Niemowlak na basenie: Pierwszy wypad na basen (z pierwszym dzieckiem)

Nareszcie! Po wielu nieudanych próbach dotarliśmy z córką na basen. Sprawdź, dlaczego nie udało się to wcześniej. Przeczytaj, jak się przygotowaliśmy do tego wypadu. Poznaj nasze wpadki i ich nie powtarzaj.

Niemowlak na basenie: Pierwszy wypad na basen (z pierwszym dzieckiem)

Strój kąpielowy dla niemowlaka dostępny od ręki? Zapomnij!

Nasze wspólne wyjście na basen miało się odbyć już dwa tygodnie temu. Jedyne co musieliśmy zrobić, to na szybko kupić Zuzi kostium kąpielowy.
Biorąc pod uwagę, że mieszkam kilkadziesiąt metrów od dużego centrum handlowego, nie spodziewałem się żadnych kłopotów.

W niedzielny poranek popędziłem do sklepu na polowanie. Żona została w mieszkaniu i zaczęła pakować ręczniki oraz inne akcesoria (o tym za chwilę).
Jakże wielkie było moje zdziwienie gdy w Go Sporcie najmniejszy kostium dla niemowląt, jaki można było kupić miał rozmiar 96 (córka ma 74-80). W dodatku wszystkie były “przesłodzone” do granic możliwości – róż, wszędzie róż, duuużo różu.

Szybki zwrot w kierunku Smyka i dokładnie ten sam scenariusz. W sieciówkach typu Zara, H&M, Reserved było już tylko gorzej. Przypomnę, że był to początek sezonu, więc nie było mowy o wyprzedaniu mniejszych rozmiarów wcześniej.

Padła decyzja o zakupach online, ale na nie trzeba niestety poczekać.

Prawda jest taka, że mogliśmy iść na basen z samą pieluszką nieprzemakalną. Nie chcieliśmy jednak, żeby Zuzi było za zimno i dlatego odłożyliśmy wypad na basen na kolejny weekend.

Noworodek Basen

 

Pieluchy na basen

Mając już strój kąpielowy dla naszego niemowlaka, przystąpiliśmy do pakowania toreb na basen.
Znaleźliśmy kilka artykułów oraz dyskusji na forach i grupach facebookowych na temat tego co powinno się znaleźć w basenowej torbie niemowlaka.
Na tej podstawie przygotowaliśmy swoją listę.

Na jej czele (podobnie jak tych znalezionych w sieci) znajdowały się pieluchy do pływania.
Pieluchy te są zrobione tak, żeby nie przepuszczały płynów w żadną ze stron. Zarówno do wnętrza pieluszki, jak i na jej zewnątrz.
My wybraliśmy BabyDream Schwimmwindeln (7-13 kilogramów) z Rossmanna, ale głównie dlatego, że mieliśmy go pod ręką.

Inne dostępne na rynku pieluchy na basen to:

 • Huggies Little Swimmers – majteczki do pływania
 • Babylove Schwimm Windeln
 • Wielorazowe pieluszki na basen, np.: Close Parent lub Aquanappy

Jeśli okaże się, że basen będziemy odwiedzać regularnie, to być może przeprowadzę test analogiczny do tego, który robiłem ze zwykłymi pieluszkami jednorazowymi.

Istotny jest fakt, że już na basenie, zanim wpuszczono nas do szatni upewniono się, że posiadamy tę specjalną pieluchę.

pieluchy na basenTak naprawdę niemowlęta nie potrzebują kostiumu, żeby wejść na basen. Wystarczy, że mają założoną pieluszkę nieprzemakalną lub wodoodporne pieluchomajtki.

Co jeszcze spakować niemowlakowi na basen?

Dziecko najlepiej spakować w osobną torbę. Łatwiej będzie się organizować w szatni. Za chwilę się przekonacie, że to niezłe wyzwanie logistyczne, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, kiedy rodzice są przewrażliwieni.

W torbie na basen niemowlaka powinny znajdować się:

 • Specjalna pieluszka na basen – bez niej niektóre baseny nie wpuszczą niemowlaka nawet do szatni.
 • 2-3 ręczniki (najlepiej z kapturkiem) – My niestety wzięliśmy tylko dwa.
  Jeden do wycierania Zuzi w przerwach między kąpielami, a drugi do wytarcia po wyjściu z basenu. Niestety ten “na przerwy” szybko przemiękł, w dodatku częściowo zamoczyliśmy go w basenie. Zdecydowanie brakowało nam jeszcze jednego ręcznika.
 • Zapasowy komplet ubranek – w szatni łatwo o zamoczenie ubranka (mokra podłoga, ręczniki, itp.).
 • 2 pieluszki jednorazowe – potrzebna będzie jedna, ale podobnie jak w przypadku ubranek łatwo ją zamoczyć, więc warto mieć zapas.
 • sól fizjologiczna – oczy niemowlaka po kontakcie z chlorem mogą się zaczerwienić. Warto je po kąpieli przeczyścić solą fizjologiczną.

Niemowlak na basenie - Co zabrać?

 

Logistyka z niemowlakiem na basenie

Wbrew pozorom, przygotowanie tak małego dziecka do kąpieli, a także jego osuszenie i ubranie po basenie nie jest rzeczą prostą.

Ciężko mi sobie wyobrazić taką wyprawę w pojedynkę (przy 6 miesięcznym dziecku), ale zapewne są tacy specjaliści.

Poniżej sugerowany scenariusz przy wizytach na basenie z obojgiem rodziców.

Wejście na basen:

 1. Mama idzie się przebierać, a tata czeka z dzieckiem przed szatnią.
 2. Przebrana mama bierze niemowlaka i idą razem pod prysznic.
 3. W tym czasie przebiera się tata.

Wyjście z basenu:

 1. Mama wychodzi z basenu pierwsza i idzie się kąpać.
 2. Tata zanosi mamie dziecko. Mama je kąpie i ubiera.
 3. W tym czasie ubiera się także tata.
 4. Ubrany tata zabiera ubrane dziecko od mamy.
 5. Mama ubiera się ostatnia.

Torba z rzeczami niemowlaka jest cały czas w szatni mamy.

Sprawne wyjście z basenu jest niezwykle ważne. Niemowlak nie może w tym czasie za bardzo się wychłodzić.

W szatni warto mieć przygotowany w pogotowiu pokarm (jeśli nie karmimy piersią). Woda wysysa z dziecka energię. Spokojny powrót do domu, bez wcześniejszego nakarmienia może nie wchodzić w grę.

 

[edycja: 30 maja 2019] Czytam ten swój artykuł po trzech latach i uśmiecham się pod nosem. Już rozumiem, dlaczego w komentarzach rodzice pukali się w głowę po przeczytaniu tego tekstu. Pierwsze dziecko jednak usprawiedliwia według mnie takie przeżywanie i na siłę komplikowanie sobie życia. Mimo wszystko wspominam ten dzień pozytywnie.

niemowle na basenie

Jak wyglądała sama kąpiel w basenie?

Zuzia nie miała problemów z oswojeniem się w wodzie. Od dłuższego czasu kąpie się w naszej normalnej wannie, a nie wanience. Zwykle sprawia jej to ogromną frajdę. Podobnie było na basenie.
Początkowo widać było lekką dezorientację i “złość” na chłodniejszą niż zwykle wodę. Szybko jednak wrócił jej dobry humor. Zaczęła pluskać rękoma i nogami. Położyliśmy ją na piankowej rurce i delikatnie kręciliśmy na boki. Dzięki temu zaczynała odpychać się nogami i “pływać”. Widać, że u dziecka to naturalne odruchy.

Basenowe Q&A

 1. W jakim wieku niemowlę może zacząć chodzić na basen?
  Przyjmuje się, że dziecko można zabrać na basen już w drugim lub trzecim miesiącu życia. Pod warunkiem, że prawidłowo się rozwija i sztywno trzyma główkę. Zaleca się jednak rozpoczęcie zabaw na basenie w 4-5 miesiącu życia. W tym okresie znacznie wzmacnia się układ odpornościowy.Ważne jest, żeby zacząć wizyty niemowlaka na basenie przed ósmym miesiącem życia. Do tego czasu dziecko ma naturalny odruch nieotwierania ust po zanurzeniu. Zmniejsza to ryzyko zakrztuszenia. Zanim wybierzesz się ze swoim niemowlakiem na basen, warto skonsultować się z pediatrą. To on potwierdzi, czy Twoja pociecha może już zostać małym pływakiem.
 2. Jaka powinna być temperatura wody w basenie dla niemowląt?
  Niemowlaki w okresie od drugiego do szóstego miesiąca życia powinny kąpać się w wodzie o temperaturze około 37°C.
  Tym, które ukończyły szósty miesiąc życia wystarczy około 34°C.
 3. Czy pływanie na basenie jest zdrowe dla niemowlaka?
  Pływanie nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka i wspomaga jego rozwój fizyczny. Kontakt z wodą sprawia, że niemowlak nabiera pewności siebie. Pamiętaj tylko o odpowiednim wysuszeniu dziecka po zakończeniu pływania. I nie pozwól mu się wychłodzić w czasie, gdy nie przebywa w wodzie.

 

Komentarzy: 14

  • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
  • Artur Wygryz
 • Avatar
  • Artur Wygryz
   • Avatar
 • Paulina
 • Avatar
 • Avatar

Dodaj komentarz

Newsy
Przewijaki prawnie wymagane w męskich toaletach? Tak, ponieważ tatusiowie także zmieniają pieluchy... Niestety na razie tylko w jednym mieście
W Nowym Jorku zmieniono prawo budowlane. Od teraz wszystkie nowopobudowane lub odnowione toalety publiczne muszą mieć miejsce do przewijania niemowląt, z którego mogą korzystać oboje rodzice. Czy w Polsce też
Czytaj dalej
Dzień Ojca
Dzień Taty w Polsce [+Pomysły na prezent]
Dzień Taty to święto, w którym dzieci mają szansę uhonorować swoich tatusiów i przypomnieć im, jak bardzo są im wdzięczne za wszelki trud i poświęcenia oraz za całą miłość, którą od
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym Starsze dziecko Rozwój niemowląt
Skoki rozwojowe u niemowląt i starszych dzieci [Kalendarz skoków rozwojowych]
Pierwszy raz na zwrot "Skoki Rozwojowe" trafiłem, gdy "Mamuśki z for" obskoczyły na Facebooku mój wpis na temat Śledzika Niemowlaka. Pewna napisała, że cytuję: "jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego
Czytaj dalej
Pierwszy rok życia dziecka
Głużenie: Od kiedy? Jak wygląda? Co robić, gdy dziecko nie głuży?
Głużenie niemowlaka jest jednym z kroków przygotowujących dzieci do nauki mowy. Pojawia się w okolicy 2-3 miesiąca i przez niektórych rodziców bywa mylone z gaworzeniem. Głużenie dziecka to jednak zupełnie
Czytaj dalej
Choroby noworodków
Bilirubina u noworodka: Jakie konsekwencje dla dziecka może mieć żółtaczka?
Bilirubina u noworodka jest produktem rozpadu erytrocytów przetwarzanym przez wątrobę, a następnie wydalanym z organizmu wraz ze stolcem. U przeważającej większości nowo narodzonych dzieci bilirubina powstaje szybciej niż organizm jest
Czytaj dalej
Pielęgnacja noworodka
Kikut pępowiny: Jak pielęgnować? Kiedy odpadnie?
Kikut pępowiny to pamiątka, która pozostaje przez kilka dni po porodzie na brzuszku noworodka. Jest pozostałością po pępowinie - sznurze łączącym organizm mamy z dzieckiem. W czasie ciąży przewodziła ona
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Choroby niemowląt
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej
Zakupy dla niemowląt
Najlepsze wózki dla dzieci w 2019 [Ranking]
Niedługo po tym, jak dowiadujemy się o ciąży zaczynamy szukać wózka. I choć wybór jest ogromny, wcale nie jest prosty. Pomocny będzie ranking najlepszych wózków 2019. Sprawdź, na jaki warto
Czytaj dalej
Antykoncepcja Karmienie piersią
Antykoncepcja a karmienie piersią: Jaka antykoncepcja jest najbezpieczniejsza podczas karmienia piersią?
Wokół karmienia piersią krąży wiele mitów - w tym ten o rzekomym działaniu antykoncepcyjnym laktacji. Dlaczego karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę? Kiedy występuje owulacja po ciąży? Jakie
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Mandarynki, pomarańcze i inne cytrusy dla niemowlaka
Od kiedy podawać dziecku owoce egzotyczne? Alergie są tak powszechne, że rodzice często zwlekają z podaniem dziecku pomarańcza lub mandarynki. Czy strach przed owocami egzotycznymi w diecie niemowlaka jest słuszny? Czy
Czytaj dalej