Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych krajach na Świecie? Jaka jest historia tego święta?

Dzień Matki na świecie

Dzień Matki jest świętem, które w obecnie obchodzonej formie przywędrowało do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Obchody zapoczątkowała Annie Marie Jarvis w 1908 roku, która zorganizowała wtedy po raz pierwszy nabożeństwo na cześć swojej zmarłej mamy. Postulowała, by jak największa ilość osób w ten dzień również uczciła swoje żyjące i zmarłe mamy. W ciągu kilku kolejnych lat zwyczaj obchodzenia tego dnia przyjęło całe jej rodzinne miasto – Filadelfia, a wkrótce cały stan i te z nim sąsiadujące. W 1914 roku Dzień Matki oficjalnie zapisał się w kalendarzu dorocznych uroczystości, gdy Kongres ustanowił go jako święto państwowe. Dniu Matki w Stanach Zjednoczonych został przypisany stały termin – druga niedziela maja.

Sprawdź: 7 pięknych cytatów na Dzień Matki

Mothering Sunday

Tradycji obchodzenia Dnia Matki dopatrywać się można również w starym angielskim zwyczaju uroczystego obchodzenia niedziel, które spędzano w domach matek. Zapoczątkowana już w XVI wieku tradycja przetrwała przez niemal 400 lat pod nazwą „Mothering Sunday”. W XVIII wieku wyklarowała się jedna data, na którą przypadała ta uroczystość, a była nią czwarta niedziela Wielkiego Postu.

Dzień Matki: kiedy przywędrował do Polski?

Do Polski obchody Dnia Matki przywędrowały ze Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy oficjalne świętowanie Dnia Matki w Polsce przypadło na 1914 rok. W Krakowie zorganizowany został niewielki piknik na cześć matek uczniów męskiego gimnazjum. W kolejnych latach powtórzył go szereg szkół w mieście, a wkrótce cała Polska przyjęła zwyczaj obchodzenia tego wyjątkowego dnia.

Daty Dnia Matki w innych krajach

Każdy kraj obchodzi Dzień Matki w innym terminie. Jako pierwsi w roku to święto obchodzą Norwegowie – w drugą niedzielę lutego. Data ostatniego świętowania Dnia Matki w roku przypada na 22 grudnia. W tym dniu obchody Dnia Matki odbywają się w Indonezji. Żaden z krajów nie obchodzi Dnia Matki w styczniu, lipcu i wrześniu. Poniżej zebraliśmy daty tego święta w przykładowych krajach.

 • Druga niedziela lutego – Dzień Matki w Norwegii
 • 8 marca – Dzień Matki w Rosji, Wietnamie, Afganistanie
 • Czwarta niedziela wielkiego postu – Dzień Matki w Anglii, Irlandii i Nigerii
 • 21 marca – Dzień Matki w Egipcie, Iranie
 • Pierwsza niedziela maja – Dzień Matki w Hiszpanii, Portugalii, na Węgrzech i Litwie
 • Druga niedziela maja – Dzień Matki w Brazylii, Kanadzie, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech
 • Ostatnia niedziela maja – Dzień Matki w Szwecji, Tunezji, Francji (lub w pierwszą niedzielę czerwca, jeśli ostatnia niedziela maja wypada w Zesłanie Ducha Świętego)
 • Druga niedziela czerwca – Dzień Matki w Luksemburgu
 • 12 sierpnia – Dzień Matki w Tajlandii
 • 14 października – Dzień Matki na Białorusi
 • Trzecia niedziela października – Dzień Matki w Argentynie

Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce?

Od samego początku obchodzenia tego święta w Polsce przypada ono na 26 maja. Święto to jest nieruchome, oznacza to, że zawsze jest to ta sama data. W 2020 roku 26 maja, czyli Dzień Matki, wypada w ostatni wtorek miesiąca.

Sprawdź: 11 pomysłów na prezent z okazji Dnia Matki

Wiersze na Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki wiele przedszkoli i szkół organizuje uroczyste obchody. Akademie i przedstawienia przygotowywane przez maluchy zostawiają w pamięci mam miłe wspomnienia. Niestety w tym roku nie odbędą się zarówno akademie w przedszkolach, jak i szkołach podstawowych. Warto jednak nauczyć się z dzieckiem uroczystego wierszyka lub zorganizować całą akademię w domowym zaciszu.
Urocze wierszyki na Dzień Matki wypowiadane drżącymi z przejęcia głosami dzieci wywołują wzruszenie ściskające za gardło. Nawet jeśli będą wygłaszane w domu.

Wielu poetów wypowiadało się pięknie o swoich matkach. Jak zawsze bezbłędnie uczucia w słowa ubierał ksiądz Twardowski. Jeden z jego najpiękniejszych utworów, wiersz na Dzień Matki napisany ponad sześćdziesiąt lat temu, nie stracił nic na aktualności:

Twoje ręce – mamusiu
Dobre jak szafirek po deszczu
Jak czajki towarzyskie
Przyniosły mnie na świat
Kołysały
Ustawiały na podłodze
Sadzały na stołku
Mówiły że motyl dzwoni
Że młodych grzybów nie sposób rozeznać
Uczyły trzymać łyżkę, by nie trafiała do ucha
Rozróżniać klon od jaworu
Prowadziły przy oknie po ciemku
Po ziemi co czernieje jak szpak
Suche i ciepłe
Za słabe
Żeby wyprowadzić mnie z tego świata.

Życzenia na Dzień Matki

Obchody Dnia Matki powiązane są z kupowaniem okolicznościowych prezentów, wysyłaniu kart z życzeniami, a także życzeń w formie nieco nowocześniejszej, czyli SMS-ów. Mamie z pewnością będzie miło, gdy zadzwonisz, jeżeli jednak szukasz inspiracji na życzenia na Dzień Matki, przedstawiamy kilka pomysłów:

Znam jedną kobietę o sercu gołębia,
jej oczy to czysta tajemnic głębia.
Przy niej się goi każda ma rana,
taka jest właśnie moja Mama kochana.

Mamo, Mamo,
Coś Ci dam!
Małe serce, które mam!
A w tym sercu róży kwiat.
Mamo, Mamo
Żyj 100 lat!

 

W kalendarzu Święto Matki,
z życzeniami śpieszą dziatki.
Ja Ci mamo dziś w podzięce,
za Twe trudy daję serce
i przepraszam za me psoty,
za wybryki i kłopoty.

 

Kochana Mamo – zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.

Sprawdź: Więcej pomysłów na życzenia z okazji Dnia Matki

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo