Jak spędzić Dzień Dziecka w przedszkolu? Te pomysły będą niezawodne!

Dzień Dziecka to niewątpliwie jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci momentów w roku, tuż po wakacjach i Bożym Narodzeniu. Nie ma się jednak co dziwić. Jest to bowiem nie tylko czas prezentów, ale także moc rozmaitych atrakcji. Z tej okazji niespodzianki dla swoich pociech szykują przede wszystkim rodzice, ale również nauczyciele i wychowawcy z przedszkola robią, co mogą, aby maksymalnie wypełnić ten dzień wesołymi atrakcjami, wspólną zabawą i śmiechem. Dzięki takiej odskoczni od tradycyjnych zajęć, maluchy mogą poczuć się wyjątkowo i na dłużej zapamiętać tę datę! Sprawdź, jak zorganizować Dzień Dziecka w przedszkolu – oto najlepsze pomysły i propozycje zabaw dla dzieci na Dzień Dziecka!

Dzień Dziecka przedszkole – pomysły

Tradycja Dnia Dziecka w Polsce sięga już bardzo daleko w przeszłość. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że z tej okazji wiele miejsc kultury, parków rozrywki czy innych atrakcji zamienia się w przestrzeń pełną beztroskiej zabawy i radości dla najmłodszych. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia przedszkole. Co roku na początek czerwca nauczyciele planują liczne aktywności, których celem jest oczywiście sprawienie dzieciom przyjemności, ale także uczynienie tego dnia wyjątkowym.

Dzięki tym staraniom Dzień Dziecka nie kojarzy się wyłącznie z prezentami, ale także – a może przede wszystkim – z kreatywnym spędzaniem czasu, również na świeżym powietrzu. Dlatego też centralnym punktem uroczystości często jest piknik w przedszkolnym ogrodzie, w którym mogą wziąć udział także rodzice. Dobrym pomysłem będzie wystawienie na zewnątrz stolików, a na trawie można rozłożyć koce. Przyda się oczywiście kilka przysmaków – jak na porządny piknik przystało. Mogą to być ciasteczka i małe kanapeczki (o pomoc w przygotowaniach najlepiej poprosić rodziców), a do picia soki i woda.

Samo siedzenie na trawie nie będzie naturalnie dla maluchów szczególną atrakcją, dlatego warto włączyć do programu jakiś turniej o charakterze sportowym, np. pokonanie toru przeszkód na czas, ciuciubabkę, przeciąganie liny czy grę w klasy. Odrobina rywalizacji tylko doda smaczku całej zabawie, tym bardziej jeśli na zwycięzców będą czekać drobne nagrody.

Warto przygotować też propozycje dla mniej aktywnych maluchów. W takim przypadku genialnie sprawdzi się np. zabawa w poszukiwanie skarbów, które wcześniej panie nauczycielki ukryły w różnych częściach placu (za skarb mogłyby służyć m.in. klocki czy maskotki). Ciekawą atrakcją na świeżym powietrzu będzie także wspólne puszczanie baniek mydlanych.

Sprawdź: Pomysły na Dzień Dziecka 2022 – spędź czas ze swoim dzieckiem w wyjątkowy sposób!

Gry i zabawy Dzień Dziecka w przedszkolu – najciekawsze pomysły

Trudno jednak przewidzieć, czy pogoda w tym roku dopisze na tyle, aby spokojnie organizować zajęcia na zewnątrz. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką kilka pomysłów na ciekawe aktywności w sali. A takich propozycji nie brakuje, właściwie ogranicza nas tylko kreatywność i wyobraźnia.

Dzień Dziecka – zabawy w przedszkolu:

 • klasyczne “ciepło/zimno” – szukanie ukrytych przedmiotów z drobną pomocą to zawsze fajna zabawa, zwłaszcza w dużej grupie.
 • Zabawa taneczna/bal – wspólne wygłupy w rytm wesołej muzyki to naprawdę sprawdzony sposób na świętowanie.
 • Gorące krzesełka – kultowa już zabawa, która polega na rytmicznym poruszaniu się dookoła ustawionych w kółko krzesełek. Gdy muzyka cichnie, każdy musi zająć swoje miejsce, ale jest jeden haczyk – krzesełek jest zawsze o jedno mniej niż uczestników.
 • Kalambury (np. ze zwierzętami) lub rozmaite gry planszowe.
 • Zamiana ról – zabawa polegająca na tym, że to maluchy wcielają się w nauczycielki i prowadzą zajęcia.
 • Seans filmowy z popcornem i smakołykami.
 • Zorganizowanie wspólnego występu artystycznego – połączenie śpiewu, tańca i teatru.
 • Gra “Kto tak ma?” – świetna zabawa integracyjna, która pozwoli maluch przy okazji lepiej się poznać. Polega ona na tym, że uczestnicy siadają w kółku i po kolei zdradzają jakąś informację o sobie, na koniec zadając pytanie “kto tak ma?” (np. nie lubię jeść pomidorów, kto tak ma?). Osoby, które też tak mają, zamieniają się miejscami.

Dzień Dziecka w przedszkolu – propozycje na zadania dla dzieci

 • konkurs talentów,
 • konkurs na wykonanie pracy plastycznej związanej tematycznie z tym świętem,
 • teleturniej z zagadkami.

Zobacz: Mądry prezent na Dzień Dziecka. Te zabawki uczą i są świetną rozrywką dla całej rodziny!

Pomysły na Dzień Dziecka w przedszkolu

Z okazji Dnia Dziecka można przedszkolakom zorganizować nie tylko gry i zabawy, ale także ciekawą wycieczkę. Jednym z miejsc, które na pewno spodoba się maluchom będzie z pewnością ZOO. Można zaproponować im także wizytę w kinie na najnowszej bajce lub w teatrze na dziecięcym spektaklu. Furorę może zrobić również propozycja wycieczki do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (chociaż to już zdecydowanie trudniejsza logistycznie wyprawa). Warto zapoznać się z lokalną ofertą parków rozrywki, które łączą zabawę z nauką i kulturą (np. Funzeum w Gliwicach).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo