyszło stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, działające z sukcesami już od lat. Zdaniem jego przedstawicieli sytuacja ukraińskich dzieci przebywających w domach dziecka lub w rodzinach zastępczych jest dramatyczna. Według szacunków już wkrótce nawet 16 tys. z nich “będzie potrzebowało natychmiastowego wsparcia związanego ze znalezieniem bezpiecznego schronienia, organizacją transportu, pomocą żywnościową, medyczną i psychologiczną.”

W pieczy rodzinnej, organizowanej m.in. przez SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie wychowuje się 64 tys. dzieci. Szacowaliśmy, że 16 tys. z nich będzie potrzebowało pilnej pomocy. Jest również 98 tys. dzieci pod opieką pieczy instytucjonalnej, tj. w domach dziecka, obecnych na całym terenie Ukrainy.oficjalny komunikat SOS Wioski Dziecięce

Niestety z powodu działań wojennych wiele dzieci z domów dziecka pozostało całkowicie bez opieki. Wychowawcy pracujący w ośrodkach musieli iść walczyć na front lub wyjechali, aby ratować swoje rodziny. Dlatego pomoc dla tych dzieci jest niezbędna i niezwykle pilna. Wpłat można dokonywać tutaj.


Pomoc humanitarną organizuje także Caritas. Na stronie organizacji znaleźć możemy specjalną zakładkę, pozwalającą na bezpośrednie wpłaty na rzecz Ukraińców. Ks. dr Marcin Iżycki, czyli dyrektor organizacji, poinformował o przekazaniu naszemu sąsiadowi 100 tys. zł na zabezpieczenie bieżących potrzeb i przygotowań, ale pieniądze wciąż są bardzo potrzebne.


Wpłat można dokonywać również za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej, której członkowie działają wciąż na miejscu, szczególnie na wschodzie kraju. Przedstawiciele organizacji alarmują, że nawet blisko 3 mln osób zamieszkujących te rejony jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji mogły potrzebować pomocy humanitarnej, a teraz ich sytuacja może stać się naprawdę dramatyczna. “W dużej części są to schorowane, samotne kobiety w podeszłym wieku, które nie chciały lub nie mogły opuścić domów. Szczególnego wsparcia potrzebują też dzieci i dorośli, którzy ucierpieli na skutek wybuchu min lądowych.”

Wschód Ukrainy to jeden z najuboższych regionów kraju. Mieszkańcy żyją z bardzo niskich emerytur, które często nie pozwalają spełnić minimalnych potrzeb żywnościowych, kupić leków czy opłacić wizyty u lekarza. Przedstawiciele organizacji są na miejscuHelena Krajewska rzeczniczka prasowa z PAH

Wpłat na rzecz PAH można dokonywać bezpośrednio pod tym linkiem lub na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem UKRAINA.


Do akcji niesienia pomocy ofiarom wojny zaangażował się również Polski Czerwony Krzyż. Zbiórka pieniężna organizowana jest pod hasłem #napomocUkrainie. Poza tym organizacja zaoferowała również możliwość wsparcia polskich służb na przejściach granicznych – Grupy Ratownictwa PCK są gotowe, aby udzielić uchodźcom podstawowej pomocy medycznej tuż po dotarciu do Polski (o ile będzie taka konieczność). Dodatkowo stowarzyszenie oferuje pomoc w wyposażeniu miejsc tymczasowego zamieszkania – w koce, łóżka polowe, materace itp.

Polski Czerwony Krzyż na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. Uruchamiamy zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża

Zbiórkę PCK można wesprzeć, wysyłając przelew na konto 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.


Kilka innych organizacji, które prowadzą zbiórki dla Ukrainy:

Jak pomóc dzieciom z Ukrainy?

W całej Polsce trwa pełna mobilizacja i pomoc organizowana jest przez tak wiele stowarzyszeń, fundacji czy prywatnych inicjatyw, że nie sposób ich wszystkich zweryfikować i umieścić w jednym miejscu. Jeśli chcesz pomóc, ale nie wiesz, którą formę i organizację wybrać, rząd uruchomił specjalną stronę internetową: pomagamukrainie.gov.pl, która będzie na bieżąco aktualizowana. Znajdziemy tam informacje o zweryfikowanych i sprawdzonych zbiórkach nie tylko pieniężnych, ale także zbiórkach darów.

W wielu miastach w Polsce władze samorządowe organizują oficjalne zbiórki, na które można przekazań niezbędne przedmioty, odpowiednią żywność, ubrania, koce czy leki etc. Zebrane dary będą – lub już w części zostały – dostarczone na przejścia graniczne, gdzie organizowane są specjalne punkty recepcyjne. Na wspomnianej stronie umieszczono dokładną listę potrzebnych rzeczy.

Odzież i okrycie

  • Koce zwykłe i termiczne
  • Śpiwory
  • Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
  • Materace
  • Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
  • Płaszcze przeciwdeszczowe

Środki higieny i czystości

  • Płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło
  • Dezodoranty
  • Pasta do zębów
  • Szczoteczki do zębów
  • Grzebienie
  • Bielizna damska, męska, dziecięca
  • Podpaski
  • Pampersy
  • Pieluchy dla dorosłych
  • Papier toaletowy i ręczniki papierowe
  • Ręczniki (w tym z mikrofibry)
  • Worki na śmieci
  • Środki dezyfekujące / alkohol do dezynfekcji
  • Maski filtrujące lub jednorazowe

Żywność

  • Woda
  • Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
  • Batony (w tym energetyczne)
  • Bakalie, orzechy
  • Konserwy
  • Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
  • Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Inne

  • Zapałki
  • Baterie, powerbanki
  • Oświetlenie, w tym latarki
  • Świece
  • Zestawy pierwszej pomocy

Zbiórki darów na rzecz Ukrainy odbywają się w każdym większym mieście w Polsce. Przedmioty te zostaną przekazane na pomoc uchodźcom, ale częściowo w miarę możliwości trafią również na Ukrainę, aby wesprzeć obywateli, którzy zdecydowali się pozostać. Jedną ze zbiórkę organizuje Miasto Łódź – produkty można przynosić do głównego budynku Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 w dni robocze w godz. 8-16, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9 do 15. Dary można zostawiać koło kancelarii, urzędnicy zmagazynują je i zajmą się transportem.

Z podobną inicjatywą wyszedł także Kraków, który kompletuje paczki na rzecz Lwowa, o co prosił mer tego miasta. Dary można przynosić na Stadion Miejski im. Henryka Reymana codziennie, od godz. 12.00 do godz. 20.00.

Warszawa z kolei – jak czytamy na stronie urzędu – “uruchomiła specjalne infolinie, materiały informacyjne w języku ukraińskim, otworzyła pierwsze punkty informacyjno-pomocowe i szykuje miejsca noclegowe oraz dodatkowe miejsca w przedszkolach i szpitalach. Punkty, do których uchodźcy mogą się zgłaszać, aby otrzymać posiłek i ciepły napój, otwarte są: w Pałacu Kultury, na dworcach: Zachodnim i Wschodnim.

W Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54 działa już punkt informacyjny, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się  językiem ukraińskim.


Podobne inicjatywy działają także w innych miastach w Polsce:

  • Białystok – w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Św. Rocha 3 zbierane są dary pomocy humanitarnej, które zostaną wysłane transportem do Lwowa. Miasto czeka przede wszystkim na: nowe koce, śpiwory, środki opatrunkowe i medyczne oraz żywność długoterminowa.
  • Bydgoszcz – prowadzi zbiórkę w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187. Magazyn jest czynny codziennie w godzinach: 10-20. Urzędnicy zaznaczają, że przyjmują wyłącznie przedmioty wymienione na liście, którą znajdziemy na stronie.
  • Lublin – miasto utworzyło tymczasową bazę noclegową dla ponad 500 osób. W związku z tym niezbędne są: koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność (możliwa do bezpośredniego spożycia). Dary można przynosić do Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Puchacza 6: w sobotę i niedzielę w godz. 8-18, a w kolejnych dniach, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16). Od poniedziałku ruszy także punkt zbiórki przy ul. Bursaki 17 (od poniedziałku do piątku, czynny w godz. 7-15). Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27 (czynny 8-18 w najbliższy weekend, a następnie 8-16).

Mnóstwo Polaków tak mocno zaangażowało się w zbiórki, że zdecydowali się na własną rękę dowozić paczki na przejścia graniczne i do punktów recepcyjnych. Służby na przejściu w Medyce informują już, że mają pełne magazyny i żeby wstrzymać się z kolejnymi transportami. Jeśli zatem chcemy dostarczyć dary na rzecz Ukraińców skontaktujmy się z urzędem miasta lub sprawdzoną organizacją, ewentualnie sprawdźmy, czy przejście, na które się wybieramy potrzebuje dodatkowych środków.

Jak jeszcze można wspierać naszych sąsiadów?

Jak jeszcze można pomóc dzieciom z Ukrainy? W obliczu kryzysu wielu Polaków zdecydowało się przyjąć uchodźców – w większości kobiety z dziećmi – pod swój własny dach. Wiele fundacji i stowarzyszeń obiera zgłoszenia od chętnych na udostępnienie przybywającym Ukraińcom mieszkania czy pokoju. Jedną z takich organizacji jest Ukraiński Dom. Jeśli jesteś chętny do okazania tego typu pomocy, możesz zgłosić się poprzez specjalny formularz.

Jak informuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, “Ochotnicy.waw.pl/mieszkania to miejsce gdzie można zgłosić chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy”. W przypadku innych miejsc w Polsce, warto skontaktować się władzami samorządowymi w tej sprawie lub skorzystać ze specjalnego, rządowego adresu e-mail.

Każdy, kto chce udzielić wsparcia materialnego, udostępnić lokal, środki transportu może się zgłosić pisząc na adres: [email protected].

Dodatkowo każdy z nas może wesprzeć finansowo bezpośrednio ukraińską armię. Narodowy Bank Ukrainy uruchomił w tym celu specjalne konto – jest także opcja wpłaty w złotówkach.

Niezależni od tego, którą formę pomocy wybierzemy, najważniejsze jest zweryfikowania, czy jest to wiarygodna i sprawdzona zbiórka. Niestety nie brakuje ludzi żerujących na cudzej tragedii i ludzkiej empatii. W sieci pojawia się mnóstwo zbiórek o niejasnym charakterze, lepiej je omijać i stawiać na doświadczone organizacje, tym bardziej, że one najlepiej wiedzą, co, jak, gdzie i kiedy przekazać.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo