Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP

Co to jest CRP i kiedy wykonuje się badanie lub test na CRP? Jakie są normy stężenia CRP u dzieci oraz o czym świadczy podwyższony wynik? Sprawdź!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Białko C-reaktywne (CRP) to białko, którego wzmożona synteza jest reakcją na stan zapalny.
  • Podwyższone CRP u dziecka może być spowodowane uszkodzeniem tkanek na skutek urazów, wniknięcia do organizmu patogenów czy rozrostu nowotworów.
  • Badanie CRP pozwala na podjęcie decyzji o konieczności (bądź jej braku) zastosowania antybiotykoterapii.
  • Badanie CRP u dziecka można wykonać w laboratorium, ale znacznie prostszym sposobem jest zrobienie szybkiego testu, którego wynik poznamy już po kilku minutach.
  • Cena badania CRP waha się od 20 do 50 zł.

Białko C-reaktywne (CRP)

Stan zapalny jest reakcją na działanie czynnika prowadzącego do uszkodzenia struktur tkankowych. Do czynników powodujących wystąpienie stanu zapalnego należy zaliczyć:

  • wniknięcie do organizmu bakterii, wirusów lub grzybów
  • uszkodzenia tkanek na skutek urazów, zabiegów chirurgicznych
  • martwica tkanek
  • miażdżyca tętnic
  • rozrost nowotworów.

W trakcie trwania stanu zapalnego w organizmie wzrasta liczba leukocytów i komórek żernych oraz zachodzi wzmożona synteza białek osocza, w tym przede wszystkim wytwarzanych w wątrobie glikopotein nazywanych “białkami ostrej fazy”. Głównym zadaniem tych białek jest przywrócenie homeostazy ustroju, co umożliwiają ich różne funkcje: hamowanie proteinaz, regulacja procesów krzepnięcia, wiązanie i neutralizacja patogenów czy transport metabolitów. Ogromną rolę w tych procesach odgrywa białko C-reaktywne (CRP).

Zobacz też: Co może oznaczać podwyższone CRP w ciąży?

Badanie CRP – co to jest?

Badanie CRP to badanie, które ma na celu ustalenie poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Badanie polega na pobraniu krwi, która następnie jest wysyłana do laboratorium i badana. Jaka jest norma CRP u dziecka? Kiedy mówimy, że jest podwyższone lub wysokie i co to oznacza? O tym wszystkim poniżej.

Białko C-reaktywne jest produkowane przez wątrobę, gdy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Produkcja białka CRP rusza, gdy zostaną wykryte cytokiny zapalne, czyli biała układu odpornościowego, które wytwarzane są przez leukocyty.

Niektóre stany zapalne przebiegają bezobjawowo, stąd też konieczność wykonania badania CRP. Dzięki badaniu można potwierdzić, czy rzeczywiście doszło do stanu zapalnego. O obecności stanu zapalnego świadczy stężenie CRP powyżej 8-10 mg/L. Stężenie białka w granicach 10-40 mg/L wskazują na proces zapalny o średnio ciężkim przebiegu. Stężenie CRP powyżej 40 mg/L mogą świadczyć o rozwoju ciężkiego zakażenia.

Zobacz również: Badanie markerów nowotworowych – Czy markery nowotworowe są wiarygodne?

Podwyższone CRP – diagnostyka chorób

Już po około 6-8 godzinach od pojawienia się czynnika wywołującego stan zapalny w organizmie, bardzo szybko rośnie stężenie CRP. Maksymalną wartość parametru odnotowuje się po około 24-48 godzinach. Gdy zapalenie się cofa, spada również CRP, by po 2-3 dniach powrócić do wartości fizjologicznych. Jeśli tak się nie dzieje i badanie CRP pokazuje ponowny wzrost stężenia białka, należy wnioskować, że doszło do zakażenia innych narządów, do powikłań lub proces zapalny uległ zaostrzeniu.

Sprawdź: Przy jakich chorobach wykonuje się badanie kału u dzieci?

Wysokie CRP – przyczyny

Wysoki poziom CRP oznacza głównie niegroźne dla zdrowia infekcje wirusowe oraz infekcje bakteryjne. Pozwala także stwierdzić obecność pasożytów i grzybów. Bardzo wysoki poziom CRP towarzyszy nowotworom,  a także posoczniczy oraz toczniowi. Podwyższone CRP może też świadczyć o problemach z sercem i układem krwionośnym. Badanie CRP interpretowane w zestawieniu z obrazem klinicznym choroby jest pomocne w rozpoznaniu podłoża infekcji i pomaga podjąć decyzję o konieczności zastosowania antybiotykoterapii.

Jak interpretować wyniki badania CRP?

  • CRP w przedziale 3,1 – 10 mg/l – prawdopodobnie świadczy o reakcji zapalnej w organizmie (najczęściej wywołanej zakażeniem)
  • 10 – 40 mg/l oznacza infekcje wirusowe, łagodne stany zapalne lub ciąże
  • 40 – 200 mg/l świadczy o infekcjach bakteryjnych
  • 200 – 500 mg/l oznacza ciężkie zakażenia bakteryjne i oparzenia

Sprawdź: Cytomegalia – Kto powinien zrobić badanie na obecność wirusa cytomegalii (CMV)?

Paskowe testy CRP

Zakresu stężeń białka CRP możesz określić samodzielnie, nie wychodząc z domu za pomocą paskowych testów, które są dostępne w aptekach stacjonarnych oraz internetowych. W ten sposób dowiesz się, czy musisz udać się do lekarza po antybiotyk. Testy mają cztery zakresy CRP, dzięki którym odróżnia infekcje bakteryjne od wirusowych.

Jaki wynik może pokazać test paskowy CRP (Wyniki w mg/L)

  • CRP poniżej 8
  • CRP od 8 do 40
  • CRP od 40 do 100
  • CRP powyżej 100
test crp
crp paskowe testy

CRP u noworodka – norma

U noworodków norma poziomu CRP wynosi 5mg/l. Wynik powyżej tej liczby może świadczyć o stanie zapalnym. Podwyższone CRP często związane jest z infekcją okołoporodową. Źródłem zakażenia może być matka noworodka, personel szpitala, a także osoby odwiedzające świeżo upieczoną mamę. Jeżeli doszło do infekcji i poziom CRP u noworodka jest podwyższony, może zajść konieczność podania antybiotyków. Terapia zależy od decyzji lekarza prowadzącego.

Porównaj: Ceny testów paskowych CRP w aptekach

Badanie CRP – norma u dzieci

U nieco starszych dzieci norma poziomy CRP również wynosi 5mg/l. Jednak o infekcji i wprowadzeniu terapii można mówić dopiero wtedy, gdy poziom ten przekroczy liczbę 10. Poniżej 10mg/l poziom CRP jest lekko podwyższony, ale nie jest to powodem do niepokoju. Podwyższone CRP u dziecka, oscylujące w okolicach 20-50mg/l, może świadczyć o tym, że w organizmie toczy się infekcja wirusowa. Przy infekcji bakteryjnej poziom CRP jest dużo wyższy – przekracza nawet 100mg/l. Wtedy konieczna będzie antybiotykoterapia. Wysokie CRP u dziecka może utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. Pod koniec choroby jego poziom gwałtownie maleje i wraca do poziomu sprzed niej.

Zobacz też: Test Kerrego – co to za badanie i na czym polega? Wskazania do jego wykonania

CRP a rak

Czy CRP wykrywa raka? Rozrost nowotworu jest jednym z czynników odpowiedzialnych za odczyn obronny, którym jest reakcja ostrej fazy. Niemniej twierdzenie, że najlepszymi wskaźnikami przerzutów w chorobach nowotworowych jest m.in. CRP wymaga potwierdzenia w dalszych badaniach.

Badanie CRP – cena

Ile kosztuje badanie CRP? W zależności od miasta i przychodni, koszt badania CRP waha się w granicach 20-50 zł.

Zobacz również: Badanie WR – odczyn Wassermana

Badanie CRP u dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Co to jest CRP?

Działające na organizm czynniki takie, jak zakażenie bakteryjne czy wirusowe, uraz mechaniczny lub termiczny, rozrost nowotworowy czy niedokrwienie tkanek prowadzące do martwicy, wywołują odczyn obronny nazywany „reakcją ostrej fazy”, po której najczęściej następuje odpowiedź immunologiczna. Miejscowy odczyn zapalny przechodzi w reakcję metaboliczną, której towarzyszy drastyczna zmiana szybkości syntezy białek osocza, przede wszystkim wytwarzanych w wątrobie glikopotein nazywanych “białkami ostrej fazy”. Do ich zadań należy przywrócenie równowagi organizmu poprzez m.in. neutralizację i wiązanie patogenów. Ogromne znaczenie w tych procesach ma białko C-reaktywne (CRP). Ze względu na swoją funkcję jest ono doskonałym biochemicznym markerem przebiegu procesów zapalnych.

Co to jest badanie CRP?

Badanie CRP czyli oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego wykonuje się w celu zdiagnozowania zapaleń oraz infekcji. Badanie można przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych, ale jako, że w przypadku CRP duże znaczenie ma diagnostyka “w czasie rzeczywistym” coraz szersze zastosowanie mają testy point of care (POC) CRP, których wynik pacjent poznaje po kilku minutach.

Można jeść przed badaniem CRP czy być na czczo?

Badanie CRP powinno być wykonywane na czczo. Przed pobraniem krwi można wypić niewielką ilość wody.

Jakie są przyczyny wysokiego CRP?

CRP jest nieswoistym markerem stanu zapalnego w organizmie. Co oznacza podwyższone CRP? Taki wynik badania świadczy o uszkodzeniu tkanek lub zapaleniach, które mogą być wynikiem zakażeń bakteryjnych, wirusowych, pasożytów, chorób układowych tkanki łącznej, zapalenia jelit i trzustki czy też z nowotworów złośliwych.

Sprawdź: Jak podawać dziecku Smectę?

Źródła:
  • "Białko C-reaktywne jako marker procesów zapalnych" mgr inż. Monika Byrska, prof. dr hab. n. farm. Andrzej Stańczak
  • "Białko C-reaktywne jako marker procesów zapalnych"
  • http://laboratoria.net
  • "Białka ostrej fazy - po 25 latach" Aleksander Koj

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP

  1. CRP

    Dziewczyny pomóżcie. Mojej koleżanki dziecko jest w szpitalu i CRP wyszło 100. Co to jest CRP? Inne wyniki wyszły OK. Czy koniecznie musi być w szpitalu? Może jakiś lekarz jest wśród WAS?

    • Re: CRP

      Moja coreczka tez miala podwyzszone CRP (zielone wody plodowe – stad to badanie bylo robione zaraz po porodzie) – to jest badanie krwi, ktore sygnalizuje stan zapalny w organizmie, akceptowalny jest poziom do 10 (w skali uzywanej przez laboratorium szpitala na Karowej, nie wiem czy jest jakas inna norma). Dziewczyna ktora lezala ze mna na sali i jej coreczka miala podwyzszone crp musiala zostac tydzien dluzej po porodzie – az do konca kuracji antybiotykowej, aplikowanej przez wenflon. Trzymam kciuki zeby wszystko wrocilo do normy. U nas unormowalo sie samo.

    • Re: CRP

      Moje dziecko też miało podwyższone CRP. To jest niespecyficzny czynnik, który pozwala stwierdzić, czy w organizmie doszło do infekcji czy nie. Jego podwyższenie sugeruje, że doszło. Jednak jest on niespecyficzny, co oznacza, że jego podwyższenie nie jest równoznaczne z infekcją. Mikołaj miał na przykład podwyższone CRP z powodu żółtaczki, choć poziom bilirubiny miał w normie. Podobno to CRP może być podwyższone, gdy dziecko jest przejedzone. Nie należy się tym przejmować za nadto, skoro inne wyniki są w porządku

    • Re: CRP

      Mój synek miał podwyższone CRP poniewaz miałam bardzo mało wód płodowych. Zeby nie doszło do jakiejś infekcji zaraz po porodzie dostawał przez welflon osłonowo antybiotyk. Miał 7.74 po antybiotyku spadło do 2,83 mg/l norma jest chyba do 5. Nie martw się – widać nie jest to taki odosobniony przypadek

    • Re: CRP

      korekta: norma jest oczywiscie 5 tak jak wspomnialy inne Mamusie, sorry za wprowadzenie w blad – moja cora miala 8 po porodzie i juz drzeli lekarze… sprawdzilam wlasnie w ksiazeczce zdrowia..

  2. CRP

    Dziewczyny rozszyfrujcie mi skrót CRP. Mojej koleżanki dziecko jest w szpitalu i CRP wyszło 100, poza tym inne wyniki są OK. Zastanawiamy się, co oznacza skrót i czy musi dzieciak koniecznie być w szpitalu.

    • Re: CRP

      CRP-C reactive protein (białko c- reaktywne).Jest to marker stanu zapalnego w organiźmie–coś jak OB tylko bardziej czułe.A wynik faktycznie nieładny bo norma CRP jest do 6

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo