Nareszcie! Po wielu nieudanych próbach dotarliśmy z córką na basen. Sprawdź, dlaczego nie udało się to wcześniej. Przeczytaj, jak się przygotowaliśmy do tego wypadu. Poznaj nasze wpadki i ich nie powtarzaj.

Strój kąpielowy dla niemowlaka dostępny od ręki? Zapomnij!

Nasze wspólne wyjście na basen miało się odbyć już dwa tygodnie temu. Jedyne co musieliśmy zrobić, to na szybko kupić Zuzi kostium kąpielowy.
Biorąc pod uwagę, że mieszkam kilkadziesiąt metrów od dużego centrum handlowego, nie spodziewałem się żadnych kłopotów.

W niedzielny poranek popędziłem do sklepu na polowanie. Żona została w mieszkaniu i zaczęła pakować ręczniki oraz inne akcesoria (o tym za chwilę).
Jakże wielkie było moje zdziwienie gdy w Go Sporcie najmniejszy kostium dla niemowląt, jaki można było kupić miał rozmiar 96 (córka ma 74-80). W dodatku wszystkie były “przesłodzone” do granic możliwości – róż, wszędzie róż, duuużo różu.

Szybki zwrot w kierunku Smyka i dokładnie ten sam scenariusz. W sieciówkach typu Zara, H&M, Reserved było już tylko gorzej. Przypomnę, że był to początek sezonu, więc nie było mowy o wyprzedaniu mniejszych rozmiarów wcześniej.

Padła decyzja o zakupach online, ale na nie trzeba niestety poczekać.

Prawda jest taka, że mogliśmy iść na basen z samą pieluszką nieprzemakalną. Nie chcieliśmy jednak, żeby Zuzi było za zimno i dlatego odłożyliśmy wypad na basen na kolejny weekend.

Noworodek Basen

 

Pieluchy na basen

Mając już strój kąpielowy dla naszego niemowlaka, przystąpiliśmy do pakowania toreb na basen.
Znaleźliśmy kilka artykułów oraz dyskusji na forach i grupach facebookowych na temat tego co powinno się znaleźć w basenowej torbie niemowlaka.
Na tej podstawie przygotowaliśmy swoją listę.

Na jej czele (podobnie jak tych znalezionych w sieci) znajdowały się pieluchy do pływania.
Pieluchy te są zrobione tak, żeby nie przepuszczały płynów w żadną ze stron. Zarówno do wnętrza pieluszki, jak i na jej zewnątrz.
My wybraliśmy BabyDream Schwimmwindeln (7-13 kilogramów) z Rossmanna, ale głównie dlatego, że mieliśmy go pod ręką.

Inne dostępne na rynku pieluchy na basen to:

 • Huggies Little Swimmers – majteczki do pływania
 • Babylove Schwimm Windeln
 • Wielorazowe pieluszki na basen, np.: Close Parent lub Aquanappy

Jeśli okaże się, że basen będziemy odwiedzać regularnie, to być może przeprowadzę test analogiczny do tego, który robiłem ze zwykłymi pieluszkami jednorazowymi.

Istotny jest fakt, że już na basenie, zanim wpuszczono nas do szatni upewniono się, że posiadamy tę specjalną pieluchę.

pieluchy na basenTak naprawdę niemowlęta nie potrzebują kostiumu, żeby wejść na basen. Wystarczy, że mają założoną pieluszkę nieprzemakalną lub wodoodporne pieluchomajtki.

Co jeszcze spakować niemowlakowi na basen?

Dziecko najlepiej spakować w osobną torbę. Łatwiej będzie się organizować w szatni. Za chwilę się przekonacie, że to niezłe wyzwanie logistyczne, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, kiedy rodzice są przewrażliwieni.

W torbie na basen niemowlaka powinny znajdować się:

 • Specjalna pieluszka na basen – bez niej niektóre baseny nie wpuszczą niemowlaka nawet do szatni.
 • 2-3 ręczniki (najlepiej z kapturkiem) – My niestety wzięliśmy tylko dwa.
  Jeden do wycierania Zuzi w przerwach między kąpielami, a drugi do wytarcia po wyjściu z basenu. Niestety ten “na przerwy” szybko przemiękł, w dodatku częściowo zamoczyliśmy go w basenie. Zdecydowanie brakowało nam jeszcze jednego ręcznika.
 • Zapasowy komplet ubranek – w szatni łatwo o zamoczenie ubranka (mokra podłoga, ręczniki, itp.).
 • 2 pieluszki jednorazowe – potrzebna będzie jedna, ale podobnie jak w przypadku ubranek łatwo ją zamoczyć, więc warto mieć zapas.
 • sól fizjologiczna – oczy niemowlaka po kontakcie z chlorem mogą się zaczerwienić. Warto je po kąpieli przeczyścić solą fizjologiczną.

Niemowlak na basenie - Co zabrać?

 

Logistyka z niemowlakiem na basenie

Wbrew pozorom, przygotowanie tak małego dziecka do kąpieli, a także jego osuszenie i ubranie po basenie nie jest rzeczą prostą.

Ciężko mi sobie wyobrazić taką wyprawę w pojedynkę (przy 6 miesięcznym dziecku), ale zapewne są tacy specjaliści.

Poniżej sugerowany scenariusz przy wizytach na basenie z obojgiem rodziców.

Wejście na basen:

 1. Mama idzie się przebierać, a tata czeka z dzieckiem przed szatnią.
 2. Przebrana mama bierze niemowlaka i idą razem pod prysznic.
 3. W tym czasie przebiera się tata.

Wyjście z basenu:

 1. Mama wychodzi z basenu pierwsza i idzie się kąpać.
 2. Tata zanosi mamie dziecko. Mama je kąpie i ubiera.
 3. W tym czasie ubiera się także tata.
 4. Ubrany tata zabiera ubrane dziecko od mamy.
 5. Mama ubiera się ostatnia.

Torba z rzeczami niemowlaka jest cały czas w szatni mamy.

Sprawne wyjście z basenu jest niezwykle ważne. Niemowlak nie może w tym czasie za bardzo się wychłodzić.

W szatni warto mieć przygotowany w pogotowiu pokarm (jeśli nie karmimy piersią). Woda wysysa z dziecka energię. Spokojny powrót do domu, bez wcześniejszego nakarmienia może nie wchodzić w grę.

 

[edycja: 30 maja 2019] Czytam ten swój artykuł po trzech latach i uśmiecham się pod nosem. Już rozumiem, dlaczego w komentarzach rodzice pukali się w głowę po przeczytaniu tego tekstu. Pierwsze dziecko jednak usprawiedliwia według mnie takie przeżywanie i na siłę komplikowanie sobie życia. Mimo wszystko wspominam ten dzień pozytywnie.

niemowle na basenie

Jak wyglądała sama kąpiel w basenie?

Zuzia nie miała problemów z oswojeniem się w wodzie. Od dłuższego czasu kąpie się w naszej normalnej wannie, a nie wanience. Zwykle sprawia jej to ogromną frajdę. Podobnie było na basenie.
Początkowo widać było lekką dezorientację i “złość” na chłodniejszą niż zwykle wodę. Szybko jednak wrócił jej dobry humor. Zaczęła pluskać rękoma i nogami. Położyliśmy ją na piankowej rurce i delikatnie kręciliśmy na boki. Dzięki temu zaczynała odpychać się nogami i “pływać”. Widać, że u dziecka to naturalne odruchy.

Basenowe Q&A

 1. W jakim wieku niemowlę może zacząć chodzić na basen?
  Przyjmuje się, że dziecko można zabrać na basen już w drugim lub trzecim miesiącu życia. Pod warunkiem, że prawidłowo się rozwija i sztywno trzyma główkę. Zaleca się jednak rozpoczęcie zabaw na basenie w 4-5 miesiącu życia. W tym okresie znacznie wzmacnia się układ odpornościowy.Ważne jest, żeby zacząć wizyty niemowlaka na basenie przed ósmym miesiącem życia. Do tego czasu dziecko ma naturalny odruch nieotwierania ust po zanurzeniu. Zmniejsza to ryzyko zakrztuszenia. Zanim wybierzesz się ze swoim niemowlakiem na basen, warto skonsultować się z pediatrą. To on potwierdzi, czy Twoja pociecha może już zostać małym pływakiem.
 2. Jaka powinna być temperatura wody w basenie dla niemowląt?
  Niemowlaki w okresie od drugiego do szóstego miesiąca życia powinny kąpać się w wodzie o temperaturze około 37°C.
  Tym, które ukończyły szósty miesiąc życia wystarczy około 34°C.
 3. Czy pływanie na basenie jest zdrowe dla niemowlaka?
  Pływanie nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka i wspomaga jego rozwój fizyczny. Kontakt z wodą sprawia, że niemowlak nabiera pewności siebie. Pamiętaj tylko o odpowiednim wysuszeniu dziecka po zakończeniu pływania. I nie pozwól mu się wychłodzić w czasie, gdy nie przebywa w wodzie.