Swoboda malucha, spokój rodziców. Kiedy jest czas na pantsy?

Kiedy następuje dobry moment na zmianę pieluch na pieluchomajtki, zwane pantsami? Prosta odpowiedź brzmi: kiedy i rodzice i dziecko są na taką zmianę gotowi. Jak wiemy jednak, nie wszystkie dzieci lubią zmiany, a wprowadzanie ich na siłę według z góry określonego grafiku powoduje tylko stres i płacz. Na zmianę mogą być też niegotowi rodzice, którym wydaje się, że „dopiero co” opanowali pieluchowanie, wypracowali skuteczne schematy i teraz już nic ich nie zaskoczy…  To wygodne, ale błędne myślenie, zwłaszcza gdy za rogiem czekają wygodniejsze rozwiązania. Kiedy więc maluch zaczyna się ruszać, wiercić, wszędzie go pełno i częste zmiany pieluchy stają się nagle coraz trudniejsze, warto rozważyć przejście na pantsy – czyli pieluchomajtki.

Czym są pieluchomajtki/pantsy Lupilu Premium?

Pieluchomajtki, zwane też pantsami to nic innego jak rodzaj pieluchy dla już nieco większych pociech. Zasadniczą różnicą jest ich sposób zakładania i ściągania. Dzięki elastycznej taśmie pantsy Lupilu można wciągnąć jak zwykłe majtki. Łatwiej jest je też ściągnąć, rozrywając rzepy na bokach, co sprawia, że zmiana zabrudzonych pieluchomajtek na ruchliwym dziecku jest znacznie prostsza niż zmiana pieluchy, która wymaga więcej zabiegów. W dobrze dobranych pantsach dziecko może też spać bez obawy o przemoczenie czy inne „wpadki”.

Kiedy zmienić pieluchę na pantsy?

To łatwe i zarazem trudne pytanie. Po pierwsze, zmiana na pantsy możliwa jest dopiero w pewnym momencie rozwoju dziecka, konkretnie kiedy waży ono ok. 8 kilogramów. W zależności od dziecka może to nastąpić już koło 7 miesiąca, ale może też znacznie później.

Ze względu na to, że pantsy są łatwiejsze do założenia niż pielucha (zakłada się je wciągając, jak majtki), dobrze sprawdzają się kiedy dziecko jest już bardzo ruchliwe – samodzielnie się porusza, raczkuje, a następnie próbuje chodzić lub chodzi. Pantsy Lupilu Premium zamiast rzepów (jak w pielusze) mają elastyczną taśmę, która utrzymuje je stabilnie na miejscu, ale nie krępuje ruchów dziecka. Im bardziej ruchliwy maluch, tym bardziej uzasadniona i wygodna dla rodziców staje się „przesiadka” na pantsy.

Starsze dziecko, nastawione na eksplorowanie otoczenia, zabawę i ruch ma też znacznie mniej cierpliwości. Przy zmianie pieluchy może się wiercić, wyrywać, czasem płakać z frustracji, gdy zabiegi pielęgnacyjne wydają się ciągnąć bez końca. Pieluchomajtki można zmienić znacznie szybciej niż pieluchę, są więc wygodniejsze również dla rodziców. Sprawdzają  zwłaszcza w nocy, gdy zależy nam na szybkim i bezproblemowym przewinięciu większego już dziecka.

Ponieważ dziecko może się łatwo nauczyć się samodzielnie ściągać pantsy, rezygnacja z pieluch na ich rzecz może też pomóc w nauce załatwiania się do nocnika i ułatwić dziecku komunikowanie potrzeb związanych z funkcjami fizjologicznymi. 

Jakie pantsy wybrać?

Pieluchomajtki Lupilu Premium występują w trzech rozmiarach:

  • dla dzieci ważących od 8 do 15 kg (pantsy rozm. 4, „maxi”),
  • dla dzieci w przedziale od 12 do 17 kg (pantsy rozm. 5, „junior”),
  • pantsy „ekstra large” dla dzieci od 15 kilo wzwyż.

W każdym wyżej wymienionych momentów rozwoju fizycznego dziecka można się zdecydować na rezygnację z pieluch na rzecz pieluchomajtek. 

Na co zwrócić uwagę wybierając pieluchomajtki?

Wybór pieluchomajtek jest łatwiejszy niż wybór pieluch. Rodzice są już bardziej doświadczeni w opiece nad dzieckiem, a oprócz wygody i odpowiedniego rozmiaru uwagę zwrócić trzeba na te same aspekty, co przy wyborze pieluch. Jeśli używaliśmy już pieluch Lupilu Premium, bez obaw możemy się wybrać również pieluchomajtki Lupilu, ponieważ i jedne i drugie spełniają te same wyśrubowane normy jakości i wygody.

Wybierając pantsy nie zapominajmy o chłonności. W porównaniu do młodszego dziecka, starsze robi większe objętościowo siku, ale jego skóra jest równie delikatna i wrażliwa na podrażnienia. Przebywanie z mokrym „okładem” na pupie jest nie tylko niekomfortowe, ale to prosty przepis na problemy skórne, wysypki i odparzenia. Pantsy powinny zapewniać równie dobrą, efektywną chłonność, co stosowane do tej pory pieluchy. 

Pantsy Lupilu Premium dzięki technologii szybkiego wchłaniania (long-lasting absorption), długotrwałemu utrzymaniu wilgoci w środku i przewiewnym kanalikom ograniczają ryzyko odparzeń i podrażnień, a także zapewniają dziecku uczucie suchości i przewiewności nawet do 12 godzin.

U kilkumiesięcznych dzieci nadal bardzo ważna jest aktywna ochrona mikrobiomu skóry, który łatwo jest zaburzyć, co grozi nawracającymi wysypkami i podrażnieniami. Dlatego pieluchomajtki nie powinni zawierać zbędnych środków zapachowych oraz drażniącego skórę chloru czy lateksu. Oprócz spełniania tych wymogów, Pansty Lupilu Premium są też testowane pod kątem zawartości alergenów oraz przebadane dermatologicznie w niemieckim Instytucie Dermatest i wyróżnione pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. 

Komfort górą!

Sprawdzanie, czy wybrane pieluchomajtki spełniają wszystkie normy i wymagania, które stawia się pieluchom to jedna strona medalu. Drugą, równie ważną kwestią jest komfort samego malucha, a zarazem – spokój i zadowolenie rodziców, którym zależy na tym, by dziecko mogło w nieskrępowany sposób rozwijać się i poznawać otoczenie. Dlatego dobre pantsy są przede wszystkim odpowiednio dobrane do rozmiaru dziecka, miękkie, wygodne, nie obcierające i szczelne. Pamiętajmy, że maluch w pewnym wieku potrafi już przejąć się i zestresować „wpadkami”.

Pieluchomajtki Lupilu Premium zapewnią rodzicom wsparcie w codziennych wyzwaniach, a  maluchowi komfort i dobre samopoczucie, by bez przeszkód uczyć się, rozwijać i eksplorować otoczenie. Bo rodzicielstwo choć piękne, bywa trudne – nie warto dokładać sobie problemów tam, gdzie istnieją już dobre rozwiązania.

LUPILU® Pantsy Premium

Najwyższa jakość:
✓ Wysoka chłonność dla 12 godzinnej suchości
✓ Przewiewne kanaliki dla swobodnego oddychania skóry
✓ 2x szybsze wchłanianie wilgoci

Sprawdź artykuły z serii Wyprawka dla noworodka”:

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo