Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP

Badanie CRP to badanie, które ma na celu ustalenie poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Badanie polega na pobraniu krwi, która następnie jest wysyłana do laboratorium i badana. Jaka jest norma CRP u dziecka? Kiedy mówimy, że jest podwyższone lub wysokie i co to oznacza? O tym wszystkim poniżej

Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP

Białko C-reaktywne jest produkowane przez wątrobę, gdy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Produkcja białka CRP rusza, gdy zostaną wykryte cytokiny zapalne, czyli biała układu odpornościowego, które wytwarzane są przez leukocyty.

Dzięki badaniu CRP u dziecka można potwierdzić czy rzeczywiście doszło do stanu zapalnego.

Niektóre stany zapalne przebiegają bezobjawowo, stąd też konieczność wykonania badania CRP.


  • CRP w przedziale 3,1 – 10 mg/l – prawdopodobnie świadczy o reakcji zapalnej w organiźmie (najczęściej wywołanej zakażeniem)
  • 10 – 40 mg/l oznacza infekcje wirusowe, łagodne stany zapalne lub ciąże
  • 40 – 200 mg/l świadczy o infekcjach bakteryjnych
  • 200 – 500 mg/l oznacza ciężkie zakażenia bakteryjne i oparzenia

Wysokie CRP: diagnostyka chorób

Wysoki poziom CRP wykrywa głównie niegroźne dla zdrowia infekcje wirusowe oraz infekcje bakteryjne. Pozwala także stwierdzić obecność pasożytów i grzybów. Bardzo wysoki poziom CRP towarzyszy nowotworom,  a także posoczniczy oraz toczniowi. Podwyższone CRP może również świadczyć o problemach z sercem i układem krwionośnym.

Paskowe testy CRP

Zakresu stężeń białka CRP możesz określić samodzielnie, nie wychodząc z domu za pomocą paskowych testów, które są dostępne w aptekach stacjonarnych oraz internetowych. W ten sposób dowiesz się, czy musisz udać się do lekarza po antybiotyk. Testy mają cztery zakresy CRP, dzięki którym odróżnia infekcje bakteryjne od wirusowych.

Jaki wynik może pokazać test paskowy CRP (Wyniki w mg/L)

  • CRP poniżej 8
  • CRP od 8 do 40
  • CRP od 40 do 100
  • CRP powyżej 100

Sprawdź: Ceny testów paskowych CRP w aptekach >>


test crp
crp paskowe testy

 CRP u noworodka: norma

U noworodków norma poziomu CRP wynosi 5mg/l. Wynik powyżej tej liczby może świadczyć o stanie zapalnym. Podwyższone CRP często związane jest z infekcją okołoporodową. Źródłem zakażenia może być matka noworodka, personel szpitala, a także osoby odwiedzające świeżo upieczoną mamę. Jeżeli doszło do infekcji i poziom CRP u noworodka jest podwyższony, może zajść konieczność podania antybiotyków. Terapia zależy od decyzji lekarza prowadzącego.

CRP: norma u dzieci

U nieco starszych dzieci norma poziomy CRP również wynosi 5mg/l. Jednak o infekcji i wprowadzeniu terapii można mówić dopiero wtedy, gdy poziom ten przekroczy liczbę 10. Poniżej 10mg/l poziom CRP jest lekko podwyższony, ale nie jest to powodem do niepokoju. Podwyższone CRP u dziecka, oscylujące w okolicach 20-50mg/l, może świadczyć o tym, że w organizmie toczy się infekcja wirusowa. Przy infekcji bakteryjnej poziom CRP jest dużo wyższy – przekracza nawet 100mg/l. Wtedy konieczna będzie antybiotykoterapia. Wysokie CRP u dziecka może utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. Pod koniec choroby jego poziom gwałtownie maleje i wraca do poziomu sprzed niej.

Dodaj komentarz

Newsy
Dorośli zepsuli dzieciom zabawę w wielkanocne "szukanie jajek"
To chyba jakieś... jaja (i to nieświąteczne). Tak swój wpis na blogu rozpoczął Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich. Trudno się z nim nie zgodzić po przeczytaniu relacji z imprezy, którą
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Gdy dziecko wymiotuje
Mamusiu, niedobrze mi! Wymioty u dzieci i niemowląt występują znacznie częściej niż u osób dorosłych. Nie zawsze wiążą się z czymś poważnym. Dowiedz się w jaki sposób pomóc maluchowi, co podać
Czytaj dalej