Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy jest Dzień Matki i jaka jest historia tego święta?

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki na świecie

Dzień Matki jest świętem, które w obecnie obchodzonej formie przywędrowało do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Obchody zapoczątkowała Annie Marie Jarvis w 1908 roku, która zorganizowała wtedy po raz pierwszy nabożeństwo na cześć swojej zmarłej mamy. Postulowała, by jak największa ilość osób w ten dzień również uczciła swoje żyjące i zmarłe mamy. W ciągu kilku kolejnych lat zwyczaj obchodzenia tego dnia przyjęło całe jej rodzinne miasto – Filadelfia, a wkrótce cały stan i te z nim sąsiadujące. W 1914 roku Dzień Matki oficjalnie zapisał się w kalendarzu dorocznych uroczystości, gdy Kongres ustanowił go jako święto państwowe. Dniu Matki w Stanach Zjednoczonych został przypisany stały termin – druga niedziela maja.

Zobacz także: 7 pięknych cytatów na Dzień Matki >>

Mothering Sunday

Tradycji obchodzenia Dnia Matki dopatrywać się można również w starym angielskim zwyczaju uroczystego obchodzenia niedziel, które spędzano w domach matek. Zapoczątkowana już w XVI wieku tradycja przetrwała przez niemal 400 lat pod nazwą „Mothering Sunday”. W XVIII wieku wyklarowała się jedna data, na którą przypadała ta uroczystość, a była nią czwarta niedziela Wielkiego Postu.

Dzień Matki: kiedy przywędrował do Polski?

Do Polski obchody Dnia Matki przywędrowały ze Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy oficjalne świętowanie przypadło na 1914 rok. W Krakowie zorganizowany został niewielki piknik na cześć matek uczniów męskiego gimnazjum. W kolejnych latach powtórzył go szereg szkół w mieście, a wkrótce cała Polska przyjęła zwyczaj obchodzenia tego wyjątkowego dnia.

Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce?

Od samego początku obchodzenia tego święta w Polsce przypada ono na 26 maja. Święto to jest nieruchome, oznacza to, że zawsze jest to ta sama data. W 2019 roku 26 maja, czyli Dzień Matki, przypada na niedzielę.

Polecamy: Kubek jako prezent na Dzień Matki >>

Wiersze na Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki wiele przedszkoli i szkół organizuje uroczyste obchody. Akademie i przedstawienia przygotowywane przez maluchy zostawiają w pamięci mam miłe wspomnienia. Urocze wierszyki na Dzień Matki wypowiadane drżącymi z przejęcia głosami dzieci wywołują wzruszenie ściskające za gardło.

Wielu poetów wypowiadało się pięknie o swoich matkach. Jak zawsze bezbłędnie uczucia w słowa ubierał ksiądz Twardowski. Jeden z jego najpiękniejszych utworów, wiersz na Dzień Matki napisany ponad sześćdziesiąt lat temu, nie stracił nic na aktualności:

Twoje ręce – mamusiu
Dobre jak szafirek po deszczu
Jak czajki towarzyskie
Przyniosły mnie na świat
Kołysały
Ustawiały na podłodze
Sadzały na stołku
Mówiły że motyl dzwoni
Że młodych grzybów nie sposób rozeznać
Uczyły trzymać łyżkę, by nie trafiała do ucha
Rozróżniać klon od jaworu
Prowadziły przy oknie po ciemku
Po ziemi co czernieje jak szpak
Suche i ciepłe
Za słabe
Żeby wyprowadzić mnie z tego świata.

 

Życzenia na Dzień Matki

Obchody Dnia Matki powiązane są z kupowaniem okolicznościowych prezentów, wysyłaniu kart z życzeniami, a także życzeń w formie nieco nowocześniejszej, czyli SMS-ów. Mamie z pewnością będzie miło, gdy zadzwonisz, jeżeli jednak szukasz inspiracji na życzenia na Dzień Matki, przedstawiamy kilka pomysłów:

Znam jedną kobietę o sercu gołębia,
jej oczy to czysta tajemnic głębia.
Przy niej się goi każda ma rana,
taka jest właśnie moja Mama kochana.

 

Mamo, Mamo,
Coś Ci dam!
Małe serce, które mam!
A w tym sercu róży kwiat.
Mamo, Mamo
Żyj 100 lat!

 

W kalendarzu Święto Matki,
z życzeniami śpieszą dziatki.
Ja Ci mamo dziś w podzięce,
za Twe trudy daję serce
i przepraszam za me psoty,
za wybryki i kłopoty.

 

Kochana Mamo – zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.

 

Dodaj komentarz

Konkursy
[Ostatnie dni KONKURSU] Opisz tytułem piosenki swoje macierzyństwo i zrób sobie prezent
Macierzyństwo jest czymś wyjątkowym. Gdy rodzi się dziecko, świat mamy nagle na chwile się zatrzymuje, a potem zaczyna krążyć przede wszystkim wokół noworodka. Z biegiem lat wszystko się stabilizuje, ale
Czytaj dalej
Turystyka
Paszport dla dziecka 2019 [cena, wnioski, dokumenty]
Mimo, że w Unii Europejskiej paszport dla dziecka nie jest potrzebny, przyda się przy dłuższych wojażach. Jak wygląda wniosek o paszport dla dziecka 2019? Gdzie go złożyć i jaka jest
Czytaj dalej