Dzień Taty w Polsce [+Pomysły na prezent]

Dzień Taty to święto, w którym dzieci mają szansę uhonorować swoich tatusiów i przypomnieć im, jak bardzo są im wdzięczne za wszelki trud i poświęcenia oraz za całą miłość, którą od nich otrzymują. Kiedy jest Dzień Taty w 2019 roku?

Dzień Ojca: data

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca. Jest to święto nieruchome, w związku z czym każdego roku przypada dokładnie na ten czerwcowy dzień.

Dzień Ojca: historia święta

Zanim powstał zwyczaj obchodzenia Dnia Ojca, najpierw obchodzono święto mam. Dzień Matki celebrowany jest na świecie od ponad stu lat. Dla przypomnienia dodamy, że początków obchodzenia Dnia Matki upatruje się w zwyczaju zapoczątkowanym przez Amerykankę Annie Marie Jarvis. W 1908 roku zorganizowała nabożeństwo dla swojej zmarłej mamy i jednocześnie zaczęła szerzyć swój pomysł na jeden dzień w roku, który pozwoliłby na oficjalne uczczenie matek. Już sześć lat później całe Stany Zjednoczone zainspirowane jej pomysłem celebrowały Dzień Matki, a Kongres USA zapisał to święto w oficjalnym kalendarzu dorocznych uroczystości.

Przeczytaj: Więcej na temat Dnia Matki >>

Podobna historia wiąże się z Dniem Ojca. Zainspirowana pomysłem swojej rodaczki Sonora Smart Dodd, również Amerykanka, w 1910 wydała oficjalne przyjęcie, które miało na celu uczczenie jej ojca, weterana wojny secesyjnej i w oczach swoich dzieci – prawdziwego bohatera. Po śmierci żony wychował on bowiem piątkę pociech. Od tego dnia co roku coraz więcej ludzi przyłączało się do obchodów święta wszystkich ojców. Przypadało ono na trzecią niedzielę czerwca. Przez ponad 60 kolejnych lat Dzień Ojca był w Stanach Zjednoczonych świętem zwyczajowym. W 1972 roku prezydent Richard Nixon wpisał je do oficjalnego kalendarza dorocznych uroczystości państwowych.

Obecnie Dzień Ojca obchodzony jest w ponad siedemdziesięciu krajach na całym świecie, w tym w każdym kraju europejskim, a także w Turcji, Chinach, Australii, Argentynie czy w Brazylii. W większości państw przypada on na trzeci weekend czerwca, podobnie jak w Polsce. W krajach skandynawskich, a także na Islandii, życzenia ojcom składa się prawie pod koniec roku – w listopadzie. W Bułgarii zaś obchody Dnia Ojca przypadają na 26 dzień grudnia.

Dzień Ojca w Polsce

Dzień Taty w Polsce po raz pierwszy obchodzono w 1965 roku. Przez lata na pierwszym planie był jedynie Dzień Matki. Obecnie święto dedykowane ojcom staje się coraz popularniejsze. Zarówno te całkiem małe dzieciaczki, jak i dorosłe już dzieci własnych ojców wykorzystują tę okazję, by uhonorować tatę i podziękować mu za jego miłość. W przedszkolach i szkołach podstawowych organizowane są teatrzyki i przedstawienia z okazji Dnia Ojca, natomiast w domach kwitnie produkcja okolicznościowych laurek i własnoręcznie robionych upominków.

Pomysły na prezent na Dzień Ojca

Bardzo wiele osób ma problem z wymyśleniem prezentu dla swojego taty. Ojcowie zazwyczaj mają wszystko, co im do życia potrzebne. Z okazji wszystkich możliwych świąt zostają obdarowywani krawatami, swetrami, eleganckimi alkoholami czy wreszcie maszynkami do golenia. Podpowiadamy kilka prezentów na Dzień Ojca, które być może Cię zainspirują:

Koszulka z zabawnym napisem

Koszulka na dzień ojca
Codzienny t-shirt z dowcipnym napisem może być noszony przez tatę każdego dnia. „Ojciec dyrektor”, „Tata de luxe”, „Tata rządzi”, „Robię wspaniałe dzieci”, „Tata na medal” – z pewnością takie hasła wywołają uśmiech na twarzy każdego ojca. Pamiętaj jednak, by sprawdzić uprzednio rozmiar koszulki, a także zadbaj, by jej materiał był dobrej jakości.
Wybierz: Koszulkę dla taty z zabawnym napisem >>

 

Wielki kubek na kawę i herbatę

Kubek na Dzień Taty
Kup swojemu tacie kubek dla prawdziwego mężczyzny – niech ma on minimum 400 mililitrów pojemności. Możesz zadbać, by widniał na nim napis – odpowiednie w tym przypadku będą hasła podpowiedziane wyżej odnośnie koszulek. Możesz wykorzystać również Wasze wspólne zdjęcie i nadrukować je na kubku.
Sprawdź: Kubki na Dzień Ojca >>

Skórzany portfel

Skórzany portfel dla taty
Skórzana galanteria o klasycznym wzorze, kształcie i kolorze to zawsze dobry pomysł na prezent dla mężczyzny. Portfel możesz spersonalizować poprzez wygrawerowanie na nim dedykacji, imienia i nazwiska lub chociażby inicjałów taty. Za przeźroczystą przegródkę wsuń Wasze wspólne zdjęcie.
Sprawdź więcej: Skórzanych portfeli dla taty >>

Plakat

Plakat na Dzień Taty
Obecnie wiele firm oferuje możliwość wykonania plakatów pokaźnych rozmiarów wedle projektu klienta. Możesz przygotować unikalną kompozycję Waszych wspólnych zdjęć lub zestaw zabawnych powiedzonek używanych przez tatę. Całość opraw w elegancką antyramę. Taki prezent tata będzie mógł zawiesić sobie w swoim miejscu pracy, gdzie będzie stale wywoływał uśmiech na jego twarzy.
Sprawdź: Ceny Antyram >>

Czekoladowy telegram

Czekoladowy telegram dla taty
Jeśli mieszkasz daleko od swojego taty i nie masz szansy, by osobiście złożyć mu życzenia, możesz skorzystać z czekoladowych telegramów. Można ułożyć ze słodkich literek niedługą wiadomość, która z pewnością wywoła uśmiech, a jednocześnie osłodzi poranną kawę.
Sprawdź: Więcej wzorów telegramów dla taty >>

 

Życzenia na Dzień Ojca

Od połowy czerwca wszyscy zaczynają szukać gotowych życzeń na Dzień Ojca, by móc je wysłać za pomocą SMS-a lub wpisać do okolicznościowej laurki. W sieci można znaleźć sporo inspiracji, niemniej jednak największy urok mają życzenia na Dzień Ojca, które płyną prosto z serca i są wyrażone własnymi słowami. W prostych zdaniach przekaż za co chcesz swojemu tacie podziękować. Zapewnij, że lepszego ojca od niego nie ma i że bardzo go kochasz. Nie musi to być skomplikowana wypowiedź – tata z pewnością doceni dwa-trzy zdania, ale zawierające esencję tego co czujesz.

 

Dodaj komentarz

.

Sennik

Sennik – wąż

Wąż to symbol sprytu, podstępu i nieczystych spraw. W związku z tym sny, w których widziany jest wąż kojarzą się źle, a wiele osób myśli, że takie koszmary są przestrogą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general