Gdy niemowlę nie lubi kąpieli

Kąpiel noworodka to prawdziwe wyzwanie dla młodych rodziców. Zwłaszcza pierwsze próby są przez nich wykonywane z duszą na ramieniu. Z czasem jednak codzienna kąpiel powszednieje i staje się stałym elementem każdego wieczoru – o ile Wasz maluch lubi wodę i nie ma nic przeciwko wodnym zabiegom. W przeciwnym przypadku każda kąpiel może zamienić się w przykre przeżycie, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Gdy niemowlę nie lubi kąpieli

Noworodek płacze przy kąpieli

Powodów, przez które noworodek płacze przy kąpieli może być wiele. Najbanalniejszym z nich jest zdenerwowanie rodziców, które udziela się malcowi. Drżące ręce taty, mama szukająca w popłochu kosmetyków do kąpieli, gwałtowne ruchy, wzajemne posykiwanie na siebie i pospieszanie – dziecko szybko wyczuje Wasze nastroje i zdenerwowanie się mu błyskawicznie udzieli. Krzyk w niebogłosy będzie pewny jak w banku, a potem już sam widok wanienki będzie wywoływał niechęć dziecka.

via GIPHY

Powodem do niechęci przed kąpielą może być również przeskok temperatur, który deprymuje malca. Zanurzanie w ciepłej wodzie, nawet gdy ma ona odpowiednią temperaturę i nie jest zbyt gorąca, może sprawić, że noworodek się zdenerwuje i zacznie krzyczeć w niebogłosy. Do tego dochodzą zimniejsze podmuchy powietrza, które owiewają mokrą skórę dziecka. Zadbaj, by w łazience było ciepło. Zminimalizujesz dzięki temu różnice temperatur. Przy bardziej wrażliwym malcu możesz spróbować sposobu naszych babek. Noworodka owiń ściśle pieluchą tetrową. Zanurz go w niej w wodzie, jednakże pamiętaj, by cały czas była ciepła i nie wystygła. Odchylaj tylko niewielkie fragmenty pieluszki i kolejno myj poszczególne części ciała dziecka.

To, że noworodek nie lubi kąpieli, może również wynikać z obawy przed akustyką w łazience. W tym pomieszczeniu wszystkie dźwięki są nasilone, a dodatkowo woda w rurach szumi. Spróbuj uspokoić maluszka zagadywaniem go przez cały czas. Odwróci to jego uwagę od otoczenia. Możesz również przynieść do łazienki radio i puszczać niezbyt głośną muzykę. Zagłuszy ona wszystkie inne dźwięki.

Sprawdź:  Raz, dwa, trzy... Maluch śpi!

Jak przygotować się do kapieli niemowlaka?

Dobrze przygotuj się do kąpieli. Woda niech będzie już napuszczona do wanienki, gdy wniesiesz dziecko do łazienki. Jej szum podczas nalewania może dodatkowo stresować malca. Miej pod ręką wszystkie niezbędne kosmetyki, a także przygotowaną myjkę i ręczniczek. Zbyt długa kąpiel czy nerwowe szukanie szamponu może szybko zirytować malucha. Po kąpieli sprawnie osusz ciałko dziecka, załóż uprzednio przygotowaną pieluszkę i ubierz go w nocne ubranko.

Dlaczego kąpieli boi się starsze dziecko?

Jeśli do tej pory kąpiel przebiegała bezproblemowo, a Twój nieco starszy już maluch reaguje histerycznie na widok łazienki, to postaraj się zidentyfikować problem. Powodów może być kilka:

  1. Dziecko czuje się niepewnie w „dorosłej” wannie. Trudno mu w niej zachować równowagę. Pomocna może być tutaj mata do wanny, dzięki której maluch będzie czuł pewne podłoże pod pupą.
  2. Odpływ wody, który ją głośno zasysa, wywołując przy tym dźwięki, które w uszach malucha brzmią naprawdę strasznie. Podobny strach może wywoływać szum i bulgotanie wody w rurach.
  3. Mycie główki, a konkretniej zalewająca przy tej czynności buzię woda. Czy wiesz, że polewanie wodą twarzy jest jedną z form tortur? Niewinna kąpiel i przypadkowe popłynięcie wody na buzię, może wywoływać w malcu podświadomy, zakodowany w głębi umysłu strach.
  4. Szczypanie oczu. Źle dobrany kosmetyk może zamienić kąpiel w bardzo nieprzyjemne przeżycie, zwłaszcza, gdy dostanie się to oczu malca. Zwracaj baczną uwagę na to, by się tak nie stało.

1 komentarzy: Gdy niemowlę nie lubi kąpieli

Dodaj komentarz

Newsy
Ksiądz uderzył dziecko podczas chrztu. Internauci są w szoku!
To nagranie zbulwersowało internautów. Szokujące zachowanie księdza, który uderzył dziecko w twarz podczas chrztu wzbudziło szereg komentarzy w sieci. W internecie pojawiło się nagranie ukazujące zachowanie księdza podczas chrztu w jednej
Czytaj dalej
Newsy
5 lat więzienia dla matki, która zostawiła dziecko w aucie podczas upału. To przestroga!
Matce, która pozostawiła swoje 2-letnie dziecko w rozgrzanym samochodzie na parkingu przy dworcu postawiono zarzuty. Matka zostawiła dziecko w rozgrzanym samochodzie Do zdarzenia doszło w Rumi na Pomorzu. 32-letnia kobieta zostawiła swoje
Czytaj dalej
Choroby dzieci Pielęgnacja niemowląt
Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach
Suche dłonie to zmora nie tylko osób dorosłych narażonych na działanie chemicznych substancji lub pracujących fizycznie, lecz także małych dzieci. Jakie są przyczyny takich problemów i w jaki sposób można
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt Pokój dziecięcy
Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?
Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka w jego pokoiku to sprawa kluczowa. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Jaka jest optymalna wilgotność w pokoju
Czytaj dalej
Noworodek Pielęgnacja niemowląt
Jak obcinać paznokcie noworodka i niemowląt?
Młodzi rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć obcinać paznokcie u noworodka. Niektórzy z nich mają z tym problem mimo upływających miesięcy. Nie musi tak być! Wyjaśniamy, jak obcinać paznokcie u noworodka i
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt
Prawdy i mity o pielęgnacji skóry niemowlaka
Wokół pielęgnacji skóry niemowlaka narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Co jest prawdą, a co fałszem? MIT: Skóra niemowlaka zawsze wygląda idealnie Usłyszałaś kiedyś, że ktoś "ma skórę, jak u niemowlaka"? Określa się w ten
Czytaj dalej