Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
Zupa pomidorowa to bez wątpienia królowa polskich zup. Gości na stołach niemal wszystkich, a sposób jej przygotowania zależy od kucharza i pory roku. Większość dzieci, nawet najmłodszych, bardzo lubi zupę pomidorową ze względu na jej słodko-kwaśny smak. Czy i od kiedy można podać zupę pomidorową dla niemowlaka?
![Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2019/05/zupa-pomidorowa-dla-niemowlaka.jpg)
- Zupa pomidorowa może być wprowadzona do diety niemowlaka już od 6. miesiąca życia.
- Pomidorówka to dla niemowlaka prawdziwa bomba witaminowa, którą warto łączyć z pożywnym indykiem, ryżem i - w przypadku starszych dzieci - nabiałem.
- Zupę pomidorową można przygotowywać ze świeżych pomidorów lub z przecieru, a także miksować ją z innymi warzywami (marchewką, pietruszką, cukinią, selerem i naciowymi: pietruszką, koperkiem).
Zupa pomidorowa dla niemowlaka
Pomidorówka dla niemowlaka to doskonały pomysł pod warunkiem, że spełnionych zostanie kilka warunków. Jak w przypadku każdej zupy dla małych smakoszy, również w trakcie przygotowywania zupy pomidorowej dla niemowlaka należy unikać używania soli, kostek rosołowych i różnego rodzaju “poprawiaczy smaku”. Pomidory są lekkostrawne, ale należy pozbawiać je skórki, która – jeśli nie zostanie odpowiednio zmielona – może przyklejać się do ścianek przewodu pokarmowego powodując podrażnienia.
Zupa pomidorowa to dla niemowląt doskonałe źródło:
- beta-karotenu,
- kwasu foliowego,
- witaminy PP,
- potasu,
- witaminy A.
Dodatkowo pozwala na wprowadzenie delikatnie kwaskowatego smaku do diety dziecka i tym samym przyzwyczajanie go do niego.
Od kiedy zupa pomidorowa dla niemowlaka?
Zupa pomidorowa dla niemowlaka może być podawana po 6. miesiącu życia, jeśli rodzice już w tym czasie zaczynają rozszerzać dietę dziecka. Według zaleceń World Health Organisation, dieta niemowląt może (ale nie musi) być rozszerzana właśnie w tym czasie. Jeśli dziecko karmione jest piersią i ma prawidłowy przyrost masy ciała, może pozostać wyłącznie na naturalnym pokarmie nawet do roku życia.
W Polsce przyjęło się, że zupa pomidorowa dla niemowlaka po 7 miesiącu jest bezpiecznym i zdrowym wyborem. Gotowe tzw. słoiczki dla niemowląt zawierające pomidory oznakowane są właśnie jako odpowiednie od 7. miesiąca.
Ile zupy pomidorowej dla niemowlaka?
To, jak dużo zupy pomidorowej można podawać dziecku, zależne jest od jego wieku. I tak:
- 6-8 miesięcy: rozpoczynamy od 2-3 dużych stołowych łyżek i stopniowo zwiększamy do objętości równej połowie szklanki
- 9-11 miesięcy: dziecko może zjeść w trakcie jednego posiłku połowę małej 250 ml miseczki
- 12-23 miesięcy: dziecko może zjeść w trakcie jednego posiłku całą 250 ml miseczkę.
Należy pamiętać, że w poszczególnych przedziałach wiekowych bardzo istotne jest, jak często w ciągu dnia dziecko otrzymuje dodatkowe (poza mlekiem matki lub modyfikowanym) posiłki. Sumarycznie ich kaloryczność nie powinna przekraczać:
- 6-8 miesięcy: 200 kcal
- 9-11 miesięcy: 300 kcal
- 12-23 miesięcy: 550 kcal
Zupę pomidorową można podawać dziecku 2-3 razy w tygodniu z przerwą w następnym. Warto pamiętać, że zmienność smaków, szczególnie w okresie rozbudowywania diety, jest bardzo ważna z przyczyn psychologicznych. Dziecko powinno poznawać możliwie różnorodne smaki (a z czasem i faktury), aby w przyszłości móc w pełni korzystać z dobrodziejstw zdrowej, zbilansowanej diety.
Z czym zupa pomidorowa dla niemowlaka?
Zupa pomidorowa dla niemowlaka może być podawana sama w formie gęstego kremu, a także z ryżem (z początku zblendowanym), kluseczkami czy domowym makaronem na późniejszym etapie. Pomidorówka przygotowana ze świeżych pomidorów jest wspaniała w okresie letnim; w czasie zimy dobrze smakuje krem z passaty pomidorowej lub przecieru. Do zupy doskonale pasuje indyk (również zmielony). “Nieortodoksyjna” zupa pomidorowa z cukinią dla niemowlaka to prawdziwa bomba witaminowa, wprowadzająca kolejne lekkostrawne, letnie warzywo do diety dziecka.
Zupa pomidorowa dla niemowlaka – przepisy
Jak ugotować zupę pomidorową dla niemowlaka? Przede wszystkim należy unikać soli, kostek rosołowych i oczywiście ostrych przypraw (jak pieprz). Dobrym wyborem są zioła – zarówno suszone, jak i świeże. Suszone zioła dodajemy w trakcie gotowania zupy, świeże – na końcu, tuż przed podaniem, aby zachować ich wartości odżywcze. Poniżej zamieszczamy przepisy na zupę pomidorową.
Jak ugotować szybką zupę pomidorową dla niemowlaka?
Składniki:
- pół kilograma pomidorów
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 500 ml wody
- listki świeżej bazylii
Sposób przygotowania:
Umyć i obrać pomidory usuwając z nich gniazda nasienne. W garnku rozgrzać oliwę z oliwek i dodać pokrojone w kostkę pomidory. Dusić pod przykryciem 10 minut. Dodać wodę i zagotować.
Zupa pomidorowa dla niemowlaka z przecieru
Składniki:
- 1/2 marchewki
- 1/2 pietruszki
- ¼ selera
- mały słoiczek przecieru pomidorowego bez cukru lub domowego przecieru (samodzielnie przygotowanego w lecie)
- ziele angielskie, listek laurowy, majeranek
- 600 ml wody
Sposób przygotowania:
Seler, marchew i pietruszkę umyć, obrać i wrzucić do gotującej się wody. Dodać przyprawy. Należy pamiętać, żeby nie dodawać soli! Całość gotować, aż warzywa będą miękkie. Następnie odłowić ziele angielskie, iść laurowy i warzywa. Dodać przecier pomidorowy i ponownie doprowadzić bulion do wrzenia. Odłowione warzywa można drobno posiekać i dorzucić do wywaru z przecierem (rezygnując jednak z intensywnego w smaku selera). Po upływie 10 minut całość zblendować. Zupa może być podawana z koperkiem lub natką pietruszki.
Zupa pomidorowa dla niemowlaka z pomidorów świeżych
Składniki:
- 1/2 marchewki
- 1/2 pietruszki
- 1/4 selera
- kawałek białej części pora
- 2 pomidory malinowe
- ewentualnie: bazylia lub oregano
- 600 ml wody
Sposób przygotowania:
Z twardych warzyw ugotować bulion, następnie je odłowić. Marchewkę drobno posiekać i wrzucić ponownie do bulionu. Pomidory naciąć, sparzyć, obrać ze skórki i wyciąć z nich gniazda nasienne. Wrzucić do bulionu, doprawić bazylią i oregano. Całość gotować do zupełnego rozgotowania się pomidorów i zmiksować na gładko. Zupa może być podawana sama lub z ryżem.
Zupa pomidorowa krem dla niemowlaka (odpowiednia po 10 miesiącu życia)
Składniki:
- 1/2 marchewki
- 1/2 pietruszki
- ¼ selera
- niewielki kawałek pora (biała część)
- duży pomidor (najlepiej malinowy)
- żółtko
- 600 ml wody
- łyżeczka mąki pszennej
Sposób przygotowania:
Umyte warzywa za wyjątkiem pomidora należy obrać, umyć i pokroić. Wrzucić do gotującej się, przefiltrowanej wody i gotować do miękkości pod przykryciem. W tym czasie naciąć i sparzyć pomidora, obrać go ze skórki i pozbawić gniazda nasiennego. Pokrojonego wrzucić do warzyw. Po upływie kilku minut wyjąć pora, selera i większą część pietruszki, pozostałe warzywa zblendować. W osobnym kubeczku wymieszać żółtko z mąką i odrobiną wody, przygotowując lane ciasto. Wlewać je powoli do gotującej się zupy. Gdy ciasto się zetnie, zupa jest gotowa do podania.
Zupa pomidorowa na rosole dla niemowlaka
Składniki:
- 1 skrzydełko z kurczaka
- 1/3 fileta z kurczaka lub 1/5 fileta z indyka
- 1 mała marchewka
- 1/2 niewielkiej pietruszki
- 1 cały duży pomidor
- 1/2 szklanki ryżu białego
Sposób przygotowania:
Drób należy dokładnie oczyścić i zalać przefiltrowaną, zimną wodą (ok. 650 ml). Gotować na małym ogniu, zbierając pojawiające się na powierzchni szumowiny. Posiekać drobno marchewkę i pietruszkę i dodać do gotującego się rosołu. Następnie naciąć pomidora z wierzchu i sparzyć wrzątkiem, a następnie obrać ze skórki. Pokroić go w kostkę, usuwając twarde gniazdo nasienne. Pomidora dodać do warzyw i drobiu oraz gotować całość do miękkości. Po tym czasie wyciągnąć skrzydełko i obrać je z mięsa, pozbywając się chrząstek i skóry. Mięso dodać na powrót do garnka i całość zblendować. Osobno można ugotować ryż i połączyć go z zupą przed podaniem dziecku.
Sprawdź Inny ciekawy przepis na zupę pomidorową!
- Complementary Feeding: Review of Recommendations, Feeding Practices, and Adequacy of Homemade Complementary Food Preparations, NCBI.
Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!
Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego
Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Ulga na dziecko 2024 to nawet 2700 zł odliczenia. Te osoby nie będą mogły jednak z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Jak zrobić brodę Mikołaja? Wystarczy jedna rzecz, aby stworzyć idealny strój na mikołajki i święta
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Karmienie niemowląt
- Rozszerzanie diety niemowlaka
- Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
Żywienie rocznego dziecka – co podawać, a jakich produktów unikać? Mamy podpowiedzi od ekspertów
Ułożenie jadłospisu rocznego dziecka może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Choć brzuszek roczniaka cały czas jest mały, ma przecież ogromne potrzeby. Intensywny rozwój dziecka powoduje, że potrzebuje on znacznie...
Czytaj dalej →Wprowadzanie pokarmów stałych: Od czego zacząć?
Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka, jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które są mu niezbędne do prawidłowego rozwoju, zaspokaja w zupełności mleko matki lub mleko modyfikowane. Po szóstym miesiącu zaczyna...
Czytaj dalej →Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
Kto z nas nie słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Pewnie nikt, ponieważ to zdanie jest nam powtarzane już od najmłodszych lat. Śniadanie to rzeczywiście bardzo ważny...
Czytaj dalej →Banan dla niemowlaka: dlaczego warto go podawać? Proste przepisy na dania z bananem dla najmłodszych
Banan w diecie niemowlaka jest źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi rozszerzania diety dzieci karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym surowe banany można zacząć podawać już...
Czytaj dalej →Kisiel dla niemowlaka: w którym miesiącu można go podawać? Przepisy na domowy kisiel dla niemowląt
Domowy kisiel dla niemowlaka jest dobrym sposobem na rozszerzenie diety dziecka i wprowadzenie owoców do codziennego jadłospisu. Zaletą takiego deseru jest brak konserwantów, dużej ilości cukru i innych substancji chemicznych,...
Czytaj dalej →Niezdrowe produkty dla dzieci. Te 9 produktów może opóźnić rozwój dziecka
Sposób odżywiania dziecka ma decydujący wpływ na jego rozwój, zdrowie i tak ważną w dzisiejszych czasach odporność. Oprócz domowej diety i kształtowania dobrych nawyków żywieniowych, ważne aby zwracać uwagę na...
Czytaj dalej →Kiedy dziecko potrzebuje wody? Nie w ciągu pierwszego pół roku życia!
Widzieliście Bąbelkowy Świat Gupików? Zastanawialiście się kiedyś, czy oni latają, pływają, czy może chodzą? Na podwodny świat wskazują jedynie bąbelki, które od czasu do czasu unoszą się w niby wodzie...
Czytaj dalej →Pora na nowości w diecie Twojego dziecka! Poznaj 2 smakowite posiłki BoboVita ze składnikami w 100% naturalnego pochodzenia
Mały kulinarny odkrywca jest gotowy na kolejne nowe smaki w diecie? To świetna wiadomość! Teraz urozmaicanie jadłospisu w pierwszym roku życia stanie się jeszcze ciekawsze, ponieważ do oferty posiłków w słoiczkach...
Czytaj dalej →Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?
Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka. Co pierwsze wprowadzić do jego menu? Poznaj zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące diety dla niemowlaka. Rozszerzanie diety niemowlaka: co musisz o nim wiedzieć,...
Czytaj dalej →Dieta po 6 miesiącu życia dziecka: Pora na porcję mięsa
Rozszerzanie diety po 6. miesiącu życia dziecka O urozmaicaniu codziennych dań warto zacząć myśleć, kiedy wybije 6. miesiąc niemowlaka – dieta, którą mu ułożysz powinna być wciąż oparta na mleku,...
Czytaj dalej →Dieta rocznego dziecka: Jak komponować prawidłową dietę po pierwszych urodzinach?
Kiedy maluch zdmuchnie pierwszą świeczkę na torcie, to wielka radość dla całej rodziny. Dziecko jest już coraz bardziej samodzielne i wydaje się takie dorosłe. Istotnie, rodzice mają wspaniałe powody do...
Czytaj dalej →NOWOŚĆ! Smakowite musy owocowe w tubkach, ciasteczka i batoniki BoboVita z bohaterami bajki Świnka Peppa
Z chwilą rozpoczęcia rozszerzania diety maluch stopniowo poznaje nowe smaki, zapachy i konsystencje – na początku podawane przez rodziców, a z czasem jedzone samodzielnie. Teraz dzięki pysznym nowościom z bohaterami bajki...
Czytaj dalej →Budyń dla niemowlaka: Od kiedy i z czym podawać budyń dla dziecka?
Gdy przychodzi czas na rozszerzenie diety malucha, młode mamy często decydują się na budyń. Jest to proste do przygotowania danie, które może być jedzone nawet przez bezzębne niemowlęta. Kontrowersje jednak...
Czytaj dalej →Jajko dla niemowlaka: Od kiedy, ile i jak podać?
Kiedy jest odpowiedni moment, by podać jajko dla niemowlaka? Ta kwestia budzi wiele emocji głównie ze względu na fakt, iż białka jaj są na drugim miejscu na liście najbardziej alergizujących...
Czytaj dalej →Wątróbka dla dzieci – od kiedy powinna pojawić się w diecie dziecka?
Wątróbka dla dzieci, szczególnie tych małych nie będzie najlepszym pomysłem. Chociaż mięso z uwagi na swoje właściwości odżywcze powinno znajdować się w codziennej diecie dziecka, to należy bardzo uważać na...
Czytaj dalej →Gry mojej młodości: Państwa Miasta, Statki i nie tylko
Podobno jestem z pokolenia, które jako ostatnie pamięta czasy “przed internetem”. No cóż: starość nie radość 🙂 Mimo wielu zalet jakie niesie ze sobą WWW, z sentymentem wracam myślami do...
Czytaj dalej →Jak przystroić dom Panny Młodej?
Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...
Czytaj dalej →Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...
Czytaj dalej →
3 komentarzy: Zupa pomidorowa dla niemowlaka: Od kiedy podawać? [PRZEPISY]
ŚWIETNE PRZEPISY NA PEWNO WYPRÓBUJE NA SWOIM MALEŃSTWIE
Niemowlę nie może jeść zup na wywarze !!!!!
Pani Izabelo ale Pani głupoty opowiada.
Najmniej artykuł również z błędami. Co to za wyliczenia ile łyżek może zjeść dziecko? Rodzice decydują co będzie jadło dziecko, a dziecko ile tego zje. Proszę dokładnie zapoznać się z najnowszymi wytycznymi.