Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP

Co to jest CRP i kiedy wykonuje się badanie lub test na CRP? Jakie są normy stężenia CRP u dzieci oraz o czym świadczy podwyższony wynik? Sprawdź!

Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Białko C-reaktywne (CRP) to białko, którego wzmożona synteza jest reakcją na stan zapalny.
 • Podwyższone CRP u dziecka może być spowodowane uszkodzeniem tkanek na skutek urazów, wniknięcia do organizmu patogenów czy rozrostu nowotworów.
 • Badanie CRP pozwala na podjęcie decyzji o konieczności (bądź jej braku) zastosowania antybiotykoterapii.
 • Badanie CRP u dziecka można wykonać w laboratorium, ale znacznie prostszym sposobem jest zrobienie szybkiego testu, którego wynik poznamy już po kilku minutach.
 • Cena badania CRP waha się od 20 do 50 zł.

Białko C-reaktywne (CRP)

Stan zapalny jest reakcją na działanie czynnika prowadzącego do uszkodzenia struktur tkankowych. Do czynników powodujących wystąpienie stanu zapalnego należy zaliczyć:

 • wniknięcie do organizmu bakterii, wirusów lub grzybów
 • uszkodzenia tkanek na skutek urazów, zabiegów chirurgicznych
 • martwica tkanek
 • miażdżyca tętnic
 • rozrost nowotworów.

W trakcie trwania stanu zapalnego w organizmie wzrasta liczba leukocytów i komórek żernych oraz zachodzi wzmożona synteza białek osocza, w tym przede wszystkim wytwarzanych w wątrobie glikopotein nazywanych “białkami ostrej fazy”. Głównym zadaniem tych białek jest przywrócenie homeostazy ustroju, co umożliwiają ich różne funkcje: hamowanie proteinaz, regulacja procesów krzepnięcia, wiązanie i neutralizacja patogenów czy transport metabolitów. Ogromną rolę w tych procesach odgrywa białko C-reaktywne (CRP).

Badanie CRP: co to jest?

Badanie CRP to badanie, które ma na celu ustalenie poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Badanie polega na pobraniu krwi, która następnie jest wysyłana do laboratorium i badana. Jaka jest norma CRP u dziecka? Kiedy mówimy, że jest podwyższone lub wysokie i co to oznacza? O tym wszystkim poniżej.

Białko C-reaktywne jest produkowane przez wątrobę, gdy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Produkcja białka CRP rusza, gdy zostaną wykryte cytokiny zapalne, czyli biała układu odpornościowego, które wytwarzane są przez leukocyty.

Niektóre stany zapalne przebiegają bezobjawowo, stąd też konieczność wykonania badania CRP. Dzięki badaniu można potwierdzić, czy rzeczywiście doszło do stanu zapalnego.O obecności stanu zapalnego świadczy stężenie CRP powyżej 8-10 mg/L. Stężenie białka w granicach 10-40 mg/L wskazują na proces zapalny o średnio ciężkim przebiegu. Stężenie CRP powyżej 40 mg/L mogą świadczyć o rozwoju ciężkiego zakażenia.

Wysokie CRP: diagnostyka chorób

Już po około 6-8 godzinach od pojawienia się czynnika wywołującego stan zapalny w organizmie, bardzo szybko rośnie stężenie CRP. Maksymalną wartość parametru odnotowuje się po około 24-48 godzinach. Gdy zapalenie się cofa, spada również CRP, by po 2-3 dniach powrócić do wartości fizjologicznych. Jeśli tak się nie dzieje i badanie CRP pokazuje ponowny wzrost stężenia białka, należy wnioskować, że doszło do zakażenia innych narządów, do powikłań lub proces zapalny uległ zaostrzeniu.

Wysoki poziom CRP oznacza głównie niegroźne dla zdrowia infekcje wirusowe oraz infekcje bakteryjne. Pozwala także stwierdzić obecność pasożytów i grzybów. Bardzo wysoki poziom CRP towarzyszy nowotworom,  a także posoczniczy oraz toczniowi. Podwyższone CRP może też świadczyć o problemach z sercem i układem krwionośnym. Badanie CRP interpretowane w zestawieniu z obrazem klinicznym choroby jest pomocne w rozpoznaniu podłoża infekcji i pomaga podjąć decyzję o konieczności zastosowania antybiotykoterapii.

Jak interpretować wyniki badania CRP?

 • CRP w przedziale 3,1 – 10 mg/l – prawdopodobnie świadczy o reakcji zapalnej w organizmie (najczęściej wywołanej zakażeniem)
 • 10 – 40 mg/l oznacza infekcje wirusowe, łagodne stany zapalne lub ciąże
 • 40 – 200 mg/l świadczy o infekcjach bakteryjnych
 • 200 – 500 mg/l oznacza ciężkie zakażenia bakteryjne i oparzenia

Paskowe testy CRP

Zakresu stężeń białka CRP możesz określić samodzielnie, nie wychodząc z domu za pomocą paskowych testów, które są dostępne w aptekach stacjonarnych oraz internetowych. W ten sposób dowiesz się, czy musisz udać się do lekarza po antybiotyk. Testy mają cztery zakresy CRP, dzięki którym odróżnia infekcje bakteryjne od wirusowych.

Jaki wynik może pokazać test paskowy CRP (Wyniki w mg/L)

 • CRP poniżej 8
 • CRP od 8 do 40
 • CRP od 40 do 100
 • CRP powyżej 100

test crp
crp paskowe testy

CRP u noworodka: norma

U noworodków norma poziomu CRP wynosi 5mg/l. Wynik powyżej tej liczby może świadczyć o stanie zapalnym. Podwyższone CRP często związane jest z infekcją okołoporodową. Źródłem zakażenia może być matka noworodka, personel szpitala, a także osoby odwiedzające świeżo upieczoną mamę. Jeżeli doszło do infekcji i poziom CRP u noworodka jest podwyższony, może zajść konieczność podania antybiotyków. Terapia zależy od decyzji lekarza prowadzącego.

Porównaj: Ceny testów paskowych CRP w aptekach

CRP: norma u dzieci

U nieco starszych dzieci norma poziomy CRP również wynosi 5mg/l. Jednak o infekcji i wprowadzeniu terapii można mówić dopiero wtedy, gdy poziom ten przekroczy liczbę 10. Poniżej 10mg/l poziom CRP jest lekko podwyższony, ale nie jest to powodem do niepokoju. Podwyższone CRP u dziecka, oscylujące w okolicach 20-50mg/l, może świadczyć o tym, że w organizmie toczy się infekcja wirusowa. Przy infekcji bakteryjnej poziom CRP jest dużo wyższy – przekracza nawet 100mg/l. Wtedy konieczna będzie antybiotykoterapia. Wysokie CRP u dziecka może utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. Pod koniec choroby jego poziom gwałtownie maleje i wraca do poziomu sprzed niej.

CRP u dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Co to jest CRP?

Działające na organizm czynniki takie, jak zakażenie bakteryjne czy wirusowe, uraz mechaniczny lub termiczny, rozrost nowotworowy czy niedokrwienie tkanek prowadzące do martwicy, wywołują odczyn obronny nazywany „reakcją ostrej fazy”, po której najczęściej następuje odpowiedź immunologiczna. Miejscowy odczyn zapalny przechodzi w reakcję metaboliczną, której towarzyszy drastyczna zmiana szybkości syntezy białek osocza, przede wszystkim wytwarzanych w wątrobie glikopotein nazywanych “białkami ostrej fazy”. Do ich zadań należy przywrócenie równowagi organizmu poprzez m.in. neutralizację i wiązanie patogenów. Ogromne znaczenie w tych procesach ma białko C-reaktywne (CRP). Ze względu na swoją funkcję jest ono doskonałym biochemicznym markerem przebiegu procesów zapalnych.

Co to jest badanie CRP?

Badanie CRP czyli oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego wykonuje się w celu zdiagnozowania zapaleń oraz infekcji. Badanie można przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych, ale jako, że w przypadku CRP duże znaczenie ma diagnostyka “w czasie rzeczywistym” coraz szersze zastosowanie mają testy point of care (POC) CRP, których wynik pacjent poznaje po kilku minutach.

Można jeść przed badaniem CRP czy być na czczo?

Badanie CRP powinno być wykonywane na czczo. Przed pobraniem krwi można wypić niewielką ilość wody.

Jakie są przyczyny wysokiego CRP?

CRP jest nieswoistym markerem stanu zapalnego w organizmie. Co oznacza podwyższone CRP? Taki wynik badania świadczy o uszkodzeniu tkanek lub zapaleniach, które mogą być wynikiem zakażeń bakteryjnych, wirusowych, pasożytów, chorób układowych tkanki łącznej, zapalenia jelit i trzustki czy też z nowotworów złośliwych.

Czy CRP wykrywa raka?

Rozrost nowotworu jest jednym z czynników odpowiedzialnych za odczyn obronny w postaci “reakcji ostrej fazy”. Niemniej twierdzenie, że najlepszymi wskaźnikami przerzutów w chorobach nowotworowych jest m.in. CRP wymaga potwierdzenia w dalszych badaniach.

Ile kosztuje badanie CRP?

W zależności od miasta i przychodni, koszt badania CRP waha się w granicach 20-50 zł.

Źródła:
 • "Białko C-reaktywne jako marker procesów zapalnych" mgr inż. Monika Byrska, prof. dr hab. n. farm. Andrzej Stańczak
 • "Białko C-reaktywne jako marker procesów zapalnych
 • " http://laboratoria.net
 • "Białka ostrej fazy - po 25 latach" Aleksander Koj

Dodaj komentarz

Finanse Newsy
5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów
Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie? Darmowe podręczniki 2019/2020 Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych nie muszą
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Pierwsze próby siadania
Kiedy niemowlę siada? Kiedy niemowlę siada? Pierwsze próby siadania u niemowląt mogą wystąpić w różnych okresach. Niektóre maluchy już w 6 miesięcy samodzielnie siedzą, inne jeszcze w 9 miesiącu życia nie
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Najrzadsza grupa krwi
Najrzadszą grupą krwi jest AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 11% mieszkańców naszego globu. Dla porównania: grupę krwi 0 ma blisko 45% ludzi. Dlaczego grupa AB
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Po jakim czasie działa antybiotyk?
Antybiotyki są powszechnie stosowane w przypadku zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Mechanizm działania leku zależy od substancji czynnej, która się w nich znajduje, a na efekt terapeutyczny wpływ mają
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Różnego rodzaju znamiona na skórze takie jak znamiona barwnikowe czy też znamiona naczyniowe u niektórych są przypadłością wrodzoną, ale mogą być też nabyte. Większość znamion, zwłaszcza tych wrodzonych, jest niegroźna, jednak
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie
Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Zapalenie oskrzeli u dziecka
Zapalenie oskrzeli u dziecka może dawać objawy podobne do przeziębienia, a nawet przebiegać bez gorączki. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci i noworodków? Jak leczyć dziecko oraz które z
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Choroby niemowląt
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Rozwój niemowląt
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Bostonka u dzieci: jakie objawy wskazują na chorobę bostońską?
Bostonka, grypa bostońska czy inaczej choroba bostońska to typowa dla dzieci choroba wirusowa atakująca najmłodszych w sezonie największej podatności na ataki wirusów, czyli wiosną i jesienią. Bostonka u dzieci początkowo
Czytaj dalej