Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zespole dziecka potrząsanego

Każdy noworodek, niezależnie od tego, czy jest pierwszy w rodzinie czy kolejny, wywraca świat rodziców do góry nogami. Niestety, wbrew temu co widzimy na sielankowych zdjęciach na portalach społecznościowych, opieka nad małym dzieckiem jest niezwykle trudna i frustrująca. Nierzadko zdarza się, że rodzice sobie po prostu nie radzą i w najgorszym przypadku ich złość oraz bezradność przeradza się w przemoc domową.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zespole dziecka potrząsanego
Depositphotos

Jedną z czynności, którą kwalifikuje się do formy przemocy w rodzinie jest gwałtowne potrząsanie dzieckiem. Rodzice, którzy dopuszczają się do takiego czynu, twierdzą, że robią to w celu uspokojenia niemowlęcia, jednakże jest to nic innego, jak ich sposób na wyładowanie frustracji. W efekcie dziecko może nabawić się bardzo niebezpiecznego zespołu dziecka potrząsanego, które skutkuje uszkodzeniem mózgu, kalectwem, a niestety u co czwartego dziecka – śmiercią. Co to jest zespół dziecka potrząsanego? Jakie są objawy tej choroby oraz jak ją można leczyć? I czy schorzenie to dotyczy dzieci wyłącznie będących ofiarami przemocy w rodzinie? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedź poniżej.

Syndrom dziecka potrząsanego

Syndrom dziecka potrząsanego, czyli SBS (ang. Shaken baby syndrome) po raz pierwszy użyty został w 1972 roku w publikacji powstałej na podstawie badań dwóch naukowców – radiologa Johna Caffreya oraz neurochirurga Normana Guthkelcha. Jednakże na problem oraz skutki potrząsania główką dziecka zwrócono uwagę już dużo wcześniej, bo w 1946 roku. Syndrom ten dotyczy w większości przypadków dzieci poniżej 3 roku życia, jednak zdarza się, że może wystąpić u 5-latków. Jest to zespół objawów, który wywoływany jest nagłym i intensywnym potrząsaniem dziecka.

Aby wyjaśnić negatywne konsekwencje potrząsania niemowlęcia, należy zwrócić uwagę na fakt, iż głowa małego dziecka stanowi aż ¼ jego całego ciężaru, a ścięgna i więzadła, na których się opiera są jeszcze nie w pełni wykształcone, a więc bardzo słabe i bardzo łatwo je zerwać lub uszkodzić. Dodatkowo niemowlę ma jeszcze niezrośnięte ciemiączko.  Charakterystyczna jest również duża zawartość wody w mózgu, w związku z czym jest on o wiele bardziej miękki niż u dorosłych i znacznie łatwiej go uszkodzić.

Sprawdź:  Zespół Nijmegen u dzieci [przyczyny, objawy, leczenie]

Podczas gwałtownego potrząsania głową dziecka może dojść do przemieszczania się mózgu w obrębie czaszki, a w efekcie do zniszczenia komórek mózgowych oraz rozerwania naczyń krwionośnych. Ten rodzaj przemocy może skutkować również uszkodzeniem kręgosłupa w części szyjnej oraz powstaniem krwiaków w przestrzeni międzyczaszkowej oraz w szyi. Według badań w Stanach Zjednoczonych syndrom dziecka potrząsanego wykrywany jest u jednego na 1200-1600 dzieci. Zwykle ma on miejsce w rodzinach patologicznych i jest wynikiem przemocy. W 60% przypadkach dotyczy on chłopców.

Tragiczne w skutkach zabawy

Warto zauważyć, iż syndrom dziecka potrząsanego może być skutkiem nie tylko przemocy fizycznej w stosunku do niemowlęcia. Nierzadko schorzenie to jest wynikiem nagłego urazu dziecka podczas zabawy np. podrzucania lub zbyt intensywnego bujania dziecka w wózku. Opiekując się małym dzieckiem należy więc zachować szczególną ostrożność, ponieważ nieświadomie można doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Tym bardziej, iż udowodniono, że wystarczą 4 sekundy potrząsania niemowlęciem, by nabawiło się ono syndromu dziecka potrząsanego.

Zespół dziecka potrząsanego: objawy

Pomimo tego, iż jest zespół dziecka potrząsanego powoduje ogromne i bardzo szkodliwe zmiany w mózgu, z zewnątrz jest on niewidoczny. Istnieją jednak objawy, które charakterystyczne są dla tego schorzenia. Niemowlęta z zespołem dziecka potrząsanego mogą czasami mieć zadrapania lub otarcia w górnych partiach ciała, co jest oznaką uderzania głowy o jakiś przedmiot. Ponadto u dzieci z tym schorzeniem występuje krwotok w siatkówce oraz przekrwione gałki oczne.

Do objawów syndromu dziecka potrząsanego, które trudno zobaczyć, zalicza się:

  • obrzęk mózgu,
  • pogorszenie słuchu oraz wzroku,
  • złamania żeber oraz złamania kończyn,
  • ospałość i apatyczność.

Maluchy z zespołem dziecka potrząsanego mogą mieć pękniętą czaszkę lub krwiaki podpajęczynówkowe oraz podtwardówkowe.

Zobacz też:

Skutki potrząsania głową u dziecka

Potrząsanie głową u dziecka, szczególnie bardzo małego, kilkumiesięcznego, może być tragiczne w skutkach. Zwykle kończy się ono urazem mózgu lub uszkodzeniem wzroku lub słuchu. Czasami dziecko, które padło ofiarą tego rodzaju przemocy, skazane jest na dożywotnią niepełnosprawność, czasami musi do końca życia cierpieć na padaczkę. Dzieci, które w dzieciństwie nabawiły się SBS przejawiają trudności w nauce, są często opóźnione w rozwoju. Niestety, u niemalże 25% niemowląt, chorych na zespół dziecka potrząsanego, schorzenie to kończy się śmiercią.

Sprawdź:  Trzydniówka u dzieci i niemowląt [objawy, leczenie, źródła zakażenia]

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Resuscytacja dziecka: ta wiedza może uratować życie Twojego dziecka!
Resuscytacja to czynność, której wykonywania nie życzy się nikomu, ale każdy powinien mieć ją opanowaną. Szczególnym przypadkiem są rodzice, którzy posiadają małe dziecko – już przed porodem powinni opanować umiejętność resuscytacji,
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży? Zdrowie w ciąży
Olej z wiesiołka w ciąży [działanie, dawkowanie, właściwości i opinie]
Olej z wiesiołka jest bardzo popularnym w ostatnich latach suplementem diety stosowanym przez osoby, które borykają się z najróżniejszymi problemami zdrowotnymi. Stosowany jest również przez pary mające problemy z płodnością. Olej
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Atopowe zapalenie skóry [przyczyny, objawy, dieta, leczenie]
Sucha skóra, swędzenie, wysypka, czerwone plamy, problemy ze snem — wielu rodziców dzieci, u których diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry, wymienia takie właśnie objawy, pojawiające się u malucha. Atopowe zapalenie
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Egzema u dzieci: przyczyny, objawy i postępowanie [Wyprysk kontaktowy]
Egzema to zgodnie z medyczną definicją "wyprysk kontaktowy", manifestujący się w postaci przewlekłego stanu zapalnego skóry o różnym nasileniu. Egzema może przybierać różne formy: nadżerek, przesuszonej skóry, strupków czy grudek.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Zdrowie dziecka
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej